< < Pilot Asb. Vecihi Hürkuş Onur Ödülü Töreni İcra Edildi
All for Joomla All for Webmasters
Salı, 23 Mayıs 2017 21:42

Pilot Asb. Vecihi Hürkuş Onur Ödülü Töreni İcra Edildi

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

22 Mayıs 2017 Günü Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahında "Pilot Astsubay Vecihi Hürkuş Onur Ödülü" törenlerinin 3'üncüsü icra edildi. Törene katılan Konya TEMAD Eski İl Başkanı ve Sitemiz Yazarı Tayyar YILDIRIM tören ile ilgili izlenimlerini anlattı. 

****

Bundan yaklaşık 20 gün kadar önceydi. TEMAD Basın Yayın ve Tanıtımdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Adnan Ayvacı Ağabeyim aradı.

“Hv.K.K.lığımız bu yılla birlikte 3 üncü kez Plt. Asb. Vecihi Hürkuş anısına “Astsubay Vecihi Hürkuş Onur Ödülü” adıyla tören düzenlemektedir. Bu yıl da derneğimiz vasıtasıyla belli bir kontenjanı geçmemek şartıyla bizlerden emekli astsubay ismi talep ettiler. Bu törene katılmak ister misin?” dedi.

Ne yalan söyleyeyim 24 yıllık görev sürem boyunca buna benzer herhangibir etkinlik için, gerek Hv. K.K.lığından gerekse bir başka kuruluştan hiçbir davet almamıştım. “Sevinmedim” dersem yalan söylemiş olurum. Hele hele bu davetin TEMAD’ımız aracılığıyla yapılmış olması sevincimi dahada arttırdı. 

Daveti yapan makama sormadım ama kendi kendime “neden ben?” diye sorduğumda, cevabını kendimce şu şekilde buldum.

Yaklaşık 2011 yılından beri TEMAD’ın Konya Şubesinde 2 yıl Başkan Yardımcılığı, 4 yıl da Şube Başkanlığı görevini icra ettikten sonra, 14 Mayıs 2017 TEMAD Konya seçimlerinde, gönüllü olarak bu görevimi bırakmış olmam hasebiyle olsa olsa bana bir güzellik yapmak amaçlıdır” diye düşündüm.

Her ne sebeple olur ise olsun bana bu güzelliği yaşatanlara tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Eşimle birlikte, “Asb. Vecihi HÜRKUŞ Onur Ödülü Töreni”ne katılmak üzere, Hızlı Tiren Biletimi günler öncesinden almıştım.

Davete icabet etmek gerekiyordu. Hem 24 yıl süreyle bünyesinde acı tatlı bir çok hatıramın bulunduğu kurumumun en tepesindeki makam olan Hv.K.K. Karargah binasını yakından tekrar görecek, üzerimde mavi üniformam olmasa da o şanlı üniformayı giyen yüzlerce meslektaşımın arasında muvazzaflık havasını yeniden teneffüs edecektim.

1422 Mayıs sabahı 09.15 YHT ile, 3 ncü Ana Jet Üs K.lığı Komutanlık Assubayımız Sayın Veli BALDEDE ve eşleri Hanımefendi olmak üzere, ben ve eşim saat 10.45 civarında Ankara’ya ulaştık. 

Ankara İstasyonunda bizi bekleyen görevli araç ile Hv.K.K. Karargahına ulaştık. Nizamiyede bizleri güler yüzlü görevli personel karşıladı. İşlemlerimizi hemen bitirip bekleme bölümüne aldılar.

Kısa zaman içinde farklı şehirlerden törene katılacak olanlarla birlikte, Günün Anlamına binaen, Asb. Vecihi HÜRKUŞ Onur Ödülüne layık görülen personel ile birlikte salonu hınca hınç doldurduk. O saatlerde henüz, asıl törene hazırlık çalışmaları devam ediyordu.

Tören saatine kadar birçok meslektaşımızla yeniden tanışma ve sohbet imkânı bulduk.

Tabi şahsen benim muvazzaflık zamanımdan kalma, birlikte çalıştığımız meslektaşlarımız artık git gide azalmış olsalar da yine de tanıdık simaların varlığından dolayı bu durum; “henüz o kadar da yaşlanmamış olduğumuzun da göstergesiydi sanki” diyerek “züğürt tesellisini” de yaptıktan sonra, devam edelim bugünün hikâyesini anlatmaya…

38TEMAD Genel Merkezinden Medyadan Sorumlu Gnl. Bşk. Yardımcımız Sayın Adnan AYVACI ve Duayen Abimiz Turgay İYİALKAN ve Değerli eşleri de tören için gelmişlerdi. Onlarla da sohbet etme imkânı bulduk.

