All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 16 Aralık 2016 17:07

Şehit Gökhan Asubay’ın ölümünden sorumlu olanlar için yeniden başvuru

Öğeyi Oyla
(0 oy)
gokhan yildirimGEÇTİĞİMİZ yıl, görev yaptığı askeri üste, yüksekten düşerek şehit olan Asubay Kıdemli Çavuş Gökhan Yıldırım’ın ailesi Genelkurmay Başkanlığı’na yeni bir başvuruda bulundu. Başvuruda, Yıldırım’ın ölümünde sorumlu olduğu öne sürülen dönemin üs komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk ile meslekten ihraç edilen Albay Muharrem Köse ve Albay M. Oğuz Akkuş’un soruşturulması istendi. Şüpheli olarak görülen üç isim de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanmıştı.
 
Asubay Kıdemli Çavuş Gökhan Yıldırım, geçtiğimiz yıl 7 Mart günü,  görev yaptığı İzmir’in Çiğli İlçesi’ndeki 2’inci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda yüksekten düşme sonucu şehit oldu. Kaldırıldığı hastanede bir hafta sonra yaşamını yitiren Yıldırım’ın cenazesi memleketi Manisa Soma’ya gönderildi.
 
MADEN İŞÇİSİNİN YANINA DEFNEDİLDİ
 
Yıldırım, Soma’da, 301 kişinin yaşamını yitirdiği maden faciasında ölen Mustafa Korkmaz’ın mezarının yanına defnedildi. Ailesi çiftçilik yapan Yıldırım’ın kardeşi Ramazan ise Soma’da maden ocaklarında çalışıyor.
 gokhan ev
RAPORDA ‘KUSURU YOK’ DENMİŞTİ 
 
Olay sonrası askeri savcılık soruşturma açtı. Üç askeri personelin hazırladığı raporda “2’inci Ana Jet Üs Komutanlığı görev yapan rütbeli personelden kimsenin herhangi bir kast, ihmal, kusur ya da sorumluluğunun olmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.
 erkan akkus
HİZMET İLE İLGİSİ OLMAYAN EMİR VERDİ
 
Yıldırım ailesi, Yıldırım’ın ölümünde sorumluluğu olduğu belirtilen isimler ile ilgili etkili bir soruşturmanın yapılmadığı iddiasında. Ailenin Avukatı M. Erkan Akkuş, geçtiğimiz günlerde Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği’ne yeni bir başvuru yaptı. Başvuruda, dönemin Üs Komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk’un, gereli tedbirleri almayan taksirle ölüme sebep olduğu öne sürüldü. Başvuruda, Selçuk’un, ‘hizmet ile ilgisi olmayan bir emri verdiği kaydedildi.
 
 ‘KORUYUP KOLLADILAR’ İDDASI
 
Başvuruda, Selçuk ile ilgili iki kez Genelkurmay’a başvurulduğu, ancak, Albay M. Oğuz Akkuş ve Albay Muharrem Köse imzası ile aldıkları yanıtlarda, taleplerinin reddedildiği belirtildi. Genelkurmay’a yapılan başvuruda, Akkuş ve Köse’nin görevi kötüye kullanma suçu işledikleri öne sürüldü. Başvuruda, Akkuş ve Köse’nin, Kubilay Selçuk’u koruyup kolladıkları öne sürüldü.
 
Bilirkişi heyeti, Çiğlide çatıda düşüp şehit olan astsubayı kusurlu buldu
 
AKINCI ÜSSÜ’NDE YAKALANDI
 
15 Temmuz darbe girişimi sonrası Kubilay Selçuk, Muharrem Köse ve Oğuz Akkuş tutuklandı. Darbe girişimi sonrası ortaya çıkan belgelere göre Akkuş, yapılacak darbe başarılı olduğunda askeri başsavcısı olarak görevlendirilmişti. Kubilay Selçuk ise, darbe gecesi Akıncı Üssü’nde yakalandı. Selçuk, Çiğli’de görevli olmasına karşın Akıncı Üssü’nde yakalanmasını, “Ziyarete gitmiştim” sözleri ile savunmuştu.
 
-Hürriyet-

 

* * *

 
Sitemizde konu ile ilgili yayınlanan diğer yazılarımızı okumak için resimlerin üzerine TIKLAYINIZ
 
 rütbe cübbe gokhan
 
 
* * *
 
 mizrak cuvala
 
 
* * *
 ben gokhan yildirim
 
 
* * *
 
 tek istegimiz adalet
 
 
* * *
 
 bilirkisi
 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 8300 defa Son Düzenlenme Cuma, 16 Aralık 2016 19:00

You have no rights to post comments