All for Joomla All for Webmasters
Pazar, 04 Haziran 2017 16:17

Helikopter Engel Tanıma Sistemi Temini Çok mu Zor?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Şırnak Şenoba'da meydana gelen ve 13 Askerin şehit olmasına neden olan helikopter kazasının ardından gündeme gelen 'engel tanıma sistemi'ne ilişkin açıklama yapan Başbakan Yıldırım, konuyla ilgili gerekli talimatları verdiğini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, dün Çankaya Köşkü'nde medya temsilcileriyle bir araya geldiği iftar yemeğinde, Şırnak'ta meydana gelen helikopter kazası hatırlatılarak, "Helikopterde engel tanıma sistemi neden tamamlanamadı?" şeklindeki soruya verdiği yanıtta;

"Milletçe üzüldük, bu üzüntüyü sadece aileler yaşamadı, millet topyekun yaşadı. Tabii bu kazaların olmaması gerekir. Bu bahsettiğimiz engel tanıma sistemi uzun yıllardır, haklısınız, savunma sanayisinin gündeminde olmuş, birkaç sefer de ihale yapılmış, iptal edilmiş. Bunun sebebi, bürokrasi ve firmaların kendi aralarında sonuca rıza göstermemesinden kaynaklanan anlaşmazlıklar. Bunların hiçbiri bahane olmamalı. Ben Milli Savunma Bakanı'na 'Gerekirse doğrudan temin suretiyle bu işi hemen halledin' dedim. Yani ihale olunca tekrar uygun fiyat verdi, vermedi, onlar maalesef bizim kamu mevzuatında zamanı adeta israf eden bir süreç. Birçok işte buna rastlıyoruz. Memur da mevzuata aykırı iş yapmaktan çekiniyor, dolayısıyla sonuç da istenen zamanda elde edilemiyor. Bu tip acil alımlara güvenlik gerekçesiyle muafiyet uygulayacağız ve doğrudan temin cihetine giderek bunu alacaklar. Bu konuda gerekli talimatları verdik" dedi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığının resmi sitesinde projeler başlığı altındaki "Helikopter Engel Tanıma Projesi" kısmında

Amaç        :  Türk Kara Kuvvetleri Helikopterlerine Engel Tespit Kabiliyetinin Kazandırılması

Kapsam        :  K.K.K.lığı envanterinde bulunan 172 adet helikoptere engel tespit sistemi entegrasyonu.

Proje Modeli :  Acil Alım 

Mevcut Durum :  Sözleşme imza çalışmalarına devam edilmektedir.

şeklinde bilgi mevcut. Son olarak 30 Mart 2017'de güncellenen bu sayfada "Acil Alım" yazmasına rağmen somut adım atılmadığı görülüyor.

Son yaşanan elim olaydan sonra bu projenin gerçekten acil olduğunun anlaşılmış olmasını umuyoruz.

engel

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 4173 defa Son Düzenlenme Pazar, 04 Haziran 2017 16:43

You have no rights to post comments