All for Joomla All for Webmasters
Salı, 16 Ağustos 2016 08:33

Başbakan: ‘Albay ve aşağı rütbelerin yüzde 60-80’i FETÖCÜ!’

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
TSK’daki FETÖ’cü yapılanma hakkında bilgi veren Başbakan Yıldırım: “Askeri liseler, harp okullarında okuyanların yüzde 95’i bunların. Albay ve aşağısı rütbelerde oran yüzde 60-80 arasında değişiyor. 86-89 dönemlerindeki albaylarla ilgili fazla sıkıntı yok, sıkıntı 90’dan itibaren başlıyor”
Başbakan Binali Yıldırım, dün Çankaya Köşkü’nde aralarında Habertürk TV Genel Müdürü Veyis Ateş, Show Haber Genel Yayın Yönetmeni Ramazan Kurnaz ve Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran’ın da olduğu medya temsilcileriyle bir araya geldi, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan gelişmeler ve alınan önlemlere ilişkin bilgi verdi. Yıldırım, özetle şunları söyledi:
ÖLÇÜ 17 ARALIK:
Bu örgütle irtibatı, kendi isteğiyle, kendi azmiyle olanlarla, hasbelkader burayla ilişki içinde olmuş olanları birbirinden ayırmamız gerektiğini düşünüyorum. Burada ölçüyü 1973’ten beri alamayız, bizim için ölçü 17-25 Aralık sonrasıdır. Onun öncesine gidersek bu işin içinden çıkamayız. Siyasette de ölçü bu. Burada siyaset bu işten muaf değil, kimin neyi varsa hepsinin ortaya çıkması lazım ama kuşkuyla bakmak doğru bir yöntem değil. 17-25 Aralık sonrasındaki örgütle ilişkilerde eğer bilerek ve isteyerek bizatihi örgütün, bizatihi ekonomik faaliyetlerine, sosyal faaliyetlerine, siyasi faaliyetlerine katılmışsa bunları tespit edecek araçlarımız var.
İLETİŞİM AĞLARI:
Bunların kendi kurdukları iletişim ağları var, özel. Yani hiç kimsenin kullanmadığı bir iletişim altyapısı kurmuşlar, o iletişim altyapısında 50 binin üzerinde isim var. Bunlar üzerinde gidiliyor. Bazı firmalar da var. Bunlarla hakikaten iç içe girmiş yöneticileri, sahipleri bunlarla isteyerek yahut istemeyerek hareket ediyor fakat firma da ülkenin bir değeri olmuş. Binlerce çalışanı var. Burada da ölçümüz şu: Kurumları değil kişileri esas alacağız. Cezalandırmayı kuruma değil kişiye yapacağız. Mali işlerle ilgili konuların takipçisi MASAK olacak.
ÇAPRAZ KONTROL:
Örgüt kapalı. Bu, bizim en büyük zorluğumuz. Burada hâlâ örgütün ‘kripto’ diye tabir edilen elemanları olabilir. Yapabildiğimiz kadar ayıklama, temizlik yapıyoruz ama buna rağmen kalmış olabilenler mümkündür. Birkaç çapraz kontrolle nihai kararı veriyoruz.
76 BİN 597 AÇIĞA ALMA:
Açığa alınan 76 bin 597 kişi. Memuriyetten çıkarılan 4 bin 897 kişi. Bunların 3 binden fazlası asker, bir kısmı hâkim, bir kısmı da sivil memur. Hem açığa alınanlar hem de memuriyetten çıkarılanların toplamı 81 bin 494 kişi.
ABD’NİN YAKLAŞIMI FARKLI:
Olumlu adımlar atılmıyor mu, atılıyor. Hakkı teslim etmek lazım. 15 Temmuz sonrası Amerika’nın yaklaşımı, 15 Temmuz öncesine göre çok farklı. 22’sinde bir heyet gönderiyorlar. 24’ünde başkan yardımcısı Joe Biden geliyor. Olumlu bir sonuç çıkacağını düşünüyorum. Aksi durumu Amerika kendisine izah edemez.
KESİN HÜKÜM VEREMEYİZ:
Bizim, “Amerika bu işin içinde” şeklinde kesin bir hüküm içerisinde olmamız doğru değil. Bizim düşündüğümüz, Amerika stratejik ortağı- mız, Amerika’nın böyle bir işin içinde olmasını asla düşünemeyiz.
BU ZANDAN KURTUL:
FETÖ’nün elebaşını teslim etmemekte ısrarcı olursa Türkiye’de 79 milyonun gittikçe Amerikan karşıtlığı artık bir husumete dönebilir. Biz diyoruz ki: Burada ciddi bir durum var, adamı teslim et, bu zandan kurtul.
BÜROKRASİDEN AYRILIYOR:
Kuvvet komutanları Savunma Bakanlığı’na bağlanıyor ancak kuvvet komutanlarıyla Genelkurmay Başkanı’nın bağı kesilmiyor, bu çok önemli. Genelkurmay Başkanı’nın, kuvvet komutanlarıyla harekât konularında, askeri konularda hiyerarşik bağları devam ediyor. Bürokrasiden Silahlı Kuvvetler’i kurtarıyoruz.
YÜZDE 60-80: (TSK’daki yeni yapılanma)
“Burada niye böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyuldu?” derseniz, bu terör örgütünün asker içindeki yapılanmasının başlangıcı askeri liseler. Liselerde okuyan, harp okullarında okuyanların yüzde 95’i bunların. Kendi ifadelerini söylüyorum, albay ve aşağısı rütbelerde oran yüzde 60-80 arasında değişiyor, yani bunlar tabii tahminler. Keşke bu paylaşım darbeden önce olsaydı. Bir de işin bu tarafı var yani. Bu olduktan sonra bunları paylaşmaları önemli ama daha önemlisi önceden bunun farkına varmak.
90 SONRASI ALBAYLARI:
Bildiğimiz bir şey var 86, 87, 88 ve 89 dönemlerindeki albaylarla ilgili fazla sıkıntı yok, 90’dan itibaren başlıyor. 15 Temmuz öncesi bunların teşvik verilerek emekli edilmesine dair bir kanun getirdiler. Bunun da onların marifeti olduğunu şimdi anlıyoruz. O kanunu da bu KHK’da iptal ettik. İstedikleri kadar kalacaklar. Bu bir anlamda aşağıyı kontrol etme anlamında bir tedbir olarak ele alınabilir.

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 9696 defa

You have no rights to post comments