All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 15 Ekim 2016 18:56

Asubay kalp krizinden öldü soruşturması ortada kaldı

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Asubay Kıdemli Başçavuş Hasan Cortan, Ege Ordu Komutanlığı denetlemeleri sırasında geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti. Cortan’dan geriye eşi ve iki çocuğu kaldı. Cortan’ın ailesi, kendilerine gerekli yardımlarını yapılması için başvurdukları tüm kurumlardan olumsuz yanıt aldı. Cortan’ın ölümü ile ilgili Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Ancak, başvurunun üzerinden 4 ay geçmesine karşın hiçbir işlem yapılmadı.
 
Geçtiğimiz 15 Mart’ta, Ege Ordu Komutanlığı denetlemeleri yapıldı. Anılan gün Menemen 57’inci Topçu Tugay Komutan Yardımcılığında görev yapan Hasan Cortan’ın bağlı bulunduğu birlik de denetleme kapsamındaydı. Birlikte yer alan askerler saat 09:00’dan sonra spora başladı. Öğlen arasında da birliğin dinlenmesine izin verilmedi. Öğlen arasında pentatlon denetlemesi yapıldı
 
İLK MÜDAHALEDE GEÇ KALINDI
 
Soruşturma evraklarına göre, birlikte bulunan askerler aç-susuz saatlerce bekledikten sonra saat 14:30 gibi koşuya başladı. Cortan da koşu sırası yürüdüğü esnada kalp krizi geçirdi.Cortan’a ilk müdahale etkili bir biçimde yapılmadı. Birlik doktoru da koşu da olduğu için bu müdahalede geç kalındı. Olay yerine 112 ambulansı çağrıldı. Cortan hastaneye kaldırıldı. Üç ay tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
 
VAKIF DA GERİ ÇEVİRDİ
 
Cortan’dan geriye 2 çocuk ve dul eşi kaldı. Cortan ailesi, Hasan Cortan’ın ölümü sonrası hem Genelkurmay Başkanlığı’na hem SGK’ya hem de TSK Dayanışma Vakfı’na başvurdu. Başvuru gerekçesi, Cortan’ın ölümünün, kamu hizmeti ile doğrudan ilişkili olduğu kaydedildi.
 
İDARE MAHKEMESİNE BAŞVURULDU
 
Başvuru evraklarında “Hizmetle zararlı sonuç arasında illiyet bağı var” denildi. SGK’dan gelen olumsuz yanıta ilişkin işlemin iptali için Ankara İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. Cortan’ın ölümü ile ilgili Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na da suç duyurusunda bulunuldu.
 
'OLAYIN ÜZERİ KAPATILMAK İSTENİYOR'
 
Cortan ailesinin avukatı Görkem Zaifoğlu " Bu acı olayın yaşanmasında, kusuru ve ihmali olanların tespit edilip haklarında ceza davası açılması için duyurusunda bulunmuştuk. Dört ay geçmesine rağmen sorumlulardan ifade dahi alınmamış ve askeri savcılığa soruşturma emiri verilmemiş. Bu olayın üzerinin kapatılma ihtimali ailede derin üzüntüye neden oluyor. Bunun yanında Hasan Cortan'ın şehit sayılmaması bir yana, TSK Dayanışma Vakfının, üyelik söz konusu olduğu halde ölüm yardımı yapmaması kamuoyunda, hukuka ve kuruma olan güveni zedeliyor” dedi.
 
Dinçer GÖKÇE/ This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 

 http://www.hurriyet.com.tr/astsubay-kalp-krizinde-oldu-sorusturmasi-ortada-kaldi-40249600

 

 Konuyla ilgili daha önce sitemizde yayınlanan haberleri okumak için resimler üzerine tıklayınız.umur talu yazisi

kampanya imza

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 15399 defa Son Düzenlenme Pazar, 16 Ekim 2016 19:18

You have no rights to post comments