Bu sayfayı yazdır
Perşembe, 18 Ağustos 2016 10:57

Ahmet Keser Sputnik News’e konuştu

Öğeyi Oyla
(0 oy)
TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser Rusya’nın sesi Sputnik News’e beyanat verdi. RS FM’de yayınlanan “Murat Erdin ile Burası Türkiye” programına bağlanan Ahmet Keser, 3 yıl önce çıkartılan TSK Disiplin Kanunundan, uygulamaların getirdiği adaletsiz sonuçlarından, TSK’ya kurulan kumpasın içeride kalan iki tutuklusu Şemdinli davası sanıkları Astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’den, darbe girişimine karşı astsubayların duruşundan söz etti.
 
BİZİ SUDAN SEBEPLERLE ATTILAR
 
RS FM'de yayınlanan ‘Murat Erdin ile Burası Türkiye' programa bağlanan, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Ahmet Keser, "Üç yıl önce çıkartılan disiplin kanununa göre 18 ceza puanı alan kişi TSK'dan sorgusuz sualsiz atılıyordu" dedi. Keser; ceza puanının doldurulması için ‘ayakkabın boyasız kalmış' veya ‘saçın uzun' gibi bahanelerin kullanıldığını belirterek hükümetten haksız yere ordudan atılan astsubaylara geri dönüş yolunun açılması talebinde bulundu. Bu tür sudan sebeplerle 800'ün üzerinde personelin atıldığını belirten Keser şunları söyledi:
 
"15 Temmuz'da amaç iç savaş çıkartmak ve buna yönelik bir yöntem geliştirmekti. Bu sürecin bir de önündeki dönem var. Balyoz, Ergenekon ve ondan önceki dönemlerdeki Şemdinli davası, Yüksekova-Hakkari davası, emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanı olduğu dönemdeki astsubaylarla başlayan operasyon. O operasyonda iki kişi tutuklanmıştı. Ali Kaya ve Özcan İldeniz hâlâ cezaevindeler. Bu olayın savcısı Ferhat Sarıkaya bir itirafta bulundu, onunla ilgili bir soruşturma başlatıldı. TSK'nın komuta katının lider kadrosunun çoğunu astsubaylar oluşturuyor. Bu güne kadar hep generalleri konuştuk ama sahadaki kişiler astsubaylardır. Astsubay olmadan darbe yapmanız mümkün değil. Astsubaylar aldatıldığının farkındalar. Astsubaylar olayı izleyebiliyorlar, oyunu görebiliyorlar bu yüzden bir direnç gösterdiler, karşıt duruş gösterdiler. 15 Temmuz'dan sonra geçmişte kendilerinin elinden alınmış haklarını tekrar talep etmeye başladılar."
 
‘18 PUAN ALAN TSK'DAN ATILIYORDU'
 
Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Keser şöyle devam etti: "Son olarak 3 yıl önce disiplin kanunu çıkarılmıştı. Disiplin kanunu şunu içeriyordu: Bir personel 18 disiplin puanı alırsa sorgusuz sualsiz TSK'dan atılacak. Ceza puanlarını sadece suçtan dolayı değil kabahatten dolayı da alabiliyorsunuz. Saçınız ile ilgili ya da ayakkabınızın boyası kötü diyerek her birinden 3 puan düşülebiliyor. Toplamda 18 puana ulaştığı zaman TSK'dan atılıyordu ve bu şekilde yüzlerce insan atıldı. Genelkurmay bunun veriliş amacını da sonucunu da biliyordu. Bunun yol taşlarını (FETÖ) bu uygulamalar döşedi kabul etmek lazım. Biz hem siyasete hem Genelkurmay'a uyarılarda bulunduk.
 
‘800'ÜN ÜZERİNDE İNSAN ATILDI'
 
Her şey çok planlı bir şekilde yapıldı, biz bunu gördük. Sadece Hava Kuvvetleri'nden ahlaksızlık ya da bunun gibi benzer bir yakıştırmayla 800'ün üzerinde insan atıldı ve bunların hepsi kritik yerlerdeydi. Bugün bahsettiğimiz Hava Kuvvetleri İstihbarat elemanlarıydı. TSK'dan atılan insanlara bakıp, geçmişte olanlara bakıp siyaset ve hukuk bu insanların önünü açmalı."
 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 5393 defa

Son Ekledikleri: Emekli Asubay

Benzer Öğeler (etikete göre)