All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazartesi, 25 Ocak 2021 21:46

TBMM GÜNDEMİNDEKİ KANUN TEKLİFİ VE TEMAD’IN BAKIŞI ÜZERİNE DEĞERLENDİRME

Öğeyi Oyla
(6 oy)

Uzunca bir zamandır Asubayların sorunları ile ile ilgili dişe dokunur bir gündem olmadığı için yazılarımıza ara vermiştik. Son günlerde medayada ve siyasette asubayları rencide eden söylemlere tepki nedeniyle görülen hareketlenme dışında dişe dokunur bir konu da ne yazık ki yok. Bu konuları tartışırken bile asubaylar kendi aralarında kavgaya tutuşuyor. Endişeyle izliyoruz.

Üç yıldır Asubay özlük hakları konusunda bir arpa boyu yol alamayan Hamza Dürgen ve ekibi pandemi nedeniyle oturmaya devam ettikleri koltuklarından hikâye anlatmaya, kelime oyunları ile asubayları oyalamaya devam ediyorlar.

Bildiğiniz gibi TBMM Başkanlığına 22.01.2021 tarihli 44 Maddelik “Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” verildi. Biz teklif ile yılan hikayesine dönen “Göreve Başlangıç Dereceleri” ve “Tazminatlar”dan en azından birinin gündeme geleceği umuduyla teklifi incelerken bir de baktık ki TEMAD Genel Başkanlığı hem sitesinden hem de diğer iletişim araçlarından yayınladığı duyuruda TEKLİF ile ilgili algı operasyonuna başlamış. Teklifte yıllardır hakları gasp edilen asubaylarla ilgili bir tek cümle yok iken teklifle ilgili yanıltıcı açıklamalarının peşine ekledikleri kendi teklifleri olan metinleri paylaşarak çalışıyor”muş” gibi yapmaya devam etmişlerdir.

TEMAD'ın duyurusunu okumak için TIKLAYINIZ.

TBMM'de gündemde olan teklifin tam metnine ulaşmak için TIKLAYINIZ

Anlayacağınız, umudumuz 2015 Aralık ayında intibak düzenlemesinde olduğu gibi, bu teklifler Komisyonlarda görüşülürken verilecek önergelerle “Göreve Başlangıç Dereceleri” ve “Tazminatlar”ın Yasa Teklifine eklenmesine kaldı.

Şimdi teklifin içeriği gerçekte ne anlatıyor, TEMAD nasıl göstermek istiyor, madde madde inceleyelim.

“Başta Cumhurbaşkanımız ve Milli Savunma Bakanımız olmak üzere daha önce görüştüğümüz tüm yetkililere ilettiğimiz hususlardan; 

1. Zorunlu emeklilik yaşını (55 yaş) dolduran astsubaylara, kendi isteklerine bağlı olarak, ihtiyaç duyulan branşlarda 60 yaşına kadar çalışma hakkı verilmesi, konusundaki önerimiz; 23.7.2020 tarihinde 31194 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7250 sayılı kanunla yürürlüğe girmiştir.”

TEMAD Doğru söylüyor bu yürürlüğe girdi ancak Emekli Asubaylara ne faydası olduğu tarafımızdan anlaşılamadı.

2. Askeri okullarda emekli astsubayların öğretmen olarak görevlendirilmesi konusundaki taleplerimiz, uygulanmaya başlamış ve 22.01.2021 tarihinde TBMM’ye sunulan Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 15’nci maddesiyle de yasalaşmak üzeredir. 

TEMAD Algı operasyonu yapıyor. Bu yasa zaten yürürlükte. 926 Sayılı Kanunun Geçici 43. Maddesinde zaten Emekli Subay, Astsubay ve Emekli Öğretim Elemanları var. Son teklifle eklenecek olan “Devlet Memurları” ile “Kamu Kurum ve Kuruluşlarından Emekli olanlar” dır.
Şu aşağıda gördüğünüz metin halihazırda TSK Personel Kanununda bu konu ile ilgili olan düzenlemedir.

926 gecici 43

Şu aşağıdakiler de Yasa teklifindeki 15. Maddenin gerekçesi ve Madde metni;

md 15 gerekçe

 md 15 metin

Ne diyelim okumayan, okuduğunu anlamayan, anladığını da eğip bükerek işine geldiği gibi kullanan Hamza Dürgen ve ekibine yakışır bir davranış biçimi. 

3. 2847 sayılı Türkiye Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul Ve Yetimleri İle Muharip Gaziler Dernekleri Hakkında Kanun’un 2 b) maddesi gereğince TEMAD’a üye olması gereken emekli Uzman Erbaşların da yasal çerçevede ayrı bir derneklerinin olması yönündeki talebimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin (17-23) maddeleri ile “Türkiye Emekli Uzman Erbaşlar Derneği” adıyla yasalaşmak üzeredir. 

Bu talep zaten sayıları 15’i bulan Uzman Derneklerinin talebi idi ve taleplerini kabul ettirerek bir başarıya imza atmışlardır. Kendilerini kutlarım.

http://www.ticarihayat.com.tr/haber/UZDER-Kamu-yararina-dernek-statusu-talep-ediyor/32427

 uzder talep

TEMAD’ın bu düzenlemeyi kendi talebi imiş gibi anlatmasını anlamak mümkün değil. 

