All for Joomla All for Webmasters
Perşembe, 04 Haziran 2015 15:01

Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komuanlığı

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

 

Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı (JAKEM), Genel Kurmay Başkanlığı’ndan verilen özel izinle kapılarını İhlas Haber Ajansı’na (İHA) açtı.
Nevşehir’de bulunan Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi’nde (JAKEM) bomba arama ve mayın, narkotik, arama-kurtarma ve özel operasyon konularında eğitim alan köpekler, bugüne kadar tonlarca uyuşturucu maddenin ele geçirilmesinde ve terör örgütünce döşenmiş patlayıcıların yerinin önceden tespitinde etkin rol oynadı. Merkezde eğitilen köpekler Türkiye’nin dört bir yanında Jandarma güçleri ile birlikte görev yaparken zorlu bir eğitim sürecinden geçiyor.

5 2211

EĞİTİMLER DOĞUMLA BAŞLIYOR

11 FARKLI BRANŞTA KÖPEK YETİŞTİRİLİYOR

BESLENMELERİNE, SAĞLIKLARINA BÜYÜK ÖNEM VERİLİYOR

YERLİ IRK KÖPEKLERİN EĞİTİMİ AMAÇLANIYOR

Jandarma Köpek Eğitim Bölük Komutanlığı Bölük İdari İşler Astsubayı Jandarma Astsubay Başçavuş Ahmet Can, hedeflerinin Jandarma’nın görev yaptığı tüm alanlarda emniyet ve asayiş hizmetlerine katkı sağlamak amacıyla Jandarma Genel Komutanlığı’nın ihtiyacı olan hizmet köpeği ve sorumlularını görev ihtiyaçları doğrultusunda en mükemmel şekilde yetiştirmek, köpek unsurlarının emniyet ve asayiş hizmetlerinde kullanımında, ulusal ve uluslar arası düzeyde tanınan bir eğitim merkezi olarak, alanındaki kurumlara önderlik etmek olduğunu söyledi.

16100047 fotoraf1590


Jandarma Başçavuş Can, “Türkiye genelinde Jandarma Genel Komutanlığı emrinde 81 il ve 113 farklı birlikteki köpek unsurlarımız başarıyla görev yapmaktadır. Ayrıca Sahil Güvenlik Komutanlığı emrinde görev yapmakta olan Uyuşturucu Madde Köpek Arama unsurları da komutanlığımız tarafından eğitilmiştir” dedi.

2d77c1407d

Komutanlıklarında halen Alman Çoban Köpeği, Belçika Malinois, Labrador Retriever, Golden Retriever ve Alman Pointer olmak üzere 5 farklı ırkta köpek üretildiğini ve hizmet köpeği olarak eğitildiğini ifade eden Can, yerli ırk köpeklerin hizmet köpeği olarak kullanılabilmesi kapsamında; Mersin bölgesine ait Tarsus Çatalburun Köpeklerinin de eğitilerek hizmet köpeği olarak kullanıldığını ifade etti. Can, Aksaray Malaklısı, Kars Çoban Köpeği, Sivas Kangal, Türk Tazısı ve Zağar ırkı köpekler ile ilgili deneme çalışmalarına ise başlanıldığını sözlerine ekledi.

 

DETAYLAR AŞAĞIDAKİ LİNKTEDİR.

 

 

Ek Bilgi

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 6599 defa

You have no rights to post comments