All for Joomla All for Webmasters
Perşembe, 22 Aralık 2016 12:26

Fırat Kalkanı'nda El Bab'tan acı haber; 14 Şehit

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yürüttüğü Fırat Kalkanı harekatında dün El Bab'ta yaşanan çatışmalardan acı haberler geldi. El Bab'ta 14 askerimiz şehit oldu, 33 asker yaralandı. Yaralı askerlerden 18'inin durumu ağır. Çatışmalarda 138 DEAŞ'lı terörist öldürüldü.
 
TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) dün DEAŞ’ın kontrolündeki El Bab kentinin batısına dayanırken, bölgeden dün çok acı haberler geldi. TSK’nın açıklamasına göre dün yaşanan çatışmalarda, DEAŞ’ın düzenlediği intihar saldırıları sonucunda 14 asker şehit düştü, 33 asker  yaralandı. 120’inci gününe giren Fırat Kalkanı harekâtında verilen şehit sayısı 35’e yükseldi.
 
TSK'DAN AÇIKLAMA
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamaya göre, harekat kapsamında, muhalif unsurlardan oluşan Özel Görev Kuvvet Grupları tarafından, havadan ve karadan sağlanan yoğun ateş desteğiyle El-Bab'ın ele geçirilmesine yönelik ileri harekata devam edildi ve El-Bab-Halep yolunda tam kontrol sağlandı.
 
Bölgedeki topçu birlikleri ve diğer ateş destek vasıtalarıyla El-Bab bölgesinde tespit edilen DEAŞ terör örgütüne ait hedefler yoğun ateş altına alınırken topçu birlikleri ve diğer ateş destek vasıtalarıyla 3 ZSU-23 silah monteli, 2 DOÇKA monteli, 3 Ağır Makinalı Tüfek monteli pikap ateş altına alınarak imha edildi. Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçaklarınca yapılan hava taarruzları sonucunda 67 hedef vurularak imha edilirken, ateş destek vasıtaları tarafından açılan ateşlerle çok sayıda DEAŞ hedefi vuruldu. Açılan ateşler ve meydana gelen çatışmalar sonucunda 138 DEAŞ teröristi etkisiz hale getirildi.
 
Çok sayıda teröristin yaralı olduğu ve bulundukları alanlardan tahliyelerinin, yoğun ateş altında olmaları nedeniyle gerçekleştirilemediği de telsiz konuşmalarından öğrenildi.Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında kuşatılan El-Bab meskun mahallinin kontrol edilmesine yönelik harekatın da devam ettiği belirtildi.
 
 3 BOMBALI ARAÇLA SALDIRIDA 10 ŞEHİT
 
Öğleden sonra 3 ayrı bölgede bombalı araçlarla yapılan intihar saldırıları sonucunda 10 asker şehit oldu, ilk tespitlere göre 6'sı ağır 18 asker yaralandı. Yaralılara bölgedeki hastanelerde müdahale edildi. Gün içindeki çatışmalar ve yapılan bombalı saldırılarda muhalif unsurlara destek veren TSK kuvvetleri personelinden 14'ünün şehit olduğu, 33'ünün yaralandığı bildirildi.
 
DÜNKÜ ÇATIŞMALAR NEREDE YAŞANDI?
 
Dünkü yoğun çatışmalar El Bab Kasabası'na bakan, hakim tepede olması nedeniyle kritik önemdeki eski hastane binası çevresinde yaşandı. Terör örgütü DEAŞ'ın 2 yıldır kontrolü altındaki eski hastane binasını silah ve cephane deposu olarak kullandığı, konumu nedeniyle teröristlerin buraya büyük önem verdiği, yığınak yaptığı belirtiliyor. Teröristlerin burayı kaybetmemek için bombalı araçlar hazırladığı bildiriliyor. Dün gün boyunca teröristlere ait 4 bomba yüklü araç da içindeki DEAŞ'lılarla birlikte imha edilmişti. 
 
EL BAB'IN ÖNEMİ NE?
 
El Bab kasabası terör örgütü DEAŞ'ın kalesi olarak bilinen Rakka ve Halep sahasının geçiş noktası olması sebebiyle stratejik öneme sahip.
 
BAKAN BUGÜN BİLGİLENDİRME YAPACAK
 
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, muhalefetin talebi üzerine bugün  El Bab'ta yaşanan gelişmelerle ilgili bilgilendirme yapacağını söyledi.
 
Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve Türk Milletine başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 3134 defa

You have no rights to post comments