All for Joomla All for Webmasters
Pazartesi, 14 Eylül 2015 22:20

TSK’nın “ ÖTEKİ”leri, ASTSUBAY’lar… (9)

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

 E. Dz. Asb. Mustafa Kalabalık'ın hazırlayarak 2013 Yılı Mayıs Ayında yayınlamış  olduğu 14 Bölümlük "TSK’nın “ ÖTEKİ”leri, ASTSUBAY’lar…" Başlıklı Dizi-Yazımızın 9'uncu  bölümünde Gazeteci-Yazar Astsubay’lar gözüyle sorunlar!" başlıklı yazısını sunacağız.

ilhanYazılarımızın bugünkü bölümünde, askerlik dışında başarılarına başarılar katan, gönülden ve sevgiyle topluma faydalar üretmekle keyiflenen, birkaç mesleği bir arada yürüterek enerjisini halen verimli ve ülke insanı için harcayan, hiçbir zaman kibir içinde olmayan, “Emekli Astsubay”, “Gölcük Belediyesi Yarhisar Müze Gemi Müdürü”, “Gazeteci”, “Sunucu”, “NLP Uzmanı”, “Diksiyon eğitmeni” olarak yaşamını son derece pozitif alanlarda sürdüren Sayın İlhan Akbulut’un kaleminden, astsubay’ların sorunlarını (aslında sorunlar ve sorunlular tartışılmalıdır!) yine farklı pencereden sizlere aktarmaya çalışacağım…     

İlhan Akbulut diyor ki!

1980 yılın da, yirmi yaşında iken Deniz Kuvvetleri Komutanlığında başladığım profesyonel askerlik meslek yaşamımın on yedi yılını donanmamızın çeşitli gemilerinde Makine Astsubayı ve Başçarkçı olarak yürütmemin ardından, denizin kara birliklerinde de, lokal yangın merkezi amiri olarak çalışıp, 2004 yılında kendi isteğimle emekliliğe ayrıldım.

Askerlik mesleğini sürdürürken bazı hedeflerim vardı. Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi gazeteci olmaktı! Bu isteğimi on altı yıl önce, görev yaptığım Donanma Komutanlığı’nda, garnizon içerisinde hafta da bir yayınlanan: Haftalık Bülten’de yazarak gerçekleştirdim. Aynı dönemde A.Ö.F.Halkla İlişkiler bölümünü kazanarak; o dönemde halkla ilişkiler ile birlikte; basın-yayın ve teknikleri ile radyo, televizyon, reklam gibi dersleri de görerek eğitimi mi tamamladım.

Ailemle ile birlikte aldığımız kararla donanma kenti Gölcük’e yerleştim. Bu tarihten itibaren Gölcük yazılı basınında köşe yazarı olarak yerimi aldım. Aynı dönemde muhabir olarak ta çalıştım. Altı yıl önce, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti üyesi oldum. Halen bir İnternet TV’nin Genel Koordinatörü olarak faal gazetecilik görevimi sürdürüyorum.

2006 yılında, Gölcük’te açılan: Diksiyon-güzel konuşma, beden dili kursları ile birlikte NLP ve Kişisel Gelişim üzerine; önce practıtıoner ve master practıtıoner eğitimlerini tamamlayarak, NLP ve kişisel gelişim uzmanı sertifikamla seminerler vermeye başladım. Halen kişisel gelişim ve diksiyon eğitmeni olarak, Gölcük’te eğitim ve seminerler vermekteyim. Bununla birlikte, Gölcük Belediyesinin sunuculuk görevini de yürütmekteyim. Ayrıca bir amatör tiyatro grubunda amatör oyuncu olarak ta çalışmalarımı, fırsat buldukça devam ettirme gayretindeyim. 

Tüm bunları, isteyerek ve gönülden yerine getirmeye çalışıyorum.Seminerlerin çoğunu ücretsiz ve gönülden veriyorum. Amacım aldığım bilgileri başkalarıyla paylaşırken, ben de onlardan bir şeyler öğrenerek, kendi kişisel gelişimimi de sağlamak!.

Elli dört yaşımdayım. Sevdiğim işleri yapmanın keyfini yaşarken, çevremdeki insanlara ve dostlarıma da, yürüttüğüm işlerle ilgili katkı sağlayabildikçe mutlu oluyorum. Askerlik mesleğini yürütürken; neredeyse çoğu zaman yedi yirmi dört çalışmaya alışkın biri olarak, bu gün,bir birine yakın olan, iletişimle ilgili tüm bu işlerin hepsini de bir arada;ara- ara yürütmeye çalışıyorum ve bundan büyük haz alıyorum!

Zaman zaman ilginç olaylarla karşılaşıyorum!

Ömür boyu “Ast” olduğumuzu düşünmek mi istiyorlar?

İki yıl kadar önceydi; TEMA Kocaeli sorumlusu, değerli arkadaşım Nermin Tol hanımefendi, o yıl Kocaeli Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleşecek olan TEMA Çocuk şenliğinde sunucu olarak görev yapmamı istemişti. Gönülden, severek, koşarak gittiğim o gün, yaşadığım ilginç bir olay beni hem çok şaşırttı, hem de çok üzmüştü!

Nermin Tol hanım efendi, kültür merkezinin salon girişinde beni kibarca karşıladı. TEMA vakfında yönetici pozisyonunda, İstanbul’dan görevli olarak geldiğini öğrendiğim bir beyefendiyle tanıştırdı, 

”İlhan beyde sizin gibi emekli asker “ dedi. 

Nermin hanıma sonradan sorduğumda, o kişinin emekli albay olduğunu öğrendim. Emekli albayım, kendisine tanıtıldığım andan itibaren, benimle hiç konuşmadan, beni kuşku ile izlemeye başladı. Bu durumdan çok rahatsız olmasam da, bir süre sonra; sanki bir patlama yaşanacakmış gibi olumsuz bir hava oluştuğunu hissettim. Birinci bölümü başarıyla sunup, on beş dakika aradan sonra ikinci bölümü sunmak üzere sahneye çıktığımda ilginç bir durumla karşılaştım. 

Birinci bölümde protokol gereği ön sırada oturan bu beyefendi, ikinci bölümün başlaması ile birlikte sahneye çıktı ve seyyar mikrofonla konuşmaya başladı. Bende, her halde kısa bir tanıtım yapıp mikrofonu bana verecek diye düşünüyordum. Programa başlamadan önce Nermin hanımla sunum akışını birlikte hazırlamıştık çünkü. Beyefendinin konuşması sonlanıyormuş gibi yavaşladığında, yanına gidip mikrofonu istedim. 

O anda beklenen patlama gerçekleşti! Bana elinin tersiyle kovma işareti yaparak,

”tamam senin işin bitti, sen gidebilirsin“ dedi.

Bir insanın hiç tanımadığı ve arasında hiçbir diyalog yaşamadığı bir insana bundan büyük hakaret yapılabilir mi?! Bu aşağılayıcı davranışının nedenini anlamakta fazla zorlanmadım. Birinci bölümde, koltukta otururken, bir ara yanına gelip oturan Nermin Tol hanımefendinin eşinden benim emekli astsubay olduğumu öğrenmiş olmalıydı! Ve bir astsubay, bir albayın önünde nasıl mikrofonu alıp ta, sunuculuk yapabilirdi’ gibi bir kompleks oluşmuş olmalıydı! 

Askerlik meslek yaşamımız da;bu gün mobing ‘diye adlandırılan, bu ve buna benzer bir çok olayla karşılaşmış olmam, net bir şekilde böyle düşünmeme neden oldu!

O anda, kafamdan bir sürü şey geçse de, almış olduğum NLP ve kişisel gelişim eğitimlerinin yararı burada ortaya çıktı. Böyle durumlarda kişiler çevre boyutunda davranarak; etkiye-tepki, yani ilkel davranış modeli ile sert tepkiyle saldırıya geçer! 

Ben olayı davranış boyutunda değerlendirerek sessizce oradan ayrılıp, en doğru ve etkili davranış modelini belirlemeye çalıştım. Çok kızgın ve kırgın olmama rağmen, o kişiye hiçbir şey söylemedim. Aşağıya inip, karşısında ki koltuğa oturup, onu izlemeye başladım. Benim bu tavrım ve onun suçluluk duygusu, onu çok rahatsız etmiş olmalı ki, mikrofonu bırakıp, öndeki başka bir koltuğa oturdu..

Program bitti.. Bu konudan Nermin Tol hanımefendiye hiç bahsetmedim. Sahip olduğum basın avantajını kullanmaktan kaçınarak, konuyu köşeme de almadım. 

Ogün ona sadece, Reiki tekniği ile gönderdiğim;

“hakkın olmayan bu davranış şekilleriyle hiçbir zaman mutlu olamazsın! Askerlik bitti; sende ben de artık siviliz. Ben ve benim gibi astsubayların, senin ömür boyu astın olduğunu ve onlara her istediğini yapabileceğine hakkın olduğunu mu düşünüyorsun” gibi Reiki enerji mesajları gönderdim. 

Her insan “vicdan” duygusuyla yaratılmıştır. Bu olaydan sonra, eminim ki; benim gönderdiğim olumlu enerji mesajlarını aldı ve vicdan muhakemesinden geçirerek sağlıklı bir sonuca vardı! Ve ona, hala şu enerji mesajlarını göndermeye devam ediyorum.” 

Seni affediyorum, ama yaptığını unutmadım!”

 

Mustafa KALABALIK

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.otekisiyaset.com

www.mustafakalabalik.com

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 3424 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile