All for Joomla All for Webmasters
Salı, 11 Ekim 2016 17:43

Balyoz Kumpasının Bilirkişisi Ahmet Erdoğan Nerede?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Balyoz Kumpası TSK’nın başına inerken hazırladığı bilirkişi raporu ile kumpasçıların ekmeğine yağ süren o zamanın Pilot Kurmay Binbaşısı Ahmet Erdoğan’ın hakkındaki onca iddiaya rağmen adeta mükâfatlandırılırcasına gönderildiği yurtdışı görevinden dönmediği ve firar ettiği iddiaları var.

Müyesser Yıldız 08.10.2016 Günü Oda TV’deki yazısında;

“Ahmet Erdoğan'ın İngiltere'deki 2 yıllık görev süresi Temmuz başında bitiyordu. Temmuz'un ilk haftası Türkiye'de olması gerekirken, dönmedi.

15 Temmuz'dan sonra açığa alındı. 23 Ağustos'ta yapılan YAŞ toplantısında da TSK'dan ihraç edildi. 

Yine yurda dönmedi. Kelimenin tam anlamıyla sırra kadem bastı.

“Sırra kadem bastı” dedik, ama 2 yıldır görev yaptığı NATO ARRC'nin internet sayfasında halen Türkiye temsilcisi olarak Ahmet Erdoğan'ın adı ve e-mail adresinin gösterildiğini belirtelim. 

Safahatı böyle olan birinin firarına şaşıran çıkar mı?” diyerek bu firarı duyurdu.

Yine aynı yazıda Ahmet Erdoğan’ın nasıl korunup kollandığını anlatan Yıldız, yurtdışı görevine gönderilmesini ise şöyle anlattı;

“Ahmet Erdoğan'ın hikâyesine dönersek; 3. Kolordu'daki görevinin ardından kimilerine göre,“unutturulmak” üzere Kocaeli'ne, oradan İzmir Gaziemir'deki Kara Havacılık Alay Komutanlığı'na gönderildi.

Ancak Balyoz mağdurları onu unutmadı, hakkında “gerçeğe aykırı bilirkişilik yaptığı”iddiasıyla dava açtı. Dosya askeri mahkemeler ve askeri Yargıtay arasında yıllarca gidip geldi. Yargılanmasına karar verildiğinde ise dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “kanun yararına bozma” yoluna başvurup, yargılanmasını engellemeye çalıştı.

Bu arada Ahmet Erdoğan 2014 Temmuz'unda İngiltere'ye gönderildi. Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne gittiğini sanıyorduk, meğer Innsworth'daki NATO ARRC (Allied Rapid Reaction Corps-Yüksek Hazırlık Kolordusu)'un İstihbarat Harekat Başkanlığı Eğitim ve Tatbikat Şube Müdürlüğü'nde görevliymiş. 

Hemen şunu vurgulayalım; Hulusi Akar ve İsmail Serdar Savaş'ın da komutanlık yaptığı 3. Kolordu aynı zamanda NATO ARRC'a bağlı bir komutanlık. 

Ahmet Erdoğan İngiltere'de bu görevdeyken terfi aldı ve Albay oldu. Bu arada Balyoz mağdurlarının hakkında açtığı davada bir gelişme yaşandı ve Askeri Yargıtay, 3 Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin kararına uyarak, Ahmet Erdoğan'ın Anadolu 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanması yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme de 15 Temmuz darbesinden kısa bir süre önce ilk duruşma için 6 Aralık tarihine gün verdi.”

Bilindiği gibi 26 Temmuz 2016’da medyada yer alan haberlere göre; İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca İzmir'deki "askeri casusluk" soruşturmasında çeşitli usulsüzlükler yapılarak sahte delil üretildiği iddialarıyla ilgili FETÖ/PDY'ye yönelik sürdürülen soruşturma kapsamında 65'i asker toplam 83 kişi hakkında gözaltı verilmişti. İzmir Cumhuriyet Başsavcı vekili Okan Bato'nun yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltı kararı verilenler arasında, darbe girişiminde bulundukları gerekçesiyle tutuklanan 9 general ve subayın yanı sıra kumpas olduğu ortaya çıkan Balyoz davasında yüzlerce askerin tutuklanmasına neden olan raporu hazırlayan bilirkişi Albay Ahmet Erdoğan'ın da olduğu bildirilmişti.

Bu yaşananların sorumlusu yalnızca Ahmet Erdoğan değil tabi ki.

Ahmet Erdoğan’ı bilirkişi olarak atayanlar, “Ahmet Erdoğan iyi bir arkadaşımızdır. O rapor, bir kazaydı” diyenler, Hakkında açılmış davaya rağmen Yurtdışı görevine gönderenler de en az Ahmet Erdoğan kadar sorumludur.

20161011 ahmet erdogan1

20161011 muyesser

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 11946 defa Son Düzenlenme Salı, 11 Ekim 2016 19:57

You have no rights to post comments