All for Joomla All for Webmasters
Çarşamba, 17 Ocak 2018 16:08

Isparta’da Askeri Eğitim Uçağı Düştü. 3 Şehidimiz Var

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Kırkbaş köyü Hodulluca mevkiinde askeri eğitim amacıyla kullanılan uçak düştü, üç şehidimiz var.

 

Şehitlerin, Hava Pilot Binbaşı Ümit Karamustafa, Hava Pilot Yüzbaşı Ali Şahin Odabaşı ve Hava Uçak Bakım Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Kadir Arlı olduğu açıklandı.

 
Kırkbaş köylüleri askeri kargo uçağının düştüğü yönünde 112 Acil Çağrı Merkezi'nde ihbarda bulundu. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Düşen uçağın CASA tipi CN 235 kargo uçağı olduğu belirtildi. Isparta Valisi Şehmus Günaydın, uçakta bulunan iki pilot ve bir teknisyen astsubayın şehit olduğunu açıkladı.
 
Günaydın, "Üç şehidimiz var. Uçak 14.30'da düştü, ekipler bölgeye sevk edildi. Sapa bir yer olduğu için ulaşım zor" dedi. Günaydın olayın nedeniyle ilgili yetkililerin açıklama yapacağını söyledi.
 
TSK'DAN AÇIKLAMA
 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nden uçağın düşmesiyle ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
 
“17 Ocak 2018 tarihinde 11.03’te konuşlu bulunduğu Eskişehir 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığından planlı uçuş eğitimi maksadıyla içinde iki pilot ve bir teknisyen olduğu halde kalkış yapan bir CN-235 CASA tipi askeri nakliye uçağı ile saat 12.50 civarında radar irtibatı kesilmiş ve derhal arama kurtarma faaliyetlerine başlanmıştır.
 
Saat 14.30 sularında Eğirdir Gölü kuzeyinde uçağımızın enkazına ve üç kahraman personelimizin naaşlarına ulaşılmıştır.
 
Bu elim kaza neticesinde şahadet mertebesine erişen kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet değerli aile fertlerine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
 
 
CN-235 TİPİ UÇAKLAR DAHA ÖNCE DE KAZALARA KARIŞMIŞTI
 
CN-235 tipi uçaklardan bugüne kadar tüm dünyada 5 kaza yaparken, bunların 3'ü Türkiye'de meydana gelmişti.
 
2001’de CN-235 tipi uçaklar 3 ay içinde üç kaza yaşadı. Ocak ayında Kayseri’de düşen uçakta 3 asker şehit oldu. Mayıs ayında Malatya’da meydana gelen ikinci kazada 34 asker şehit oldu. Aynı hafta içinde Ankara’da test uçuşu yapan uçak piste çakılıp 4 test pilotu yaşamını yitirince, CN-235 uçaklarının uçuşları geçici olarak durduruldu.
 
CN-235 TEKNİK ÖZELLİKLER
 
İspanyol CASA ile Endonezyalı IPTN tarafından tasarlanan uçak, halen Airbus portföyünde yer alıyor. Çift turboprop motorlu nakliye uçağı, Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterine 1991’de girmeye başladı. Uçaklar halen Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlıkları’nda da görev yapıyor. Toplam 59 adet uçak nakliyeden VIP taşımaya, deniz karakoldan elektronik karıştırmaya kadar farklı görevlerde kullanılıyor.
 
Emekli Asubaylar olarak şehitlerimize Allah’tan rahmet, Türk Milletine, ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 6164 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 17 Ocak 2018 18:44

You have no rights to post comments