Saat 14.00 gibi, Alb. Salim İLKUÇAN Konferans Salonunda, Hv. K.K. Kuvvet Assubayı Asb. Kd. Bçvş. Ali GÜMÜŞBAŞ’ın açılış konuşması ile program başlamış oldu.

Asb. Kd. Bçvş. Ali GÜMÜŞBAŞ; duruşu, hitabeti, konulara hâkimiyeti ve böyle bir organizasyonun yapılmasındaki başarısı nedeniyle, bulunduğu konuma ne kadar da layık bir arkadaşımız olduğunu her halinden belli ediyordu. Eski bir meslektaşı, ağabeyi olarak gururlandım. Kendisini tebrik ediyorum.

Ali Kardeşimizin konuşmasının ardından, Astsubay Vecihi HÜRKUŞ’un hayatını anlatan videoyu izledik.

39Bu videonun bitiminden hemen sonra 1982 mezunu Emekli Asb. İsmail YAVUZ, slayt gösterisi eşliğinde Vecihi HÜRKUŞ’un İstanbul’un işgali sonrasında; Ütğm. Hazım ve diğer arkadaşlarıyla birlikte uçakların Milli Mücadele için Anadolu’ya kaçırılması hikâyesini anlattı. Güzel bir sunumdu doğrusu.

İsmail YAVUZ ismini duyunca bir müddet şaşkınlık geçirdim.

Tören için Ankara’ya gitmeden önce Muğla TEMAD Başkanımız Sayın Halil ERGENLİ bana; İsmail YAVUZTEKİN ismini ve onun telefon numarasını vermişti. “Kendisinin de Astsubay Vecihi HÜRKUŞ Onur Ödülü töreninin için bir orotoryo düzenlediğini ve törende sergileyeceğini “tören akışı içinde onun da görevinin bulunduğunu” ayrıca kendisinin, Hava Bando Astsubayı olup, Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu Marşının da güftekâr ve bestekârı olduğunu yeniden hatırlatmıştı bana...

Zira emekliasubaylar.org sitemizde bütün kuvvetlerin AMYO Marşlarına ait videolar halen yayındadır.

İsmail YAVUZ arkadaşımız sunumunu yapıp salondaki yerini almasıyla birlikte hemen arka sırada oturduğum yerden kalktım ve “siz İsmail YAVUZ musunuz?” yoksa İsmail YAVUZTEKİN misiniz diye biraz da latife yaparak kendisine sorduğumda; o da gülümseyerek; “hayır ben sade YAVUZ’um, YAVUZTEKİN arkadaşımız biraz sonraki Vecihi HÜRKUŞ’u anlatan gösteride bizzat Vecihi HÜRKUŞ kostümüyle sahneye çıkacak” deyince isim benzerliğinden mütevellit merakımı da bu şekilde gidermiş oldum.

İsmail YAVUZ arkadaşımızın Asb. Vecihi HÜRKUŞ konusunu anlatırken bir resim üzerinden yaptığı anlatım, salondaki tüm hazır bulunanları duygulandırmaya yetti.

Resimde 3 adet uçak, arka planda köhne bir yapı yani o uçakların imal edildiği “uçak fabrikası” görülüyordu. Uçakların beklediği havuzda da oynayan iki çocuk vardı. İsmail YAVUZ arkadaşımız; ismi Mehmet GÜREL olan bu çocuk ile yıllar sonra röportaj yaptığını ve o resimdeki çocuğun bundan birkaç yıl önce vefat ettiğini anlattı. Bizler o çocuğu hala o uçakların arasında oynayan çocuk olarak görüyorduk oysa…

34

Ne yalan söyleyeyim, Astsubay Vecihi HÜRKUŞ konusunu önemseyip, bu derece donanımlı bir program hazırlayan ve sunan tüm meslektaşlarımla ve tabi ki komuta kademesiyle bir kez daha gurur duyduğumu belirtmek isterim.

İsmail YAVUZ arkadaşımızın sunumunun ardından “Hava Kuvvetlerinde Astsubay Olmak” konulu videoyu izlerken bir kez daha duygulu anlar yaşadım. Bu zümre için ne yapılırsa yapılsın asla hakları ödenmez. Kaldı ki yıllardır ötelenen bazı haklarını (İNTİBAK gibi, 1'in 4'ü gibi, makam tazminatı almayan asker emeklilerine aylık 100.00 TL  verilmesi gibi) almış olsalar bile, bu zümreye mutlaka hak ettiği değerin verildiğinin gösterilmesi ve isteklerine kulak verilmesi gerektiğini bütün yetkililerin dikkate alması gerekiyor. 

