All for Joomla All for Webmasters
Pazartesi, 18 Nisan 2016 23:50

Çare ararken umut olmak!... Asubay Mehmet Tanrıseven ile söyleşi

Öğeyi Oyla
(6 oy)

Asubay Mehmet Tanrıseven’in çölyak hastası kızı için geliştirdiği ve bugün tüm çölyak hastalarına umut olan cep telefonu uygulaması konusundaki haberimizi Eylül 2015’de sitemizden gurur duyarak yayınlamıştık.

(Okumak için resmin üzerineTIKLAYINIZ)

onceki haber

Meslektaşımızın bu başarısına daha sonra Ocak 2016’da ulusal basında, TRT dâhil olmak üzere pek çok ulusal kanalda geniş yer verildi.

Bugün Mehmet Tanrıseven’in, kızının hastalığına çare ararken yaşadığı örnek başarı öyküsünü ve kendisiyle yaptığım söyleyişi aktarmak istiyorum. Eminim sizler de gurur duyacak ve çalışmalarını destekleyeceksiniz.

E.A ; Sayın Mehmet Tanrıseven, öncelikle söyleşi talebimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Başarı öykünüzden önce sizi daha yakından tanımak istiyoruz. Bize Mehmet Tanrıseven’in kısa öyküsünü anlatır mısınız?

M.T. ; Ben Ankaralıyım 1991 mezunu Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuşum. Sırasıyla 1991-94 Ağrı Doğubayazıt Sarısu J.Krk.K.lığı, 1994-96 Burdur Altınyayla İlçe J.K.lığı, 1996-98 Şırnak Şenoba J.Snr.Tb.K.lığı, 1998-2002 Samsun Ondokuzmayıs İlçe J.K.lığı, 2002-2004 Mardin Midyat Botaş J.Krk.K.lığı, Yozgat Aydıncık İlçe J.K.lığı, Çanakkale Lapseki İlçe J.K.lığı, Diyarbakır İl J.K.lığı’nda görev yaptım. Halen Adana Jandarma Bölge Komutanlığında görev yapmaktayım. Evliyim, 10, 6 ve 5 yaşında 3 çocuğum var. Çocuklarımdan en büyüğü Berra çölyaklıdır.

E.A ; Sayın Tanrıseven, açıkçası sizinle tanıştığım tarihe kadar ne gluten ne de çölyak konusunda hiçbir bilgiye sahip olmadığımı fark ettim. Benim gibi pek çok kişi de eminim bu alanda bilgi sahibi değil. Bize bu konuda biraz aydınlatır mısınız? Gluten nedir, çölyak nedir? Çölyak hastalığı ne kadar yaygındır? İnsanda nasıl bir rahatsızlık yaratır? Hastalığın belirtileri nedir? Tedavisi var mıdır? Tedavi olunmazsa ne gibi sıkıntılar yaratır? Kalıtsal mıdır?

M.T. ; Çölyak hastalığı, bağışıklık sisteminin bazı tahıllarda (buğday, arpa, çavdar) bulunan “gluten” adlı maddeye karşı verdiği duyarlılıktır. Bu duyarlılık sonucunda ince bağırsakların içindeki örtücü ve besin emilimi yapan en iç katmanı (mukoza ve villüs yapılar) hasar görmekte ve besinlerin emilimi bozulmaktadır. Besinlerin emilimi ve hazmedilmesinde oluşan bu bozukluk neticesinde beslenme dengesizlikleri ve mide-barsak ile ilgili şikâyetler oluşmaktadır. Bu hastalığın tedavisi bulunmayıp çölyaklılar ömür boyu glutensiz diyet yapmak zorundadırlar. Gluten kıvam artırıcı özelliği nedeniyle gıda sektörünün her aşamasında kullanılmaktadır. Gultensiz diyet çok katı bir diyet olup gıdalar içerisindeki gluten oranı 50 kg. yiyecekte sadece (1) gram bulunabilir. Bu durumda gıdaların içinde gluten bulunmasa bile üretim veya paketleme ortamında gluten içeren bir ürün üretilmiş veya paketlenmişse glutenin yapışma özelliği nedeniyle çapraz bulaşma oluşabilmektedir.

Türkiye’de 1 milyon çölyaklı olduğu tahmin edilmekte olup bunlardan sadece % 1’ine hastalığın teşhisi konulabilmiştir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de bilinen 67.000 Çölyaklı bulunmaktadır.

