All for Joomla All for Webmasters
Çarşamba, 11 Ekim 2017 20:01

Şemdinli davasından tutuklu astsubaylara tahliye

Öğeyi Oyla
(3 oy)
Türk Silahlı Kuvvetlerine kurulan kumpaslar ortaya çıktıktan sonra bu davaların tüm sanıkları da tahliye edilmiş ancak TSK’ya kurulan ilk kumpas olan Şemdinli Davasının sanık astsubayları Ali Kaya ve Özcan İldeniz ise dava çökmüş olmasına rağmen bugüne kadar hapiste tutulmaya devam edilmekteydi.
 
Nihayet, Van 1. Ağır Ceza Mahkemesince, 9 Kasım 2005'te Şemdinli'deki Umut Kitapevi'ne bomba atılmasıyla ilgili davada sanıkların "yeniden yargılama" talebi kabul edilerek, infazın durdurulmasına ve tahliyelerine karar verildi.
 
Kamuoyunda “Şemdinli davası” olarak bilinen, Umut Kitabevi’ne bomba atılmasıyla ilgili davada mahkum edilen sanıkların avukatları, dönemin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca (HSYK) açığa alınan savcı Ferhat Sarıkaya’nın davaya dönük itiraflarının ardından, yargılamanın yenilenmesi amacıyla Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre, yeniden yargılama talebini kabul eden mahkeme, sanıkların tahliyesine karar verdi. Sanıkların tahliye edilmesi için cezaevine yazı da gönderildi.

SAVCININ İTİRAFLARI SONRASI AVUKATLAR İTİRAZ ETMİŞTİ

Darbe girişimi sonrası dönemin Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın itirafları Şemdinli Davası'nı yeniden gündeme getirmişti. Sanık avukatları, Savcı Sarıkaya'nın itiraflarının ardından yargılamanın yeniden yapılması için Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etti. Mahkeme, yaptığı değerlendirme sonrası, "Yargılamanın yenilenmesi talebi ile ilgili olarak Van 1'nci Ağır Ceza Mahkemesince yargılamanın yenilenmesi isteğinin kabule şayan olduğuna karar verilmiştir" denilmişti. Böylece Şemdinli Davası sil baştan yeniden başlamıştı.

OLAY VE YARGI SÜRECİ

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde, 9 Kasım 2005 tarihinde PKK eski hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'nin bombalanması sonucu 1 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Olayın hemen ardından çevrede bulunanlar 2 kişiyi yakaladı. Bu kişilerin üzerinden askeri kimlik, araçlarında kroki ve silahlar bulundu. Kitabevinin önünde park halinde bulunan ve patlamanın faillerine ait olduğu iddia edilen 30 AK 933 plakalı Renault 19 marka otomobilin Hakkari Jandarma Komutanlığı'na ait olduğu belirtildi. Aracın bagajında ise 3 kalaşnikof tüfek, bunlara ait 10 şarjör, bomba malzemeleri, polis ve asker yelekleri ve krokiler bulundu.

 

Van 3'üncü Ağır Mahkemesi'nde olayla ilgili dava açıldı. Mahkeme, 19 Haziran 2006 tarihinde sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş'i 'adam öldürmek', 'çete kurmak' ve 'adam öldürmeye teşebbüs' suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapis cezası verdi. Sanık avukatlarının, itirazı üzerine temyiz incelemesini 16 Mayıs 2007'de tamamlayan Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, 3 sanık hakkında verilen kararı, usul ve görev yönünden bozdu. 13 Haziran 2007'de yeniden Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan davanın 14 Eylül 2007'deki duruşmasında, mahkeme heyeti 'görevsizlik' kararı vererek, dosyayı Van Askeri Mahkemesi'ne gönderdi.

DAVA DOSYASI YENİDEN VAN 3. AĞIR CEZA MAHKEMESİ'NE GÖNDERİLDİ

Van Askeri Mahkemesi de 14 Aralık 2007 tarihindeki ilk duruşmada sanıkların tahliyesini kararlaştırdı. Askeri mahkeme, 22 Ocak 2010 tarihinde, dava dosyasının Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderme kararı aldı. Müdahil avukatlarının itirazı üzerine de dosya, Uyuşmazlık Mahkemesi'ne gönderildi. Uyuşmazlık Mahkemesi anayasanın bazı maddelerinde yapılan değişikliği gözönünde bulundurarak 2 Mayıs 2011 tarihinde Şemdinli davası dosyasını yeniden Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

SANIKLAR YENİDEN TUTUKLANDI

Dava dosyasının Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesiyle sanıklar 9 Haziran 2011'de yeniden tutuklandı. Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk duruşma 21 Temmuz 2011 tarihinde yapıldı. Tutuklu yargılanan sanıklar astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve PKK itirafçısı Veysel Ateş bu duruşmada da hazır bulunduruldu. 10 Ocak 2012'de Van 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş'e 'adam öldürmek', 'çete kurmak' ve 'adam öldürmeye teşebbüs' suçlarından 39 yıl 5 ay 10'ar gün hapis cezası verildi.

 
 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 7946 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 11 Ekim 2017 21:08

You have no rights to post comments