All for Joomla All for Webmasters
Pazar, 11 Eylül 2016 22:42

“Kurban oldu bu vatana, oğlum şehit sayılsın!”

Öğeyi Oyla
(3 oy)

15 Temmuz darbe girişimi gecesi ve sonrasında yaşanan olaylarda “at izinin it izine karıştığı” her kademeden yetkililerce ifade ve itiraf edildiği şu günlerde bir annenin feryadı ve gözyaşları o kanlı günden bugüne kadar dinmiyor.

dagdas 9

‘Oğlum Akar Paşa için şehit oldu’

anne 2

Darbecilerin helikopterinden açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Asubay Ziya İlhan Dağdaş’ın annesi Bilsen Dağdaş, ‘Oğlumun cenazesine 8 gün sonra ulaşabildik. Çocuğuma şehitlik mertebesi verilsin’ dedi

15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokağa çıkan binlerce kişiden biri de 31 yaşındaki Asubay Başçavuş Ziya İlhan Dağdaş’tı.

15 Temmuz’dan sadece 4 gün önce Erzincan’dan Ankara’ya tayin edilen Dağdaş, o gün Kara Harp Okulu Bando Komutanlığı’ndaki mesaisinin ardından Dikmen Keklikpınar’daki evine gitti.

Dinlenmeye çekildiği sırada Ankara semalarında alçak uçuş yapan F-16’ları fark eden Dağdaş, görev yaptığı arkadaşlarıyla durumun ne olduğunu anlamaya çalışmak için bir süre görevden arkadaşlarıyla whatsapp’tan görüştü. Dağdaş, olayın FETÖ’cü askerler tarafından gerçekleştirilmek istenen bir kalkışma olduğunu anladı.

 Whatsapp yazışmalarının ekran görüntüleri;

resim 1 resim 2
resim 3 resim 4

dagdas 5 1

O sırada Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın da kaçırıldığı haberini alan Dağdaş, Erdoğan’ın çağrısı sonrası sokağa çıkan binlerin arasına üzerindeki sivil kıyafetiyle katılarak Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne gitti. Dağdaş, Genelkurmay çevresinde başına isabet eden tek kurşunla hayatını kaybetti.

Dağdaş’ın Muğla’da yaşayan ailesi, darbe girişimi sonrası oğullarından haber alamayınca Ankara’ya geldi. İlk etapta oğlunun gözaltına alınan askerler arasında olduğunu düşünen anne Bilsen Dağdaş, listede isminin olmadığını anlayınca bu kez hastanelere gitmeye karar verdi. 6 gün oğlunu arayan anne Dağdaş, son çare olarak istemeyerek de olsa Adli Tıp Kurumu’na gitti. Burada kimliksiz cenazeler olduğu yanıtını alan anne, DNA örneği verdi. Darbe girişiminden tam 8 gün sonra ATK’daki görevlilerin kendisini aramasıyla acı haberi alan anne Dağdaş, oğlunun cansız bedenine kavuştu.

‘Videoyu bulduk’

dagdas 2

Dağdaş, “Her şeyi günler sonra kendi çabamızla öğrendik. O akşam arkadaşlarıyla yazışırken ‘Hulusi Akar da rehin alınmış’ diyorlar. Çocuğum Genelkurmay’ın önüne gidiyor. Benim oğlum vatanını, milletini seven bir çocuktu. Çocuğumu darbeci askerler öldürdü. Oğlum Akar’ı kurtarmak için Genelkurmay’ın orada demirlere falan tırmanmış. O sırada ateş açmışlar. Çocuğumun kafasına tek kurşun isabet etmiş. Videosunu da bulduk” dedi.

‘Çocuğum rahat uyusun’

dagdas 3

Oğlunu bulmak için Muğla’dan Ankara’ya gelen anne Dağdaş, “Baroda kriz masası oluşturmuşlar. Tutukluların isim listesi geliyordu. Üç gün orada oturdum. Listelerde adı çıkmadı. Gittim, bütün morgları araştırdım, hiçbir hastanede yok. En sonunda dedim ki Adli Tıp’a gideyim. Belki orada bulunur. Meğer çocuğum zaten oradaymış” ifadelerini kullandı. Oğlunun 14 yıllık asker olduğunu belirten Dağdaş, “Benim çocuğum Akar Paşa için şehit düştü. Benim çocuğum Genelkurmay’ın önünde şehit düştü. Bana Muğla’yı, Ankara’yı versinler istemem. Çocuğuma şehitlik mertebesini versinler. Rahat uyusun çocuğum” dedi.

* * *

resim 5

Emekli Asubaylar site yönetimi olarak Şehit Asubay Ziya İlhan Dağdaş’ın kardeşi ile yaptığımız görüşmede, şehidimizin o gece helikopterden açılan ateş sonucu vurulduğu, annesi Bilsen Dağdaş’ın ulusal basında da haber olarak yer alan feryadından sonra gerekli bilgi ve belgelerin, kanıt olacak materyallerin Genelkurmay Genel Sekreterliğine de elden teslim edildiği, Savcılık soruşturmasının tutukluların işlemlerine devam edilmesi nedeniyle henüz tamamlanmadığı, kısacası bugüne kadar herhangi bir somut gelişme olmadığı bilgisini aldık.

Gözü yaşlı anne Bilsen Dağdaş’ın tek isteği oğlunun kanının yerde kalmaması, hakettiği şehitlik mertebesinin kabulü, şanlı bayrağımızı hem evlerine, hem şehidin mezarı başına gururla asmak!

Umarız yavaş işleyen bu hukuki süreç bir an önce tamamlanır, adalet yerini bulur ve acılı ailenin yüreğine bir nebze olsun su serpilir.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 12352 defa Son Düzenlenme Pazar, 11 Eylül 2016 23:19

You have no rights to post comments