All for Joomla All for Webmasters
Pazartesi, 19 Haziran 2017 11:10

Astsubayların Pilot Olma Talebi O Kanuna takıldı

Öğeyi Oyla
(2 oy)
TSK’daki F-16 pilotu açığını doldurmak isteyen sivil uçuş lisansına sahip 10 astsubay, başvuruları reddedilince Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu.
 
15 Temmuz darbe girişiminden sonra ihraç edilen ve tutuklanan F-16 pilotlarından dolayı pilot sayısı TSK’da standartların altına düştü. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) da, yeni bir çalışma başlatarak daha önce örgüt tarafından kumpasla yetersiz bulunarak kara görevine verilen F-16 pilotlarını göreve çağırdı.
 
Bakanlığın, kalan pilot açığını da sivil havayollarına geçen eski pilotlardan karşılayacağı öğrenildi. Bu süreçte, TSK’da muvazzaf olarak görev yapan ve dışarıdan Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Lisansı (ATPL) alan 10 astsubayın da askeri envanterdeki uçaklarda pilotluk yapmak için başvurmuştu. Karar gazetesinden Kenan Butakın'ın haberine göre, yapılan başvuruların reddedildiği öğrenildi.
 
O KANUN ENGEL OLDU
 
TSK’da görev yapan uçuş lisansına sahip astsubaylara iletilen yanıtta, “Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu” hatırlatıldı. Buna göre kanunun ilgili maddesinde, pilot ve pilot adayının TSK’ya bağlı uçuş okulları ve kurslarda öğrenim görmüş olma şartı iletildi. Bunun özerine astsubaylar ise ilgili maddelerde yeniden düzenleme yapılabilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu.
 
Başvurularında, Hava Kuvvetleri’nde pilotluk eğitiminin ücretsiz olduğunu ancak kendilerinin dışarıdan en az 300 bin TL ödeyip ATPL lisansı aldıklarına dikkati çekti. Başvuruda, “Lisanslarımızın dünyada geçerliliği olmasına rağmen, hatta aynı kurumda görev yapmış olduğumuz askeri pilotlar ile aynı uçuş okullarında eğitim almış ve uçuş yapmış olmamıza rağmen başvurularımız kabul edilmemektedir” şeklindeki ifadeler aktarıldı. KDK’nın ise kısa süre sonra başvurulara yanıt vereceği öğrenildi. Verilecek yanıtlar tavsiye niteliği taşıyacak.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 12252 defa

You have no rights to post comments