All for Joomla All for Webmasters
Perşembe, 18 Ağustos 2016 13:17

“TSK'ya diyet yaptırıyoruz, 100 kilodan 70 kiloya düşecek”

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Anadolu Ajansı ve Hürriyet’ten Abdulkadir Selvi’ye verdiği beyanatlarla “TSK’nın yeniden yapılanması” konusunda önemli açıklamalarda bulundu.
 
Bakan Işık’ın yaptığı açıklamalardan satır başları şunlar;
 
(Darbe girişiminde bulunanlar) "Bunlar darbenin başarısız olduğunu anladıkları anda üç Casa uçağını hazır ettiler, Akıncılar'dan kaçacaklardı. Sayın Başbakanımızın o emrinden sonra pist vurulmamış olsaydı, bilin ki bugün darbecilerin neredeyse tamamı yurtdışına kaçmış olurdu."
 
 "TÜRKİYE CUMHURİYETİ 15 TEMMUZ GECESİNDEN DAHA GÜÇLÜDÜR"
 
"PKK'nın çok iyi bilmesi lazım ki Türkiye Cumhuriyeti, 15 Temmuz gecesinden bugün çok daha güçlüdür. En azından TSK'nın içerisine sızmış hainleri kendi içerisinden çok büyük oranda temizlemiştir ve PKK'nın içeriden destek alma ihtimali ortadan kalkmıştır. Bundan sonrasını PKK düşünsün, PKK'nın yöneticileri düşünsün."
 
"Nasıl 23 Temmuz'da giriştikleri haince süreçte çok ağır bedeller ödediler, şimdi 15 Temmuz'dan sonra da bu yaptıklarının çok ağır şekilde karşılığını alacaklar, bedellerini ödeyecekler. Burada hiç tereddüt taşımıyoruz. İnşallah bu konuda halkımızla el ele bu hainlerin ihanetlerini boşa çıkaracağız. Nasıl FETÖ ihanetini boşa çıkardıysak, PKK ihanetini de boşa çıkaracağız."
 
PAZARTESİ GÜNÜ İLK SEVKİYAT BAŞLIYOR
 
(Askeri birliklerin taşınması) “Kara Kuvvetlerimizin bize verdiği bilgi, önümüzdeki pazartesi günü ilk sevkiyatı yapacağız.”
 
“Hükümetimiz, askeri liselerin kapatılması kararını verdi ve KHK ile yürürlüğe girdi. Bu binaların nasıl değerlendirileceği konusunda henüz hükümet düzeyinde alınmış bir kararımız yok. Kuleli'den mezun olan pek çok insanımız, subayımız var, bunların hatıralarının bizim açımızdan önemli olduğunu bilmenizi isteriz. Buranın yine eğitim için kullanılması noktasında bizim bakanlığımızın hükümetimize bir önerisi olacak ama nasıl kullanılır konusunu tabii ki hükümet düzeyindeki çalışmalardan sonra netleştiririz.”
 
“Şu andaki düşüncemiz Harp Akademileri Komutanlığının, Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü olarak kullanılması, yani İstanbul'da olacak.”
 
“Bir çalışma yapıyoruz şu anda, henüz olgunlaşmadı ama paylaşayım. Üzerinde durduğumuz çalışma Milli Savunma Bakanlığı'nın, Etimesgut'taki Zırhlı Birliklere taşınması. Daha sonra ihtiyaç durumuna göre Genelkurmay Başkanlığı'nın, kuvvet komutanlıklarının da Etimesgut'a taşınması ve orada bir karargahın oluşturulması. “Burada da arzumuz, bir 'ay yıldız' şeklindeki mimariyle Türkiye'nin bu noktadaki Silahlı Kuvvetlerinin ve Silahlı Kuvvetlerine hizmet eden Milli Savunma Bakanlığı'nın tek çatı altında toplanması.”
 
****
 
GENELKURMAY BAŞKANI OLMAK İÇİN KUVVET KOMUTANI OLMA ŞARTI KALDIRILMASI KONUSU;
 
“Genelkurmay Başkanı’nın atamasıyla ilgili iki yerde hüküm bulunuyor. Daha önceki kararnamede 926 sayılı Yasa’daki kuvvet komutanı olma şartı kaldırılmıştı. Bu kez de 1324’teki hükmü kaldırdık. Buradaki amaç bütünlük sağlamaktır. Bundan sonra bir orgeneral ya da oramiral Genelkurmay Başkanı olabilecek.”
 
MÜSTEŞARIN RÜTBE KARŞILIĞI: ORGENERAL
 
“Kuvvet komutanlıklarının Milli Savunma’ya bağlanmasının iki pratik sonucu oldu:
 
1- Bürokrasi kalktı, işler hızlandı.
2- Askerle sivil arasında daha güçlü iletişim kuruldu.”
 
Milli Savunma Bakanlığı’nda çalışma sistemi nasıl olacak?
 
“Yeni yapı reaksiyoner olmayacak. Askerin olmadığı bir Milli Savunma Bakanlığı olmaz. Askerle sivil bir arada çalışacak. Ancak belirli bir düzen içinde olacak. Sivil olanların bir rütbe karşılığı olacak. Milli Savunma Bakanlığı müsteşarının rütbe karşılığı orgeneral olacak. Askerse bir orgeneral olacak, sivilse rütbe karşılığı orgeneral olacak. Genel müdürlerin rütbe karşılığı tümgeneral olacak. Daire başkanlarının tuğgeneral olacak.”
 
EMİR-KOMUTA ZİNCİRİ KESİNLİKLE BOZULMAYACAK
 
“Emir Komuta zincirini kesinlikle bozmayacağız. Meclis’te emir-komuta zincirini düzenleyen çalışmaları yapacağız. Kuvvetler, harekât, istihbarat, teşkilat, eğitim ve muharebe gibi asli işlerinde Genelkurmay’la çalışmaya devam edecekler. Personel, lojistik, tedarik gibi hizmetlerde ise Milli Savunma’ya bağlı olarak çalışacaklar. Tüm demokratik yapılarda böyledir.”
 
“Bu düzenlemenin üç temel amacı var:
 
1- Genelkurmay Başkanlığı’nın üzerindeki askerliği ilgilendirmeyen işler Milli Savunma tarafından yürütülecek. Böylece Genelkurmay’ın askerlikle ilgili temel işlerle uğraşması sağlanacak.
 
2- Darbe tecrübesi olan demokratik ülkelerin yaptığı gibi gücün dengelenmesini sağlayacak.
 
3- Sadece darbeciler değil, darbe anlayışı da tasfiye edilmiş olacak.”
 
CUMHURBAŞKANI BİRLİKLERE DOĞRUDAN TALİMAT VERECEK
 
“Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın doğrudan birliklere talimat verme yetkisi olacak.”
 
“15 Temmuz darbe girişiminde sivilde çalışan FETÖ’cü bir imamın generallere emir verdiğini gördük. Böyle bir emir-komuta olur mu?”
 
 “Sağlıklı diyet yaptırıyoruz. 100 kiloluk birini sağlıklı bir diyetle 70 kiloya düşürüyoruz.”
 
Bu diyetin sonunda ne olacak?
 
“Darbeler ve muhtıralar toplum nezdinde TSK’yı yıprattı. Milli Savunma Bakanı olarak benim görevim TSK’nın yapısını ve itibarını yükseltmek. Bunun için çalışıyorum. Çünkü bu milletin gönlünde TSK’nın yeri ayrı.”

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 17082 defa

You have no rights to post comments