All for Joomla All for Webmasters
Pazartesi, 24 Temmuz 2017 01:30

Komandolara 'hendek barikat' eğitimi.

Öğeyi Oyla
(0 oy)

22 Temmuz 2017

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda, gönüllü subay ve assubaylara yönelik geçen Şubat'ta başlatılan Komando İhtisas Kursu'nun 5'inci aşaması, başarıyla tamamlandı.

Bu aşamadaki 'Meskûn Mahallerde Teröristle Mücadele Harekatı' eğitiminde, komando subay ve assubaylar, geçmişte Doğu ve Güneydoğu'daki birçok ilçede teröre karşı düzenlenen 'hendek barikat' operasyonlardaki gibi, kent merkezlerinde evlerin içine gizlenen temsili teröristleri etkisiz hale getirmeye yönelik eğitim gördü.

8392576

Dünyanın en zorlu askeri eğitim merkezleri arasında gösterilen Isparta’nın Eğirdir İlçesi’nde 1926'da kurulan Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı’nın şubat ayında başlatılan gönüllü assubay ve subaylara yönelik Komando İhtisas Kursu’nun 5'inci aşaması, 'Meskun Mahallerde Teröristle Mücadele Harekatı Tatbikatı', başarıyla tamamlandı.

8392561

 

Eğitime Türkiye’den 24, Azerbaycan’dan 14 ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 4 olmak üzere toplam 42 assubay ve subay katıldı.

8392562

 

140 gönüllünün katıldığı ve beşinci safhasına 42 subay ve assubayın gelebildiği 6 aşamadan oluşan Komando İhtisas Kursu’nda 1 kadın assubay da bulunuyor.

8392580

BİNALARA GİZLENEN TERÖRİSTLERİ TEMİZLEYECEKLER

Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı’nda, Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki sarp ve dağlık alanlara benzer bölgelerde ihtisas kursunun dört aşamasını geçen komandolar, 5'inci aşamada Meskûn Mahallerde Teröristle Mücadele Harekâtı eğitimi verildi.

8392574

Bu eğitimde, geçmişte Doğu ve Güneydoğu’da, terör örgütünün sözde özyönetim ilan etmesinin ardından birçok ilçede güvenlik güçlerince uygulanan hendek barikat operasyonlarında olduğu gibi komando assubay ve subaylar, kent merkezlerinde evlerin içine gizlenen teröristleri etkisiz hale getirmeye yönelik eğitim aldı.

Eğitim başarılı bir tatbikatla sona erdi.

8392565

"VATANINA GÖZ DİKENİ EZ OĞUL" EŞLİĞİNDE TATBİKAT

Tatbikatta barakalar ve binalar şeklinde oluşturulan alana, komandolar Sikorsky tipi helikopterle iniş gerçekleştirdi.

 

8392567

Çabuk iniş taktiğiyle hava hücum harekâtı icra eden komandolar, Kirpi ve Kobra tipi araçlarla, ‘Vatanına Göz Dikeni Ez Oğul’, ‘Ölürüm Türkiyem’ gibi şarkılar eşliğinde operasyon gerçekleştirdi.

Senaryo uyarınca temsili teröristlerin gizlendiği ve birçok noktaya bombalı tuzak kurulan binaların olduğu alana giriş yapıldı.

Komandolar, teröristlerin gizlendiği binalara giriş yapmadan önce askeri araçlardan teslim olmaları yönünde çağrıda bulundu.

8392575

GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKAT

Uyarı anonsu ardından otomatik silahlarla komando assubay ve subaylar, gizlenen bombalı tuzakları imha ederek tek tek evlerin içine girdi ve teröristleri etkisiz hale getirdi.

Tatbikat sırasında senaryo uyarınca silahlı çatışmalar da çıktı.

Hendek, tünel, bariyer ve bombalı tuzakları aşarak, binalar içinde saklanan temsili teröristleri tek tek etkisiz hale getiren komandolar, tatbikatı başarıyla tamamladı.

8392577

KURS 6 AŞAMALI

Psikolojik ve fiziksel testlerin ardından 5 Şubat tarihinde başlatılan Komando İhtisas Kursu, toplam 6 aşamadan oluşuyor.

Sırasıyla

Derin kar ve şiddetli soğuklarda harekâtı,

Muharebe, kara komando harekatı,

Hava indirme harekatı,

Su üstü komando harekatınınardından

Meskûn mahallerde teröristle mücadele harekâtı

da tamamlandı.

Komando İhtisas Kursu, birinci derece EYP (Mayın/El Yapımı Patlayıcı) müdahale ve acele tahrip teknikleri ile 18 Ağustos’ta tamamlanacak.

Mehmet ÇINAR/ ISPARTA, (DHA)

Ek Bilgi

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 2756 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 24 Temmuz 2017 01:53

You have no rights to post comments