All for Joomla All for Webmasters
Pazar, 16 Ekim 2016 20:29

Kendi Kendini Yiyen- Umur Talu

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Bu arada ilginç bir mahkeme kararı çıktı.

Mahkeme, “darbecilik”ten tutuklu üç general ve bir amiralin tahliyesine karar verdi.

Gerekçe önemli:

“Darbeciler tarafından hazırlanan sıkıyönetim sözde atama listesinde mevcut görevine devamına dair atama kararları hariç darbe teşebbüsüne katıldıklarına dair delil bulunamadı.

Komuta ettikleri birliklerin darbe girişimine katıldığına dair herhangi bir tespit yok.”

Elbette kendileri yine şüpheli ve yine sanık olacaklar. Ancak tahliye gerekçesi önemli. Muhtemelen başkalarına da yansıyacak.

Ancak şöyle bir şey de var: Delil yok ama bu insanlar ihraç edildi. Delil çıkmayacak ve suç bulunmayacak, hüküm giymeyeceklerse ne olacak? Binlerce öğretmen, memur, işçi gibi.

Tabii tüm generallerden, komutanlardan parantez içinde bir ricam olacak: Yıllar boyu, sorgusuz sualsiz, yargısız veya (ön)yargılı, emir komuta altındaki mahkemelerde veya “şimdi kiminin Fetö emir komutası altında çıkan mahkemeler”de, iki dudak arası kışlalardan kovulmuş onca “alttaki asker” için de vicdan ve muhakemelerini artık çalıştırabilirler mi?

Çünkü bir yandan “Astsubay Halisdemir” destanı yazılan, filmi çekilen ülkede, bir yandan da kışlada eski meslektaşları, Temad temsilcisi Avukat Akkuş’la sadece sohbet eden çok sayıda astsubay şimdi suçlanıyor!

***

Oradan oraya mı atlıyorum, yoksa orası da orasına bağlı, şurası burasından ötürü öyle, her şey iç içe ve saç saça baş başa mı zaten…

Dört general ve amiralin tahliye gerekçesi şu soruyu da soldurtuyor:

Onlar hakkındaki delilsizliğin delili, “komuta ettikleri birliklerin katıldığına dair tespit olmaması” ya…

Peki, kursiyer bir teğmen, bir astsubay, hele uzman çavuş, hele hele er ve askeri öğrenci suçsuzluğunu “hangi birliğe komuta etmiş olarak” ispat edebilecek?

Emir veren, komuta eden biri için “delilsizlik delili” olan bu durum…

AKP iktidarının çıkarıp darbeciler de dahil komutanlara armağan ettiği Disiplin Kanunu’nun emir-demir ve “Şer hükümleri”yle emir kulu, emir kölesi olmuş, görev, operasyon konusunda (iktidar gibi) kandırılmış, yanıltılmış onca ast, er ve öğrencide nasıl uygulanacak?

Öyle ya, komutan şerrine itiraz etmiş askerlerin daha çok ezildiği, Bimer’e şikayet edenlerin bizzat şikayet ettikleri komutana havale edildiği bir düzeniniz varsa, “masumiyet karinesi” çok ciddi, çok önemli bir hukuk ve insanlık (ve askerlik) meselesidir.

Kendi kendini kesip yiyen ülke olmaktan çıkış ihtimali yok mu?

Yazının Tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 6122 defa Son Düzenlenme Pazar, 16 Ekim 2016 20:40

You have no rights to post comments