Kaynak: http://beslenme.gov.tr/index.php?lang=tr&page=519

Çölyak Belirtileri

Çölyak hastalığının belirtileri geniş bir yelpazeye yayılır.

-Karın Bölgesinde öne doğru şişkinlik

-Yaşa göre kilo azlığı

-Kas zayıflığı

-Kansızlık

-Dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacı artması

-Kusma

-Bezginlik

-İştahsızlık    

-Büyüme geriliği       

-Ağız içinde oluşan aftlar

-İştahsızlık, gaz şikayetleri

-Eklem ve kemik ağrıları

-Sinirlilik

-Ciltte kaşıntılı döküntüler

Tanı Yöntemi;

Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilmektedir. Çoğunlukla belirtiler ilişkili bir başka hastalığı da düşündürmektedir. Erken osteoproz, kansızlık, teşhis edilmemiş laktoz alerjisi gibi.

Çölyak hastalığının insan sağlığı üzerinde önem taşıyan birçok değişimlere neden olmasından dolayı doğru teşhisi önemlidir. Kan testleri ve sonrasında ince bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulmaktadır.

Çölyak hastalığı, alerji testleri, rezonans ve homeopati v.b yöntemlerle teşhis edilemez.

Tedavi Şekli ;

glutensiz logoÇölyak hastalığının tek tedavisi GLUTENSİZ  sıkı bir diyettir.  Diyetin sıkı bir şekilde uygulanması ile düzleşen ince bağırsak yüzeyi normal şeklini ve işlevini tekrar kazanmaktadır. Çok az miktarda alınan gluten bağırsaklardaki tahribatın tekrarlamasına neden olur.

Glutensiz sıkı bir diyetin uygulanması süresince çölyak hastasının genellikle bir şikayeti olmaz. Beslenme tarzının değiştirilmesinin ardından genelde kısa bir süre içerisinde şikayetler belirgin şekilde azalır. Şikayetlerin tamamen kaybolma süresi ince bağırsaktaki tahribat derecesi, hastanın yaşı ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.

Gluten içeren gıdalardan kaynaklanan, hissedilebilir şikayetler çoğunlukla uzun süreler sonrası hatta bazen yıllar sonra kendini gösterir. Diyetin bozulması ya da terk edilmesi tedavi edilmesi çok daha zor olan ağır hastalıklara neden olabilir.

Çölyak biorezonans ya da alternatif tıp yöntemleri ile tedavi edilemez. 2014 yılı itibariyle bilinen, kanıtlanmış tek tedavi yöntemi GLUTENSİZ DİYETTİR.

Kaynak: www.colyak.org

Çölyak hastalığına ve hassasiyetine dikkat çekmek adına 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü olarak kutlanmaktadır.

E.A ; Verdiğiniz bu bilgiler için çok teşekkürler. Gelelim kamuoyunda da epey ilgi toplayan cep telefonu uygulamasına. Geliştirdiğiniz bu uygulamanın ilk çıkış noktası nasıl oldu? Fikir size mi ait? Biraz bahseder misiniz?

M.T. ; Glutensiz diyet yapanların tüketecekleri ürünlerin üzerinde mutlaka “gluten içermez” ibaresi bulunmak zorundadır. Ülkemizde “gluten içermez” ibareli ürünlerin azlığı nedeniyle çölyak dernekleri tarafından çölyaklıların tüketebilecekleri ürün listesi hazırlanmıştır. Yaklaşık 20 sayfayı bulan bu listeler ile alışveriş yapmanın zorluğunu gördüğümüzden bizde dört aylık bir çalışma neticesinde Çölyaklıların referans aldığı Türkiye’nin ilk Mobil uygulaması “Gluten Scanner”ı geliştirdik.

E.A ; Uygulama nasıl çalışıyor? Nasıl bir kolaylık sağlıyor?

ceptel7M.T. ; Gluten Scanner mobil uygulaması, büyük emekle oluşturduğumuz ve ülkemizde bu konuda tek olan veri tabanı sayesinde gıdaların üzerindeki barkodlar okutularak gıdaların içerisinde gluten bulunup bulunmadığını gösteren bir uygulamadır. Sisteme kayıtlı olmayan ürünler için açılan ekrandan ürün kaydı yapılabilmektedir. Kullanıcılar tarafından sisteme kaydedilen ürünler kontrol edilip sisteme dâhil edilmektedir. Bu özelliği ile uygulama her zaman güncel ve dinamik yapısını muhafaza etmekte ve veri tabanını sürekli olarak genişletmektedir. Türkiye’de ilk olan dünyada ise sadece birkaç örneği bulunan Uygulamamızın basitliği ve kolay kullanımı sayesinde kullananlardan ve gastroentoloji hekimlerinden tam not almış olup hastalara tavsiye edilmektedir.

