All for Joomla All for Webmasters
Pazar, 18 Aralık 2016 13:31

Yalman; “F-16’ları Astsubaylara Verin”

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Hürriyet gazetesi bugün Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinde iken 2004 yılında emekli olan Orgeneral Aytaç Yalman ile yapılan bir söyleşiyi yayınladı.
 
“15 Temmuz, Türk ordusunun 2 bin yıllık tarihinin en acı günüdür” başlığı ile yayınlanan söyleşide Emekli General Yalman, bugün Türkiye’nin bulunduğu fırtınalı günlere ilişkin görüşlerini ifade ederken Hava Kuvvetlerine yaşanan pilot sıkıntısına çözüm önerisi dikkat çekiciydi.
 
İşte söyleşideki o bölüm;
 
F-16’LARI ASTSUBAYLARA VERİN
 
15 Temmuz’dan sonra TSK pilot sıkıntısı yaşıyor. Siz de kitabınızda ‘F-16’ları astsubayların uçurmasını öneriyorsunuz...
 - Evet ilk defa ben öneriyorum bunu. Çok iyi yetişmiştir astsubaylarımız. Kültürlüdürler. Yüzde sekseni yüksek okul mezunudur ve bütün ömrünü uçaklarla geçirmişlerdir. Belli bir eğitimle bunun altından da kalkarlar. Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük pilot Vecihi Hürkuş da bir astsubaydır, bilir misiniz? Havacılar daha iyi değerlendirir elbette; ben dışarıdan bakan bir göz olarak söylüyorum.
 
Söyleşinin tamamını okumak için TIKLAYINIZ

hurriyet link

 
Emekli General Yalman söyleşide “Evet, ilk defa ben öneriyorum bunu” diye bir iddiada bulunuyor. Ancak Sitemizde 13 Ekim 2016 tarihinde yayınladığımız “Bir Zihniyetin Esirleri” başlıklı yazısında Sayın Halil Ergenli pilot sıkıntısı ile birlikte TSK’nın subay ihtiyacının karşılanması konusundaki görüş ve önerisi olarak şunları ifade ediyordu;

* * *
“Yaşadığımız süreçte bu zihniyetin etkileri darbeci albayın sözleri ile sınırlı değil. Örneğin TSK’nın subay ihtiyacını liyakat esasına göre Asubaylardan karşılamak mümkün iken yedeksubay kaynağından karşılanacağının açıklanması da bence bu zihniyetin yansımasıdır.
TSK’nın pilot ihtiyacını sivil havacılıktan ve sivil havacılık okullarından karşılama düşüncesi de aslında kelepçeyi astsubay vurmasın diyen zihniyette çok farklı değildir. Görüştüğümüz havacı asubayların aktardığına göre Uçak Bakımcı Asubaylar bakımını yaptığı tüm uçakları uçarabilecek bilgi ve tecrübeye sahip.  Bu asubaylardan, sağlık şartlarını taşımak koşuluyla kısa sürede Savaş Pilotu yetiştirmek mümkün. Aynı durum Helikopter teknisyenleri içinde geçerli.
1984-85 yıllarından itibaren Kara Havacılıkta helikopter pilotu asubaylar terörle mücadelede başarılı görevler icra etmiştir.
* * *

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Sayın Yalman, Kara Havacılık’ın helikopter pilotu asubayları terörle mücadelede önemli görevler ve başarılara imza atmışken daha sonra bu uygulamanın kaldırılması esnasında ne yaptığını düşünmeden ve sormadan edemiyoruz.  

(Yazının Tamamını okumak için resmin üzerine tıklayınız)

birzihniyetinesirleri

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 46750 defa Son Düzenlenme Pazar, 18 Aralık 2016 14:57

You have no rights to post comments