All for Joomla All for Webmasters
Salı, 29 Ağustos 2017 21:26

Süleyman Astsubay ve Koreli ‘Ayla’ Oscar yolunda

Öğeyi Oyla
(4 oy)
'Ayla', Türkiye sinema sektörü temsilcilerinin oylarıyla dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden Oscar'da “yabancı dilde en iyi film” dalında Türkiye'yi temsil etmek üzere seçildi.
 
Türkiye'nin 90. Oscar Ödülleri için "yabancı dilde en iyi film" adayı, Can Ulkay'ın yönettiği 'Ayla' filmi oldu. Oscar Akademisi'nin 4 Mart 2018'de gerçektireceği  2018 Oscar'ında "yabancı dilde en iyi film" adayları arasına alıp almayacağı merak konusu.
 
 resim 1
*  *  *
 
resim 9
Yıl 1950, İki Kore arasında kıyasıya bir savaş patlamıştır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Güney Kore’ye destek kararı alır. Ve Türkiye 5.000 kişilik bir tugayını Ekim ayında bu topraklara gönderir. Hiç tanımadığı, hiç görmediği çekik gözlülerin ülkesinde göğüs göğüse çarpışmaya girer Mehmetçik. Ortalık toz duman, kan ve gözyaşıdır.
 
İşte o an. Güney Koreli küçük bir kız çocuğu çığlık çığlığa ağlamaktadır. 5 yaşındaki bu kız bir yetimdir ve nereye gideceğini bilmez durumdadır.
 
Türk Tugayındaki Atış İdare Astsubayı Süleyman Dilbirliği ile Güney Koreli yetim kız çocuğu Min Ja’nın duygu yüklü hikayesi burada başlar. Süleyman Astsubay kızı yanına alır ve ona Ayla adını verir. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile Süleyman Astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar.
 
resim 10
Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye dönme kararı çıkar. Süleyman Assubay’ın Ayla’yı da yanında Türkiye’ye getirme çabası bürokratik engellere takılır. O ülkesine dönerken Ayla yetimhaneye verilir. Baba kız birbirlerini asla unutamazlar. 61 Yıl sonra, geçtiğimiz aylarda Güney Kore Konsolosluğunun da yardımları ile tarihi buluşma gerçekleşir ve yaşanan duygusal anlar herkesi gözyaşlarına boğar. 
 
İşte, Süleyman Astsubay ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın sevgi ve umutla beslenen gerçek hikayesi bu yıl beyazperdeye taşınarak müthiş bir film ortaya çıkar.
 
resim 11
Kahramanlarının hala hayatta olduğu 'Ayla' filmi zamansız, mekansız, dil-din ve ırk tanımadan vicdanın nasıl da gerçek bir sevgiyle insanları buluşturabileceğini ve savaşa rağmen gerçek insanlığın nasıl da birleştirici olabileceğini Türkiye insanının güçlü gönlü ve ruhunu yansıtan bir gözle anlatmaktadır.
 
*  *  *
 ayla afis
'Ayla', Türkiye sinema sektörü temsilcilerinin oylarıyla dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden Oscar'da “yabancı dilde en iyi film” dalında Türkiye'yi temsil etmek üzere seçildi.
 
Yönetmenliğini Can Ulkay’ın yaptığı, yapımcılığını Mustafa Uslu’nun üstlendiği, müziklerine Fahir Atakoğlu’nun imza attığı, danışmanlığını Elif Dağdeviren'in yaptığı Ayla, başta İsmail Hacıoğlu ve Eric Roberts gibi isimlerin olduğu zengin oyuncu kadrosuyla Oscar yolunda daha da ışıldayacak.
 resim 12
Kahramanlarının hala hayatta olduğu, geçmişi gururla bugüne taşıyan film; İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyong-Jin, Ali Atay, Murat Yıldırım, Taner Birsel, Altan Erkekli, Meral Çetinkaya, Damla Sönmez, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Sinem Uslu, Eric Roberts, Cade Carredine, Kim Byoungsoon, Johnny Young, Mehmet Esen, Caner Kurtaran, Burç Kümbetlioğlu, Duygu Yetiş, Ali Barkın, Nilgün Kasapbaşoğlu, Mine Teber, Esra Dermancıoğlu, Toygan Avanoğlu, İlber Gürtunca gibi birbirinden değerli 32 ulusal ve uluslararası yıldızla Oscarlar'da tüm dünyaya görsel bir şölen sunmaya hazırlanıyor.
 
Oscar'da "yabancı dilde en iyi film" aday adayı olan 'Ayla'nın, Akademi tarafından ödül için yarışmaya layık bulunup bulunmadığını öğrenmek için ocak ayını beklemek gerekiyor. Oscar adayları 23 Ocak 2018 tarihinde açıklanacak.

Filmin frgmanını izlemek için TIKLAYINIZ

 

resim play

resim 4

resim 6

resim 7

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 9719 defa Son Düzenlenme Salı, 29 Ağustos 2017 22:28

You have no rights to post comments