E.A ; Şu an piyasada satılan kaç tane ürün bu uygulamada tanımlı?

M.T. ; Yaklaşık 50.000 ürün kayıtlı olup her gün ortalama 100 yeni ürün veri tabanına kaydedilmektedir.

E.A ; Bu uygulamanın benzeri ülkemizde veya başka ülkelerde yapıldı mı? Şu an kullanılıyor mu?

M.T. ; Gluten Scanner ülkemizde tektir ve benzeri yoktur. Dünyada ise benzerleri parmakla sayılacak kadar az sayıdadır. Uygulamamız kısa sürede sağladığı başarı sayesinde Android Market dünya sıralamasında 2. Sıraya kadar yükselmiştir. Ağustos veya Eylül aylarına doğru ilk sıraya yerleşmeyi hedefliyoruz.

E.A ; Lisanslı bir program-uygulama olarak tescil işlemleri size mi ait?

M.T. ; Mobil uygulama fikri bana aittir. Ancak benim program bilgim olmadığından yazılım firması olan TEGEMER’den büyük destek aldım. Çok cüzi bir fiyata uygulamayı geliştirerek bana teslim ettiler. TEGEMER firması işin yazılım kısmı ile ilgilenirken işin asıl önemli kısmı olan ürünlerin belirli kriterler dahilinde incelemeden geçirilerek sisteme kaydedilmesini ben yapmaktayım. Her ürünün kaydının yapılarak incelenmesi ortalama 10 dakikayı almaktadır. 50.000 ürünü kaydetmek için harcadığımız emeği siz hesaplayın. “Neden bu kadar çok zaman ayırıyorsunuz?” derseniz; glutensiz diyet hata affetmez, zincir gibidir, tek bir zayıf halka varsa oradan kopar. Bu nedenle çok titiz davranıyoruz. Uygulamanın patent çalışmaları devam etmektedir.

E.A ; Bu uygulamayı kullanmak isteyenler nereden ve nasıl indirip kullanacaklar? Sürüm için herhangi bir ücret ödeyecekler mi?

M.T. ; Uygulamamız Android Marketten ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Çölyaklıların bir ekmeğe 10 TL, bir paket makarnaya 12 TL ödediğini hatırladıkça elim ücret almaya yanaşmadı. Şöyle ki; uygulama indirme sayısı 7000’e yaklaşmaktadır. Her ay yaklaşık 700/800 yeni indirme olmaktadır. İndirme başına aylık 2 TL talep etsem aylık yaklaşık 14.000 TL gelirim olabilirdi. Ama bunu kendime yakıştıramadım. Bu hastalıktan muzdarip olanlara bir darbede ben vurmak istemedim.

E.A ; Özellikle son aylarda basın ve TV’ler ile sosyal medyada çalışmalarınız geniş yer almakta ve bir farkındalık oluşmakta. Bu durum olumlu olmakla birlikte  yeterli buluyor musunuz?

M.T. ; Farkındalık oluşmaya başladı ancak çok yetersiz, şu anda doktorlarda farkındalık oluştu, artık hastalık ararken çölyak hastalığı da ihtimaller içine alınıyor. Birkaç yıl öncesine kadar bu durum böyle değildi. Özellikle son dönemde ekmek yenilmemesi konusunda Canan KARATAY ve Ümit AKTAŞ gibi hocalar sayesinde glutensiz beslenme daha çok yer tutmaya başladı. Bu sayede bizim çalışmalarımızda basında yer bulmayı başarabildi.

E.A ; Sayın Mehmet Tanrıseven, tüm bu özverili çabalarınız esnasında kimlerden yakın destek gördünüz? Yakın çevrenizden, dostlarınızdan, Sivil Toplum Kuruluşlarından ya da devletin ilgili birimlerinden… Örneğin, muvazzaf bir asubaysınız. Amirlerinizden, sıralı komutanlarınızdan, Kuvvet Komutanlığınızdan ve hatta Genelkurmay Başkanlığından bu çabalarınız esnasında ve sonrasında nasıl bir yaklaşım gördünüz? Yeterli destek ve kolaylık gösterdiklerini umuyorum.

