All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 25 Temmuz 2015 22:21

TSK’nın “ ÖTEKİ”leri, ASTSUBAY’lar…

Öğeyi Oyla
(2 oy)

 Yeni açmış olduğumuz Dizi-Yazı Bölümümüzde sizlere Asubaylıkla ilgili yazı dizileri sunmaya çalışacağız. İlk yazı dizimiz E. Dz. Asb. Mustafa Kalabalık'ın hazırlayarak KOCAELİ Gazetesinde 2013 Yılı Mayıs Ayında yayınlamış  olduğu 14 Bölümlük "TSK’nın “ ÖTEKİ”leri, ASTSUBAY’lar…" Başlıklı yazı dizisi...  Yayınlandığı dönemde okuyamayanlar için yararlı bir paylaşım olacağını umuyoruz.

Değerli okuyucular, “Astsubay”larımızın seslerinin duyurulmasını, istek ve sorunlarının yüksek sesle ifade edilebilmelerini sağlayan, birçok yayın kuruluşlarında yayınlanan yazı dizilerini biraz daha farklı yönlerden değerlendirerek ve bir süreliğine gazetemizde de yayınlayarak, toplumsal sorunlara gösterdiğimiz duyarlılığa, ülkemizin en önemli ve güvenilir kurumu olan TSK ve en başta bu kurumun çoğunluğunu oluşturan Astsubay’ları ilgilendiren sorunları aktararak, ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde yapılması beklenen yasal değişikliklere katkı sağlamayı umuyoruz

Öğrencilik yıllarım dahil olmak üzere,  14 yaşımdan itibaren bir fiil yirmi dört yıl TSK’de, Deniz Kuvvetlerimizde, Astsubay olarak görev alabilme onurunu, mutluluğunu yaşamış bir “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı” olarak, Allah’ın bana bahşettiği, nasip ettiği ve gazete yöneticilerimizin de lütfedip, nezaket gösterip, vesile oldukları bu köşemden, içinde yetiştiğim, acısıyla tatlısıyla geçen bir ömür içindeki, tüm meslektaşlarıma bir nebzede olsa (şimdilik) katkılar sunabilme fırsatını bulduğum için kendimi çok şanslı ve bahtiyar hissediyorum. 

Yazılarımda sadece dert, sıkıntı, hüzün değil, aynı zamanda “Astsubay” aslında kimdir? Nedir? Kimler için ne ifade eder? Son zamanlarda neden bu kadar sesleri fazla çıkıyor? Ne istiyorlar? Neyi hak etmiyorlar? gibi sorunlarını aktarmaya, toplumu bilgilendirmeye.. haklarını, haksızlıklarını, hukuklarını, hukuksuzluklarını, sevinçlerini, hüzünlerini doğrudan yaşayan biri olarak sizlerle paylaşmaya, meslekten ayrılan, emekli olan ve halen toplumda farklı mesleklere yönelmiş olan astsubaylar gözünden sorunları da sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Yazılarımı, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Başlangıç bölümünde yer alan; “Her Türk vatandaşının bu anayasadaki temel hak ve hürriyetlerden eşitlik ve sosyal adalet gereklerince yararlanarak hukuk düzeni içinde onurlu bir hayat sürdürme ve maddi ve manevi varlığını bu yönde geliştirme hak ve yetkisine doğuştan sahip olduğu” ifadelerini hatırlatarak ve bu hükümlere dayanarak kaleme almaya gayret ediyorum.

Yine Anayasamızın 10. Maddesindeki Kanun önünde eşitlik ilkesinde yer alan; “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.” hükümlerini vurgulamak, “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar. Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz.” hükümlerine göre de, kanun koyuculara ve kurumlara sorumluluk yüklendiğini hatırlatmayı da sorumluluk olarak görüyorum...

Umarım bu yazı dizimiz; başta “Astsubay” zümresi olmak üzere, tüm haksızlıklara maruz kalan, ön yargılarla yaşayan ve yaşamak zorunda bırakılan, diğerlerinden ayrılan, ayrıştırılan, ötekileştirilen tüm vatandaşlarımızın gönüllerine bir dirhem merhem olur, bunları gidermekle sorumlu olan büyüklerimizin de kendi vicdanlarının seslerini duymalarına katkılar sağlar…  

Bir sonraki yazımda sizlerle, “ASTSUBAY”; Kime göre, kimdir” sorusuna açıklık getirmeye gayret ederek düşüncelerimi paylaşacağım.  

kalabalik1Mustafa KALABALIK

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

www.otekisiyaset.com

www.mustafakalabalik.com

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 4935 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile