688 Sayılı KHK İle 416 Kamu Görevlisi Göreve İade Edildi
Perşembe, 30 Mart 2017 16:44

688 Sayılı KHK İle 416 Kamu Görevlisi Göreve İade Edildi

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
688 Sayılı "Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirlerin Alınması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname", 29.03.2017 tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. KHK ile daha önce kamudaki görevlerinden çıkarılan 416 kişi görevlerine dönebilecek.

iade rg

 
GÖREVE 10 GÜN İÇİNDE BAŞLAMALARI GEREKİYOR
 
KHK'nın yayımlanmasıyla görevlerine iade edilenlerin 10 gün içinde göreve başlamaları gerekiyor. Bu sürede göreve başlamayanlar çekilmiş sayılacak.
 
Göreve başlayanlara, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenecek. Bu kişiler, kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamayacak. Söz konusu personelin görevlerine iadesi, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihte bulundukları yöneticilik görevi dışında öğrenim durumları ve kazanılmış hak aylık derecelerine uygun kadro ve pozisyonlara atanmak suretiyle de yapılabilecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde göreve iade edilenler arasında 15 Temmuz günü helikopteri bozarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik operasyona gidecek time engel olan Yarbay Bahattin Akgül de var.

yarbay akgul 2Kara pilot yarbay Bahattin Akgül. TRT Haber’de yayınlanan röportajında açıkladığı şekliyle kendi helikopterinin motorunu yakmış ve darbecilerin helikopteri Cumhurbaşkanı'na yönelik olası suikast girişiminde kullanabilmesini engellemişti. Yarbay Akgül diğer helikopterlerin de kalkış zamanını geciktirmiş, ulaşabildiği yerlere ulaşıp darbe girişiminin başarısız olması için çaba sarf etmişti. 16 Temmuz sabahı ekibiyle birlikte göz altına alınmasına rağmen darbecileri engellemeye yönelik faaliyetlerinin savcılık sorgusunda anlaşılması üzerine serbest bırakılan yarbay, TRT ekranlarından "kahraman yarbay" olarak kamuoyuna sunuldu. 

Ancak pilot yarbay Bahattin Akgül tüm bu olup bitenlerin iki gün sonrasında 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile TSK’dan ihraç edilmişti.

Aynı dönemde ihraç edilen merhum Tank Asb. Çvş. Ferhat Daş için ise bu kararnamede de iade yok. 

Tnk. Asb. Çvş. Ferhat Daş İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'nda vatandaşla karşı karşı karşıya gelen tankların içindeki gencecik bir tank asubayı idi. Medyaya yansıyan tanık ifadelerine göre halkın üzerine ateş etmesi için verilen emri yerine getirmemiş, tankın içindeki subayın tehdit ve baskısına hatta silah doğrultmasına rağmen ateş emrine direnerek sonuçta çözümü maalesef kendi silahı ile canına kıymakta bulmuştu.

KHK İle TSK'dan 7,  Jandarma Genel Komutanlığından 4 Personel göreve iade edildi. Göreve iade edilenlerin kimlikleri aşağıdadır.

iade tsk

iade jan

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 8181 defa

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar