All for Joomla All for Webmasters
Çarşamba, 28 Haziran 2017 22:46

Malatya Darbe Duruşmasında Yüzbaşıdan Asubaya Küstah sorular

Öğeyi Oyla
(7 oy)

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti'nin de aralarında yer aldığı 28'i tutuklu 76 kişinin yargılanmasına Malatya'da devam edildi.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesince Yakınca Spor Salonunda görülen  dördüncü duruşmada darbe girişimi günü nöbetçi astsubay olarak görev  yapan 2'nci Ordu Komutanlığında görevli  Astsubay Ahmet Sevincek,   tanık olarak dinlendi. Astsubay Ahmet Sevincek'e soru cevap kısmında SEGBİS üzerinden soru soran Darbeci eski Yüzbaşı Kemal Keskin'in küstah soruları mahkeme başkanının da tepkisini çekti.

Astsubay Ahmet Sevincek ifadesinde; Tutuklu sanık Yüzbaşı Hüseyin Çakıcı'nın kendisini arayarak "1 No'lu  nizamiyeye gideceklerini' söylediğini ve birlikte belirtilen yere gittiklerini  anlatan Sevincek, "Orada ilk defa gördüğüm Yüzbaşı Kemal Keskin 'Darbe oldu  yönetime el koyduk.' dedi. Şok olduk, 'Sakinleşin.' dedi. Ne olduğunu anlayamadık  bir No'lu nizamiyeye gitmemizi ve içeriye giriş çıkış yapılmamasını söyledi.  Zaten gittiğimiz nizamiyede sadece ordu komutanı giriş yapıyordu." diye konuştu.

Nizamiyeden dışarı baktığında hayatın olağan akışında devam ettiğini  gördüğünü dile getiren Sevincek, ifadesinnde o gece yaşananları şöyle anlattı:

"Herhangi bir terslik yoktu. Bize neden böyle söylediğini anlamaya  çalıştık. Daha sonra 2 No'lu nizamiye bölgesine geçtik. Bir sivil aracın  içerisinde oturmuş teçhizatlı askerleri gördüm. Kışla dışına çıkmak üzereydi.  Hüseyin Çakıcı'ya aracın nereye gideceğini sordum, bir yere gideceğini söyledi.  Kemal Keskin 'Ordu komutanını geleceğini, karşılamamı' söyledi. 1 No'lu nizamiye  bölgesine gittim. Saat 22.00-22.30 civarı olabilir 1 No'lu nizamiyeden ordu  komutanının aracı giriş yaptı. Nizamiye kapısını açarak içeri girmelerini  sağladık. O sırada bir tuğgeneral 'içeriye hiçbir aracın alınmaması' emrini  verdi."

Garajlar bölgesine giderken olup biteni öğrenmek amacıyla televizyonu  açtığını kaydeden Sevincek, haberlerde darbe girişimi olduğunu, silahlı kuvvetler  içerisinde bir grubun kalkışma yaptığını gördüğünü ve daha sonra kafasında bir  şeylerin oluşmaya başladığına dikkati çekti.

Binbaşı Bülent Kuzucu'nun kendisini arayarak Kurmay Başkanı Avni  Angun'un kelepçe getirmesini istediğini bildiren Sevincek, "Depoları açtım o  sırada askerler girdi, yelek alıyorlardı. Neden alıyorsunuz diye sordum, 'Biz  kurmay başkanının habercileriyiz, çelik yelek istedi.' dediler. Ben kelepçeleri  de vermeleri için onlara vererek karargaha gönderdim." dedi.

Koğuşlar bölgesine sabah saatlerinde gittiğimde er ve erbaşların  dışarıda olduğunu gördüğünü belirten Sevincek, buradaki askerleri alarak  karargahın önünde topladığını ve sonrasında garajlar bölgesindeki depoya giderek  saklandıklarını söyledi.

Bu sırada dışarıdan çatışma seslerinin geldiğine işaret eden Sevincek,  yaklaşık 45 dakika sonra 1 No'lu nizamiyeden Uzman Çavuş Yunus Belen'in kendisini  arayarak polis teslim olacaklarını söylemesi üzerine diğer askerleri de alarak  nizamiyeden dışarı çıktıklarını ve polise telim olduklarını ifade etti.

Soru cevap kısmında ise SEGBİS üzerinden söz alan tutuklu Yüzbaşı  Kemal Keskin, Sevincek'e "Kendisinden Ömer Halisdemir çıkartmaya yönelik  gayretleri var. Fakülte mezunu musun? Hayatında matematik dersinde hiç abaküs  kullandın mı?" gibi sorular yöneltti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Vedat Koç,  Keskin'e, "Adam akıllı soru soracaksan sor, yoksa sana soru sordurmayacağım."  ifadesini kullandı.

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 18033 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 28 Haziran 2017 22:56

You have no rights to post comments