Özellikle de “BAŞLANGIÇ DERECLERİ”  ve “ TAZMİNAT KONUSU” süratle halledilmesi gereken iki önemli konudur. Assubayların da emeklilik dönemlerinde rahat ve huzur içinde olmaları bu iki OLMAZSA OLMAZ sorunlarının çözümüyle mümkün olacaktır.

Şahsen bu iki konunun, en kısa zamanda halledileceğine inanıyorum. Bugünkü törende Hv. K. Komutanımızın, biz assubaylar hakkındaki düşüncelerini ve sözlerini duyduktan sonra bir kez daha samimiyetini yakından görmüş oldum. Haydi hayırlısı.

Bu videonun ardından, emeklisiyle çalışanıyla tüm assubayların medar-ı iftiharı olan Tuğgeneral Cemal BALIKÇI, programın sunucusu Asb. Arkadaşımız tarafından; “kendisi de Astsubay kökenli, olan Tuğgeneral Cemal BALIKÇI’yı konuşmalarını yapmak üzere kürsüye arz ediyorum” diye davet etmesi bir başka önemli bir olayın altını çiziyordu. Asb. Kökenli bir personelin general olması tarihte bir ilkti. Bu arada Asb. Kökenli ve Jandarma sınıfından Tuğgeneralliğe yükselen Tuğgeneral Engin ÇIRAKOĞLU’nu da unutmamak gerekir.

15

Bundan sonra her astsubay; “ben general olacağım” diye hedef koymak zorundadır ve bu durum da; her sahada kalitenin yükselmesi ve başarının katlanması anlamına geliyor. . Bunu yaşayarak göreceğiz inşallah.

Daha sonra ödül alan personele ödüllerinin verilmesi bölümüne geçildi. Farklı sınıflardan 35 Assubaya Asb. Vecihi HÜRKUŞ Onur Ödülü verildi. Uçak Teknisyeninden, Levazım sınıfına kadar farklı sınıflardan 35 Astsubay, Hv. K. Komutanımız Hv. Orgeneral Abidin ÜNAL’ın deyimiyle; “Hava Kuvvetlerinde görev yapan 18 bin Asubay adına” bu ödülleri aldılar. Çünkü biz hiç birisini diğerinden ayıramayız” diyor Hv.K.Komutanı. Org. Abidin ÜNAL…

31

43

Ödül töreninin ardından, Hv.Tek.Ok.K.lığında açılan Asb. Vecihi HÜRKUŞ Köşesinin açılışı TELEKONFERANS sistemiyle yapıldı. Hv.Tek.Ok.Komutanı Hv.Tuğg.Turan TOKER İzmir’den,  Hv. K. Komutanı Org. Abidin ÜNAL Ankara’dan köşenin açılışını canlı olarak yaptılar ve törene katılanların tamamı bu açılışı izledi.

20Bu açılışın ardından Hv.K.K. Org. Abidin ÜNAL konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı.

Hv.K.K. Org. Abidin ÜNAL, Assubayların Hv.K.K.lığı içindeki öneminden, Vecihi HÜRKUŞ’un ve Assubayların zamanın en iyi pilotları olduğundan, 15 Temmuz Hain Darbe girişiminden, AMYO’ların durmuna kadar bir çok konuya değindi. 

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Hv.K.K.dan ilişiği kesilen 2000 civarındaki assubayın yerine 1900 civarında öğrenci alındığını ve açığın bu şekilde kapatılmaya çalışıldığını anlattı. “Türk Silahlı Kuvvetlerinin Milletin gönlündeki yerini korumaya yönelik her türlü faaliyetin yapılması gerektiğini”, bunun da; “bir personelin iki personel gücüyle çalışmasına bağlı olduğunu söyledi.

Terör ile ilgili mücadelede Hv. K.K.lığının hedef atışlarındaki başarısının “yüzde 97,5” olduğunu belirten Org. ÜNAL, aslında yüzde 71’lik bir oranın genel geçer kriterlere göre “BAŞARI” sayıldığını ama oranın yüzde 97,5 şeklinde büyük bir değerle sonuçlanmış olmasının, geldiğimiz noktanın neresi olduğuna bir delildir“ şeklinde konuştu.