M.T. ; Ben en çok desteği ailemden ve çölyaklılardan gördüm. Diğer soruları eşim Dilek Tanrıseven cevaplasın..

(Sorumuza Sayın Dilek TANRISEVEN’den şöyle bir karşılık buluyoruz;)

D.T. ; Eşim Mehmet Tanrıseven yaptığı çalışmalarda amirlerinden Genelkurmay Başkanlığı veya diğer kurumlardan herhangi bir destek görmedi. Ancak bir tepki de almadı. Herkes ne yapmak istediğini anlamaya çalışıyor. Bir astsubayın bunu nasıl başardığını anlamlandırmaya çalışıyorlar sanırım. Bir çölyaklı annesi olarak devletin ilgili bütün kurumları çölyak konusunda çok duyarsız. Eşimin, Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, SGK, yerel yönetimler veya STK’lardan çalmadığı kapı kalmadı. Bize TEMAD ve Ankara Çölyak Derneği dışında sahip çıkan ve çalışmalarımızı destekleyen çıkmadı. Destek derken uygulamayı tanıttığımız herkes çok yararlı bir  uygulama olduğunu kabul ediyor ancak söz verilen desteği bir türlü vermiyorlar.

E.A ; Sanıyorum çalışmalarınız devam edecek. Önümüzdeki zaman içerisinde yeni proje ve düşünceleriniz var mı? Projeniz için destek beklediğiniz kişi ve kurumlar var mı?

M.T. ; Çalışmalarımız devam ediyor. İlk önce uygulamamızı IOS işletim sistemine uygun olarak geliştirmeyi planlıyoruz. Herşeyimiz hazır. Maddi desteği bulduğumuzda hayata geçireceğiz. Birçok proje için çalışıyoruz. Varmak istediğimiz nihai hedef; inşaatları denetleyen yapı denetim şirketlerine benzer şekilde glutensiz ürünleri, hizmetleri ve işletmeleri denetleyebilecek bir altyapı kurarak çölyaklıların hayatını kolaylaştırmak ve sosyal hayata entegrasyonunu sağlayabilmek.

E.A ; Son olarak, bu hastalık ve getirdiği problemleri kendisi ve ailesi ile birlikte yaşayanlara, çalışmalarınızı gururla ve takdirle izleyen silah arkadaşlarınıza, meslektaşlarımıza ve benim gibi bu hastalıktan yeni bilgi sahibi olan olanlara ayrı ayrı vereceğiniz mesajlar vardır diye düşünüyorum. Neler söylemek istersiniz?

M.T. ; Sağlıklı beslenmeye özen gösteren ve yediğine içtiğine dikkat edenlere önerim; gluten içermeyen etiketli veya Gluten Scanner Mobil Uygulamasının onay verdiği ürünleri kullanmalarıdır. Nedeni gayet açık gluten yapışkan bir maddedir. Eğer bir firma içinde gluten olmadığı halde bir ürüne gluten içermez diyemiyorsa hijyen koşullarında bir sorun var demektir. Eğer bir firma gluten hijyeni yapabiliyorsa bütün hijyenlere dikkat ediyor demektir. Bunu anlamanın en kolay yolu da Gluten Scanner Mobil Uygulamayı kullanmaktır. Gluten Scanner uygulamasının onay verdiği ürünler kaliteli ürünlerdir. Kaliteli ürün kullanın sağlığınızı riske atmayın.

E.A ; Sayın Mehmet Tanrıseven, zaman ayırarak bu güzel söyleşiyi gerçekleştirdiğimiz için Sitemiz ve okuyanlar adına size çok teşekkür ediyorum, bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

Söyleşi ve Kapak Resmi : Mustafa Aytar

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 9024 defa Son Düzenlenme Cuma, 10 Temmuz 2020 15:29

Yorumlar   

0 #2 Emrah Yapıcı 16-12-2018 22:29
Ben J.uzm.Cvs Emrah Yapıcı Eşimde Belirtilen çölyak hastaligi teşhisi konuldu Sn Mehmet tanrisever Komutanıma nasil ulaşabilirim.
0 #1 Yüksel 19-04-2016 06:50
Baştan sona okudum,Sn.Mehmet Tanrıseven in azmi, çabaları ve oluşturduğu kamu yararı her türlü takdire şayandır,geçmiş olsun diyerek selamarımı iletirim.

You have no rights to post comments