Bu konuda 2 MART 2019 tarihinde “KURULUŞ KANUNUNU VE TÜZÜĞÜNÜ BİLMEYENLER TEMAD’I YÖNETEBİLİR Mİ”   başlıklı bir yazı yayınlamıştım. O yazıda Uzman Erbaşların zaten TEMAD'a üye olamayacaklarını yasal gerekçeleri ile anlatmıştım. Uzman Erbaşların yürürlükteki Kanun ve Tüzüğümüze göre TEMAD’a Üye olması mümkün değildir. TEMAD’ın böyle bir konuda talepte bulunmasının sonuçlarını bekleyip göreceğiz. Aynı yasayla kurulan beşinci dernek ile federasyon kapısı açıldı. Bu husus yıllardır TEMAD’ı pasifize etmeye çalışanların dile getirdiği, hayata geçirmeye çalıştığı bir proje idi. Adı da “Askeri Derneklerin Tek Çatı Altında Toplanması”.

TEMAD Yönetimi de bu projeye koltuk değneği olarak PROJE ADAMI kimliklerini bir kez daha gözler önüne sermişlerdir. Umarım ben yanılırım.

Kurulacak olan Uzman Erbaşlar Derneğinde kimlerin kurucu/üye olabileceği ile ilgili bölümde ise şöyle denilmiş;

 e) Türkiye Emekli Uzman Erbaşlar Derneği; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından emeklilik, maluliyet ve sağlık nedeniyle  ayrılan veya sözleşmesini yenilemeyerek ayrılan uzman erbaşlardan en az on yıl görev yapmış olanlar,

  Ne güzel değil mi? Subay veya Asb. 15 Yıl Mecburi hizmetten sonra istifa edince TESUD veya TEMAD’a üye olamayacak ama sözleşme yenilemeyen Uzman Erbaş 10 yıllıksa derneğe üye olabilecek.

TEMAD da bu değişiklikleri marifetmiş gibi bize anlatacak. 

4. 2847 sayılı yasa ile derneğimize Türk Silahlı Kuvvetlerinden emeklilik veya maluliyet nedeniyle ayrılan astsubayların üye olma hakları var iken, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının İçişleri Bakanlığı’na bağlanması nedeniyle, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından emekli olan astsubayların TEMAD’a üye olmaları konusundaki kuşkuları ortadan kaldıracak önerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin (18, 19 ve 22’nci) maddeleri ile TEMAD’a Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarından emekli olan astsubayların da üye olmalarına imkan tanınmasıyla yasalaşmak üzeredir. 

Bu husus zaten yasa yapıcıların geciktirdiği ve çoktan düzenlenmesi gereken bir konudur. Asıl mesele TEMAD’ın ne zaman TÜZÜK Kurultayı yaparak tüzüğüne bu değişiklikleri ithal edeceğidir.

Üç yıldır planladığı TÜZÜK Kurultayını bile yapamayan beceriksiz yöneticilerle biraz zor görünüyor.

6. Astsubayların göreve başlama derecesinin 9/2 - 8/1 olması ile astsubaylara tazminat ödenmesi ve bu düzenlemelerin emeklilerine de yansıtılması konusunda en son 2021 yılı Ocak ayında güncelleyerek Bakanlık yetkililerine sunduğumuz (aşağıdaki) taleplerimizle ilgili azim ve kararlılığımız bu konularda da yasal düzenleme yapılıncaya kadar sürecektir.

Bu gerçekten komedidir. Daha önce defalarca, Göreve Başlangıç Derecelerinin düzenlenmesi eli kulağında, MSB’de, Cumhurbaşkanlığında, Mecliste gibi açıklamalar yapılmış, el altından taslak kanun teklifi metinleri servis edilmişti. Servis edilen metinlerdeki LİSE MEZUNU Asb.ları bekleyen tehlikeye defalarca dikkat çekmiş, bu haliyle yasalaşması halinde LİSE MEZUNU Emekli Asb.ların bu haktan yararlanamayacağını anlatan yazılar yazmıştık. 

İlgili yazıları okumak için resimlerin üzerine TIKLAYINIZ.

baslangic kapak  intibak bilmecesi

Hamza DÜRGEN ise bizim iddialarımızın gerçek olmadığını, herkesin yararlanacağını iddia etmişti.

Şimdi görüyoruz ki hala bizim uyarılarımızı anlamamışlar ve hazırladıkları taslak Kanun Teklifi Metni ile LİSE MEZUNU Emekli Asb.ları mağdur etme azmini sürdürüyorlar.

İşte hazırladıkları metin:

“MADDE 1- 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nun 137’nci maddesinin c) fıkrasının üçüncü bendindeki “EK - VIII/A sayılı cetvele göre 9 uncu derecenin birinci kademesinden göreve başlarlar” ibaresi, EK - VIII/A sayılı cetvele göre ön lisans mezunları 9’uncu derecenin ikinci kademesinden, lisans mezunları 8’inci derecenin birinci kademesinden göreve başlarlar, bu intibaklar emeklilerine de yansıtılır. Ancak bu intibaklar için geçmişe yönelik maaş ve maaş farkı ödenmez” şeklinde değiştirilmiştir. “

Bu metinden LİSE MEZUNU Emekli Asubayların da bu düzenlemeden yararlanacağı sonucunu çıkarabilen var ise beri gelsin.

Kalın sağlıcakla…

Halil ERGENLİ

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 3590 defa

You have no rights to post comments