All for Joomla All for Webmasters
Salı, 28 Kasım 2017 10:42

"Bana oğlum demekle, annemle ilişkiye girdiğin anlamı çıkıyor"

Öğeyi Oyla
(4 oy)
Sözcü yazarı Saygı Öztürk son olarak Tanrı yerine Allah ifadesinin dualarda kullanılması genelgesi üzerine TSK'da sıkça yapılan değişikliklerin orduya verdiği zararı eleştirdi.
 
Öztürk, Necdet Özel döneminde birliklere bir emir gittiğini ve bundan sonra askerlere "oğlum, yavrum, evladım" gibi ifadelerle hitap edilmesinin yasaklandığını belirtti. Öztürk, bu durumun nedenini araştırdığını ifade ederken, bir askerin komutanına karşı açtığı davadan bahsetti.
 
Öztürk, "Neden böyle bir emir yayınlandığını araştırdığımda şu bilgiye ulaşıyorum: Kendisine 'oğlum' diye hitap eden komutanına, 'Bana ‘oğlum' demekle, annemle ilişkiye girdiğin anlamı çıkıyor. Böyle bir hakareti kabul edemem' diyor ve komutanını mahkemeye veriyor. Genelkurmay Karargahı da bu davranışında, askeri haklı görmüş ve çözüm olarak bir daha 'oğlum, evladım, yavrum' gibi sözcüklerle hitap edilmesini yasaklamış" dedi.
 
Öztürk'ün yazısının ilgili kısmı şu şekilde:
 
"Orgeneral Necdet Özel'in Genelkurmay Başkanlığı döneminde birliklere şöyle bir emir gönderildi: Bundan sonra askerlere 'oğlum, yavrum, evladım' diye hitap edilmeyecek, sadece 'Mehmetçik' denilecek.
 zabit
Tüm subaylara rehber olarak okutulan, Atatürk'ün de yazdıklarıyla pekiştirilen 'Zabit ve Kumandan ile Hasbihal' kitabında, 'Erler, askerlik yaptıkları sürece subayların öz evlatları gibidirler' yazılı. Bir komutana bu durumu sorduğumda, “Bizler de, askerimizi kendi evladımız gibi görüp, hissettiğimiz için ‘oğlum, evladım, yavrum' deriz. Asker bizim için o kadar değerlidir. O sözcüklerimizin başka bir anlam ifade etmesi hiç aklımıza gelmez. Askerle arasında gerçek gönül bağı olmayanlar da zaten bunu anlayamaz.”

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 15229 defa Son Düzenlenme Salı, 28 Kasım 2017 10:45

You have no rights to post comments