< < Şah Fırat Operasyonu Davasında İlk Duruşma
All for Joomla All for Webmasters
Salı, 16 Haziran 2015 21:48

Şah Fırat Operasyonu Davasında İlk Duruşma

Öğeyi Oyla
(3 oy)

Geçtiğimiz 21 Şubat günü yapılan Şah Fırat Operasyonu sırasında şehit olan Başçavuş Halit Avcı'nın ölümü ile ilgili soruşturmayı halit avci0yürüten Diyarbakır  7'inci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından iddaname hazırlanarak dava açılmıştı. Bilirkişi raporu, tanık ifadeleri ve şüpheli ifadeleri sonrası hazırlanan iddianamede yine alışıldık bir tablo ile karşılaşıldı ve Avcı'nın içinde bulunduğu araca çarpan tankta görevli, Tank komutanı Tankçı Uzman Çavuş Cihangir G. ve tank şoförü Tank Uzman Onbaşı Ahmet B. hakkında 6 yıl hapis istemi ile dava açıldı.
Açılan davanın ilk duruşması yarın (17 Haziran 2015) gerçekleştirilecek. Askeri savcılığın 6 Mayıs tarihli iddianamesinde Tank Personeli Uzman Çavuşlar için 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istendi. "Taksirle adam öldürmek" suçu ile hazırlanan iddianamede, her iki sanık da "gerekli dikkat ve özeni göstermemekle" suçlanıyor. 

Operasyonu kahramanlık ve zafer nidaları ile kamuoyuna duyuran ve masa başında verdiği pozlarla nasıl başarılı bir planlama yaptıklarını şah fırat 9açıklayan yetkililer ise hiç gündeme gelmedi.

Bilindiği gibi içinde bulunduğu araçta fotoğraf ve video çekimi yapan Başçavuş Avcı, Aracın üst kapağını sabitleyerek çekim yapmakta iken içinde olduğu araç yolun sağında beklediği sırada kaza meydana gelmişti. Konvoydaki tanklardan birinin namlusu gözetleme aracına çarpmış, çarpmanın etkisi ile sert bir biçimde kapanan kapak aracın içindeki Avcı'nın ölümüne neden olmuştu. Mürşitpınar Sınır Kapısı'na 23,5 kilometre uzaklıktaki bir noktada yaşanan olay sonrası Avcı askeri helikopter ile Suruç Devlet Hastanesi'nde götürülmüş ancak kurtarılamamıştı.

akkus2

Bugün Diyarbakır yolunda telefonla görüştüğümüz TEMAD Hukuk Komisyonu Başkanı ve yaşanan kazada şehit olan Başçavuş Halit Avcı'nın ailesinin avukatı Mehmet Erkan Akkuş davaya ilişkin yaptığı değerlendirmede "Bilirkişiler olay yeri keşfi yapmadan rapor hazırladı. Dar çerçevede hazırlanan bu raporda iki uzman çavuşun kusurlu olduğu belirtildi. Bu rapor doğrultusunda da iddianame hazırlandı. Ancak, operasyonda, planlanmadan uygulanmaya kadar hatalar zinciri mevcut. Asıl kusurluların yargılanması için yetkili mahkeme Genelkurmay Askeri Mahkemesidir.  Biz; planlama ve uygulamanın başındaki gerçek sorumlulardan şikayetçiyiz" dedi. 

Avukat M. Erkan Akkuş Kişisel Facebook sayfasından yaptığı paylaşımda ise şu ifadelere yer verdi; 

Neden buradayız?
akkus diyarbakir
1- Şehit Assubay Halit AVCI'nın ailesi ve camia adına gerçek sorumlulardan hesap sormak için buradayız.

2- Mustafa Alp bebek ve kamuoyuna, şahadet için söylenen yalanı yüzlerine vurmak için buradayız.

3- Gerçek sorumlular, büyük komutanlar, baş komutanlar arazi iken; orduevine almadığı uzman çavuşun, komutan olarak yargılanmasına, bu çocukların kurban edilmesine ve kanın kan ile yıkanmasına engel olmak için buradayız.

4- Kimim umurunda bilmem ama önce kendi vicdanım; sonra kalplerinde merhamet zerresi kalanların vicdanı adına ben buradayım.

Avukat Mehmet Erkan Akkuş ayrıca ifadelerde yer alan ve takım komutanının tankına binen sivil bir şahsın olduğunu, tankların önünde de sivil bir pikabın bulunduğunu, bu unsurların da kazanın oluşmasındaki illiyet bağının ortaya konulmasının gerektiğini söyledi.

 

Haber : Halil ERGENLİ

 

NOT : Sn. Av. Mehmet Erkan AKKUŞ'un Askeri Ceza Yargısı üzerine çalışmasını okumak için aşağıdaki resme tıklayın.

akkus ceza

 

Not 2 : Haber içeriğindeki tüm fotoğraflara tıkladığınızda Halit Avcı'nın fotoğrafı mı açıldı. Evet, yanlışlık yok, böyle olmasını istedik. Bu dava sonuçlanana kadar bu haberi okuyan herkesin, her yerde onun yüzünü görmesini istedik. H.E.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 6156 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 17 Haziran 2015 14:21

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar