All for Joomla All for Webmasters
Perşembe, 20 Ekim 2016 13:33

17 Ekim üzerine iki kutlama bir yorum

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Emekli Koramiral Atilla Kıyat’ı, TSK içerisindeki çarpıklık ve adaletsizliği medyada açıkça eleştirmesi ve muvazzaflığında olduğu kadar emekliliğinde de asubay toplumuna olan olumlu yaklaşımları ile tanıyoruz.
 
Emekli Amiral Kıyat geçtiğimiz yılın 17 Ekim’inde sosyal medya hesabından günümüzü kutlamış ve görüşlerini paylaşmıştı. Paylaşımında şunları yazmıştı;
 
Atilla Kıyat 
17 Ekim 2015 • 

Öncelikle, tüm astsubay kardeşlerimin, ebediyete intikal etmiş, astsubay büyüklerimin, günlerini en iyi dileklerimle kutluyorum. Dünya subaylar günü veya er ve erbaşlar günü var mı bilmiyorum. Varsa da umurumda değil. Ben Silahlı Kuvvetlerimizin subay, astsubay , uzmanlar ve erleriyle bir bütün olduğunu, başarı için her rütbede, erden mareşala kadar, personele gereksinimimiz olduğunu, askeri hiyerarşi içinde ama eşit haklarla, birlik ve beraberlik içinde mücadele etmemizin gerekliliğine inanıyorum. TEK BİR GÜNÜMÜZ OLSUN VE ONU KUTLAYALIM.
 a kiyat 2015

 

Sayın Kıyat bu yılki 17 Ekim Dünya Asubaylar Gününde de Facebook hesabından bir kutlama mesajı yayınladı. Mesajında 2015’deki kutlamasını tekrar paylaşarak üst yorum olarak şunları yazdı;
 
Atilla Kıyat 
17 Ekim (2016), 10:42 · 

Bu günün , gelecek yıl ülkemizde, astsubaylarımızın tüm haklarını elde ettikleri bir gün olarak kutlanmasını dilerim..
 a kiyat 2016
Emekli Asubaylar olarak Sayın Kıyat’a nezaket gösterip 17 Ekim Dünya Asubaylar Günümüzü kutlamasından dolayı teşekkür ediyoruz.
 
Her iki yılda yaptığı bu paylaşımların altında çoğunluğu teşekkür içeren olumlu/olumsuz/eleştirel yorumlarını okurken aralarından dikkatimizi çeken Emekli Deniz Asubay Levent Kesmen’in yorumunu buradan sizlerle paylaşmak istiyoruz.
 
 * * *

Levent Kesmen ;
 
Sn. Komutanım 17 Ekim bir hassasiyetin günüdür.
 
Mazur görünüz.
 
30 Ağustos her kesimiyle Türk Ordusunun günüdür.
 
Beylerbeyi Dz. Astsb. Hzl. Okulunda 30 Ağustosta mezun olurken Komutanlarımızın verdiği diplomalarımızı ailelerimizin gözü önünde taburun arkasına konmuş mavi plastik çöp tenekelerinin içine okumayalım diye attırıldığı, üniversite okumak isteyen Astsb. ların imtihan günlerinde gemilerin göreve kaldırıldığı günlerin hassasiyetidir.
 
Hiçbir başkomutanın bizlerin mezuniyet törenlerine itibar etmemelerinin hassasiyetidir, mezuniyet töreninde yeni mezun Astsb. Çvş. lar Kuvvet Komutanına selam dururlarken Komutanın oturduğu yerden selamı aldığı, ayağa kalkmayarak kamuoyuna verdiği pozun hassasiyetidir.
 
İlk defa 30 Ağustos resepsiyonuna 3 Astsb, 2 uzmanı Genelkurmay’a davet eden İlker Başbuğ Komutanın ertesi gün yandaş basında çıkan “Orduda devrim” haberine Komutanlarımızın Türk Ordusu Generali, Amirali, Sb., Astsb., Uzman, Erbaş, Eriyle bir bütündür mesajını verememenin hassasiyetidir.
 
Görev yaptığım bir ilde Üs Komutanının “30 Ağustos gece resepsiyonuna Tüm Birlik K.ları, Sb.lar, Atğm.ler, Birlik K. larının uygun göreceği Kıdemli Astsb. lar katılacaktır” emrini protesto eden gündüz rütbesinin takılıp gece cezalandırılan Astsb. ların hassasiyetidir.
 
1974 Kıbrıs Harekatı sonrası gazilerimize verilen gazi kartlarının arkasına '' Bu kart sahibi gazilerden Sb. lar 1.sınıf,diğerleri 2.sınıf mevkilerde seyahat ederler''ibaresinin konmasının hassasiyetidir.
 
Birçok meslek kuruluşları maaşlarını Astsb. maaşlaryla kıyaslamayı seçerken hiçbir Genkur Başkanımızın bu eleştirisel yaklaşımlara ses çıkarmadığı gibi bir generalimizin bir Kd.Bçvş.un benim teğmenimden fazla maaş alması ağrıma gidiyor sözünün hassasiyetidir.
 
Kenan Evren ve arkadaşlarının özlük haklarımızı kısıtlamalarıyla emekli olduğunuzda yarıya düşen maaşınızla çocuklarınızı okutabilmek için olmadık işlerde çalışmak zorunda kalan ve sizlere buralarda Komutan diye hitap edilmesinin verdiği acının hassasiyetidir.
 
Sadece albayraklı tabut içinde şehitken size gösterilmeye çalışılan saygının hassasiyetidir.
 
Biz bir aileyiz sloganına karşılık birilerine kepçeyle, birilerine kaşıkla ikram edenlerin kendinizi üvey evlat gibi gördüğünüz günlerin hassasiyetidir.
 
Emeklilik yaşamınızda birileri torunlarıyla uğraşırken, sizin böylesine meşakkatli bir görevin ardından sorunlarıyla uğraştırılmanızın hassasiyetidir.
 
Özlük hakları için eşleriyle sokaklara çıkmak zorunda bırakılan hava astsb. ve eşlerinin şiddetle cezalandırılmalarının ardından zamanın Hv. K. K. nının “Karılarının eteklerinin ardına sığınan Maonun askerleri” yakıştırmasının hassasiyetidir.
 
Eklenecek birçok örnek var, sizlerde şahitsiniz.
 
Diğer ülkelerde Astsb. lara verilen değeri bilemem ama benim vatanımda ordunun emekçileri Astsb. ların seslerini duyurabilmek adına Ankara sokaklarına döküldüğü, ölüm orucuna girdiği 80 yaşında bir emekli büyüğümüzün yağmur altında Anıtkabir merdivenlerini çıkarken yere yığıldığı ayağa kaldırmaya çalışırken “Bizi bu hallere düşürenlere yazıklar olsun” diye haykıırmasının hassasiyetidir.
 
Türk Ordusunda önlerinin kesilmediği Atilla Kıyatlar yetiştirildiğinde, Atatürk’ün Nutkunu herkesin okuyup benimsediği kısaca Mustafa Kemal'in askerlerinin çoğunluk olduğu, TSK. nın Türk Sb. Kuvvetleri olgusundan sıyrılıp herkesi kucaklayan gerçek bir aile birlikteliği nice 30 Ağustoslarda şanlı üniformalarımızla birlikte olacağımız günler dileğiyle saygılar sunarım...

* * *

kesmen 1

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 19353 defa Son Düzenlenme Perşembe, 20 Ekim 2016 13:54

You have no rights to post comments