Konuşmasının tam burasında; “her personelin bir icat yapamayacağını, aynı başarıyı göstermesinin beklenemeyeceğini, herkesin bir kabiliyeti bulunduğunu, tüm personelden bir kitap yazmasının istenemeyeceğini vurgulayan Hv.K.K Org. ÜNAL, Silahçı Asb.lardan bahsederken de; şahsımın da mezuniyet töreni tarihi olan, 1980 mezunu assubayların mezuniyet törende ödülü verilen, TÜMBAŞ Adaptörünün mucidi Rahmetli Mehmet BAŞAĞ Ağabeyimizden bahsetmesi de bir vefa örneğiydi.

Konuşmasına; Harp Okullarının da açıldığını ve bu okullarla birlikte çeşitli kaynaklardan temin edilen subay personel ile subay açığının hızla tamamlanmakta olduğunu söyleyerek devam eden Org.ÜNAL, bu çerçevede 165 assubayın da son bir yıl içinde subaylığa geçirildiğini belirtti.

“Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay ve astsubay personelin aynı öneme haiz personel olduğunu, statülerde bir farklılık olabileceğini, buna kimsenin itirazı olmadığını, ancak; onur, şeref ve haysiyet gibi konularda kesinlikle bir farklılığın olamayacağını” belirten Org. ÜNAL, “Bu yüzde 97,5 luk BAŞARI oranının sadece pilotun butona basmasıyla yakalanan bir başarı olmadığını, bunun, “uçağın yerde iken yapılan bakım ve faaliyetlerle birlikte elde edilen bir başarı olduğunu” ifade etti.

“Uçağı kendi malı bilen, pilotu kendi evladı olarak gören bir anlayışla görev icra eden, teknisyen sınıfının olmadığı bir Hava Kuvvetleri bir hiçtir” dedi.  

Başarıyı; ne tek başına pilota ne tek başına bana ne de tek başına teknisyene mal edemeyiz. Başarı hep birlikte Hv. Kuvvetleri personeline aittir” diye konuştu.

Daha sonra “Milli Muharip Uçağımızın yapılma aşamasında olduğunu, bu sürecin 5 yıl önceden başladığına” değinen Hv.K.K. Org.Ünal, “görünen bütün aksaklıkları el birliği ile aşacağımızı” söyledi.  

Hv.K.K.’nın konuşmasının ardından Programın hazırlayıcılarından olan Hv.Bnd.Asb.Kd.Bçvş. İsmail YAVUZTEKİN sahneye çıktı ve salondaki tüm izleyenlere parmak ısırtan Asb. Vecihi HÜRKUŞ’un hayatını Hv. K.K.lığı Bandosu eşliğinde yaşayarak anlattı.

40

“Benim” diyen oyunculara taş çıkartan gösterisi salondakiler tarafından büyük beğeniyle karşılandı ve alkışlarla tebrik edildi.

Programdan sonra kısa bir görüşme yaptığım İsmail YAVUZTEKİN; “çok farklı ve beğeniyle izlenecek çalışmalarım, faaliyetlerim var” diyerek beni merak içinde bıraktı. İrtibatı kesmemek adına sözleştik ve sürprizleri ileriki zamanlara bıraktık.

Asb. İsmail YAVUZTEKİN, Asb. Vecihi HÜRKUŞ’u şu şekilde anlatıyor:

27

HAMYO Marşı’nın bestekârı da olan İsmail YAVUZTEKİN’e teşekkürlerimizi sunuyor ve yeni çalışmalarını merakla ve heyecanla beklediğimizi ifade ediyorum. Sitemiz emekliasubaylar.org’un, onun çalışmalarını meslektaşlarımıza duyurmak için hizmet vermeye hazır olduğunu da buradan bildiriyorum.

10

Program; “Hava Kuvvetleri Tarihinde Astsubaylar” konulu resim sergisinin gezilmesi ve ikramla sona erdi.

Böyle bir organizasyonu hazırlayan, sunan, bu faaliyetin icrasına imkân tanıyan, bizleri oraya davet eden, davete icabet eden, herkese selam, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bünyesinde 24 yıl görev icra ettikten, emekliliğimin üzerinden de 12 yıl geçtikten sonra emeklileri temsilen bizleri hatırlayan, vefa duygusunu canlı tutan, halen muvazzaf durumdaki arkadaşlarımın da moral ve motivasyonuna katkı yapan bu tür organizasyonların Türk Silahlı Kuvvetlerimizin her zamanki saygın yerini korumasına katkı yapacağını hatırlatır, tekrar teşekkür ederim.

9

1

21

 

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 11410 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 24 Mayıs 2017 22:07

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar