All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 07 Ağustos 2015 21:48

Dava devam ederken Amirale terfi Asubaya Tard

Öğeyi Oyla
(13 oy)

2012 yılında İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen “İzmir Askeri Casusluk ve Fuhuş” davası kapsamında Eylül 2012 ayındakosele tutuklanan dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele yüksek onaydan geçen YAŞ kararları gereği bir üst rütbeye terfi ettirildi. Böylece Oramiral Kösele’nin 2016 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanmasının önünde engel kalmadı. 

88’i tutuklu 357 sanıklı İzmir Askeri Casusluk ve Fuhuş soruşturması kapsamında yargılanmaya devam eden Kösele halen Donanma Komutanlığı görevini sürdürüyor. 

davut yildizSağ. Asb. Üçvş. Davut Yıldız da yukarıda andığımız davanın sanıklarından. Daha önce Hürriyet Gazetesi’nden Toygun Atilla’nın haberiyle kamuoyunun tanıdığı Yıldız’a isnat edilen suçun en üst düzeyde cezalandırılması halinde bile tutuklulukta kalan süresinin bunu geçtiğinden bahisle bir hukuk skandalına konu olmuştu. Haberin yayınlanması sonrasında serbest bırakılan Davut Yıldız, özgürlüğün tadını çıkaramadan "Disiplinsizlik gerekçesiyle" re’sen emekli edilerek TSK’dan tazminatsız çıkarılmıştı.

Koramiral Veysel Kösele’nin bir haftalık tutukluluğu esnasında gerek dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Murat Bilgel gerekse Genelkurmay Başkanı Necdet Özel tarafından dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan nezdinde “bizdendir” şeklinde girdiler yapıldığı iddia edilmişti. Yine o dönemde tutuklu yargılamaya yapılan itiraz sonucu serbest bırakılan Kösele, YAŞ kararıyla terfi ettirilerek önü açılmış oldu. 

davut yildiz1

Masumiyet Karinesine olan tüm inancımızla yargılama sonuçlanmadan herkesin “masum” olduğundan hareketle Veysel Kösele’ye gösterilen anlayışın, hakkındaki yargılama bitmeden dahası hakkında açılmış dava gerekçe gösterilerek ordudan tard edilen Sağ. Asb. Üçvş. Davut Yıldız’a gösterilmemesini kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz.

Davut Yıldız'ın o dönemdeki “Hayatımın en zor günlerinde bana sahip çıkması geren TSK, beni sırtımdan bıçakladı. Nasıl böyle bir şey olabilir, neden bizimle uğraşıyorlar, ne istiyorlar benden, ailemden?”  şeklindeki sözlerini de TSK'yı yönettiğini varsaydığımız komutanlarına ithaf ediyoruz. 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 9121 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile