All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 25 Kasım 2017 17:39

Cumhurbaşkanı, Astsubay Okulunda Neler Konuştu?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir’de Milli Savunma Üniversitesi Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı’nda 1518 muvazzaf astsubayın mezuniyet törenine katıldı.
 
İlk kez bir Cumhurbaşkanı’nın bir Astsubay Okulu mezuniyet törenine katılmış olması nedeniyle, Sayın Erdoğan’ın törende yaptığı konuşmasından ilgili bölümünü sizlere aktarıyoruz;
 resim 10
* * *
Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kıymetli mensupları, Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulumuzun değerli yöneticileri ve öğrencileri, mezun olacak astsubaylarımızın kıymetli aileleri, hanımefendiler, beyefendiler, sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle saygı ile selamlıyorum.
 
Bugün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yeniden yapılandırılan Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulumuzun ilk mezunlarını veriyoruz.
 
Bilindiği gibi 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hızlı bir yeniden yapılandırma süreci ile tüm askeri okulları Milli Savunma Üniversitemizin bünyesinde bir araya getirdik. Kara, Deniz Hava Harp Okullarımız, Kara, Deniz ve Bando Astsubay Meslek Yüksek Okullarımızı 10 ayrı enstitümüzü bünyesinde toplayan Milli Savunma Üniversitemizi 31 Temmuz 2016 tarihinde faaliyete geçirdik. Esasen tüm askeri okulların aynı çatı altında toplanması düşüncesi eskiden beri vardı. Çeşitli sebeplerle bir türlü hayata geçirilemeyen bu reformu, 15 Temmuz’un ardından süratle gerçekleştirerek ülkemiz askeri eğitim-öğretiminde yeni bir dönemi başlattı. Darbe girişimi sebebiyle tamamı boşaltılan okullarımızda ara sınıflara öğrenci alınarak sistemin kesintisiz devamı sağlandı. Bu yıl da hazırlık sınıfına ve ilk sınıflara öğrenci alımı ile yeni sistem tam manasıyla işler hale getirildi. Okullarımızın müfredatı, ülkemizin ihtiyacı olan kaliteli ve kabiliyetli subay-astsubay yetiştirilmesini sağlayacak şekilde baştan sona yenilendi.
 
Sayın Rektörümüzü ve ekibini, kısa sürede elde ettikleri bu başarı için tebrik ediyorum.
 
Ekim ayında Özel Kuvvetlerde görev yapacak 155 teğmenimizi ve 168 astsubayımızı mezun etmiştik. Perşembe günü Ankara’da 855 teğmenimizin mezuniyet sevincini paylaştık. Bugün ise 1518 astsubayımızın mezuniyeti vesilesiyle sizlerle bir aradayız.
 
Yeni bir anlayışla ele aldığımız kurmaylık eğitimini de 23 Ekim’de başlattık.
 
15 Temmuz darbe girişimi öncesi askeri okullarımızda 10328 öğrencimiz eğitim görüyordu. Şu anda askeri okullarımızda eğitim-öğretim gören öğrenci sayısı 10348’dir. Dolayısıyla hiçbir boşluğa ve zafiyete mahal vermeyecek şekilde bu reform süreci başarıyla tamamlanmıştır. Elbette bu önemli değişimi gerçekleştirirken çeşitli engellerle karşılaştık. Ama kararlı tutumumuzla hepsinin de üstesinden geldik. İnşallah bundan sonra değerli Rektörümüz ve üniversite yönetimimiz ile birlikte aynı doğrultuda çok daha güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.
 
Bugün mezun olup Türk Silahlı Kuvvetleri’nin saflarına katılan astsubayların her birini ayrı ayrı tebrik ediyor, alınlarından öpüyor, görev yerlerinde başarılar diliyorum.
 
Astsubaylarımızın ailelerini, ülkemize böyle kahramanlar yetiştirdikleri için özellikle tebrik ediyorum.
 
Okulumuzun eğitim-öğretim kadrosunu da astsubaylarımızın yetiştirilmesinde verdikleri emekler için tebrik ediyorum.
 
Değerli misafirler,
 
Biz her fırsatta, binlerce yıla sahip medeniyet birikimimize, devlet geleneğimize ve kültürümüze atıfta bulunarak, maziden atiye bir köprü kurmaya çalışıyoruz. Geçmişini bilmeyenin geleceğini göremeyeceği inancıyla ecdadımıza, tarihimize, kültürümüze sahip çıkıyoruz.
 
Şu anda, mezuniyet töreninde biraraya geldiğimiz Astsubay Okulumuzun geçmişine şöyle bir baktığımızda, karşımıza çıkan manzara dahi tek başına bu hassasiyetimizi teyid etmeye yetecektir. İnşallah bir başka mezuniyet töreninde bu alanı da böyle görmeyeceksiniz. İnşallah kapalı tribünleri ile, tartan pisti ile çok daha farklı bir tören alanı göreceksiniz.
 
1909 yılında Astsubay Okullarının ilk nüvesi olan Küçük Zabit Mektepleri açılmasına karar verilmesinde, yedi bölgede faaliyet gösterilmesi kararlaştırılmıştır. Bu bölgeler; İstanbul, Konya, Selanik, Erzincan, Halep, Bağdat ve Yemendir. Dikkat ederseniz sadece bir asır öncesinden bahsediyor olmamıza rağmen bu yedi bölgenin dördünün bugünkü sınırlarımızın dışında kaldığını görüyoruz...
 
* * *
 
“15 TEMMUZ'U YENMEDE FETÖ'CÜ OLMAYAN SUBAYLARIN ROLÜ ÇOK ÖNEMLİ”
 
Ordumuzu daima güçlü tutmak zorundayız. Maalesef geçmişte darbe, cunta ve vesayet gölgesi sebebiyle ordumuz çok yıprandı. Ordumuz zaman zaman siyasi tartışmaların tarafı ya da hedefi haline getirildi. Bu konuda ordumuzu yönetenlerin sorumluluğu yanında onlara bu ortamı sağlayanların ihmalini de sorgulamamız gerekiyor. 15 Temmuz 2016'ta ülkemizin yöneticileri ve milletimiz dik durduğunda darbecilerin, cuntacıların ne kadar aciz, çaresiz olabileceklerini gösteren en çarpıcı örnektir.
 
TSK'yı 40 yıllık sinsi ve ince bir planla ele geçirmek isteyen ihanet çetesini milletimizle bir gecede başarısızlığa uğrattık. Bu neticeyi elde etmemizde FETÖ ihanet çetesine mensup olmayan subaylarımızın, askerlerimizin gösterdiği sağduyu ve ferasetin çok önemli rolü olduğunu biliyorum. Aynı şekilde polislerimizin, güvenlik güçlerimizin çok önemli rolü olduğunu biliyorum. Pek çok yerde darbecilere karşı koyup, ölümü göze alıp ele geçirilen emir komuta mekanizmalarından gelen talimatlara uymayarak darbecilere direnen tüm subaylarımıza, askerlerimize buradan şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.
 
Ömer Halisdemir astsubayımız başta olmak üzere, Bülent Aydın astsubayımız aynı şekilde, bu mücadelede şehit olan tüm askerlerimize, sivil vatandaşlarımıza rabbimden rahmet niyaz ediyorum. Yaralanıp gazilik sıfatına erişen tüm askerlerimize, tüm sivil vatandaşlarımıza sağlık ve esenlik diliyorum."

 

* * *
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 dakika süren ve güncel siyasi konuları kapsayan konuşmasının ardından, ilk üç dereceye giren Astsubayları tebrik ederek diplomalarını verdi.

diploma

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 9443 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 25 Kasım 2017 23:44

You have no rights to post comments