All for Joomla All for Webmasters
 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • Assubay intibaklarında, güzel bir yürütmeyi durdurma kararı

  Assubay intibaklarında, güzel bir yürütmeyi durdurma kararı

 • TAZMİNATLARI ALABİLMEK İÇİN ÖNCE İSTEMEYİ ÖĞRENMEK GEREKİR!

  TAZMİNATLARI ALABİLMEK İÇİN ÖNCE İSTEMEYİ ÖĞRENMEK GEREKİR!

 • 2000'li Assubayların emeklilik kıskacını çözen mahkeme kararı

  2000'li Assubayların emeklilik kıskacını çözen mahkeme kararı

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazar, 10 Mayıs 2020 18:01

TEMAD'da Kurumsal Kimlik ve Güçlü STK Anlayışı

Öğeyi Oyla
(5 oy)

KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE YAŞAM

Tüm Dünyayı etkisi altına alan “Koronavirüs Salgını” nedeniyle yaklaşık iki aydır zorunlu haller dışında evden çıkmıyorum. Televizyon ve sosyal medyadan da mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyorum. Bugünleri en az hasarla atlatabilmek için amatörce uğraştığım bağlama icracılığımı geliştirmeye çalışıyorum. Ara ara da Facebook sayfamdan icra etmeye çalıştığım eserleri paylaşarak takipleştiğim dost ve arkadaşlarıma moral vermeye çalışıyorum.

6 Nisan günü bir paylaşımdan öğrendim ki TEMAD Genel Merkezi de ne yapabilirim diye düşünmüş “Koronavirüs günlerinde yaşam” konulu ödüllü bir makale yarışması düzenlemeye karar vermiş.

Konusu ; “Koronavirüs Günlerinde Yaşam” başlığı altında değerlendirilebilecek salgın öncesi yaşantımız, salgın sırasında yaşantımız, değişen alışkanlıklarımız, değişmeyen alışkanlıklarımız, yeni alışkanlıklarımız, salgın esnasında yitirdiğimiz değerlerin hatırlanması, aile içi ilişkiler, akrabalık ve arkadaşlık ilişkileri, hayatta gereğinden fazla önem verdiğimizi gördüğümüz hususlar, sosyal dayanışma örnekleri gibi konular ele alınabilecektir.” Şeklinde açıklanmış.

Katılabilecek olanlar ise “TEMAD üyesi olan, olmayan Emekli Astsubay meslektaşlarımız ile birinci derece yakınları katılabilirler.” Şeklinde belirlenmiş.

TEMAD’ın geldiği getirildiği durum bakımından hayli düşündürücü bir durum. Üyelerinin büyük çoğunluğu 65 Yaş üzeri olan bir Dernek “sokağa çıkması yasak” olan üyeleri ile ilgili bir satır açıklama yapmaz faaliyet düzenlemez iken “makale yarışması” düzenlemiş. 

Bu üyeler ne mi olacak? Herkes başının çaresine bakacak tabi ki. Kendisiyle ilgilenecek yakını aile bireyi yok ise Valiliklerin, kaymakamlıkların “Vefa grupları” yardımıyla yaşamını sürdürmeye ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacak.

Örneğin internet kullanmıyorsa faturalarını ödeyebilmek için birilerinin yardımına ihtiyaç duyacak. Alışveriş ihtiyacı olduğunda yine birilerinin yardımını bekleyecek.

Oysa derneğin tüzüğündeki amaçlar kısmında “Dernek, sosyal, kültürel ve hukukî bakımdan zorluğa düşmüş üyelerine yardımda bulunur.” yazıyor dediğinizi duyar gibiyim.

Tüzük kimin umurunda. üç yıla yakın süredir görevde olan yönetim bugüne kadar tüzüğü “ihraçlar” dışında hangi amaçla kullanmış ki? 

Bunları düşünürken madem makale demişler, ben de TEMAD’ın getirildiği durumu yazayım dedim. Ödül falan da istemem. 

*****

TEMAD'DA KURUMSAL KİMLİK VE GÜÇ ANLAYIŞI

Bugün sabah Facebook sayfama geçen yıldan 10 Mayıs 2019 tarihli bir anı düştü.

TEMAD Kurumsal sitesi yenileme işlemi yapılmadığı için yayına kapatılmış. Ben de ekran görüntüsünü alıp bir paylaşım yapmışım. O paylaşımda “TEMAD Kurumsal kimliğine zarar verdiği iddiası ile Şube Başkanlarını, Delegeleri ihraç edenler “Kurumsal sitenin” alan adını yenileyememişler! YAZIK...” demişim.

2019 10 05

Aklıma düştü acaba bu sene yenilemeyi zamanında yaptılar mı diye TEMAD sitesine baktım. Sonuç yine hüsran. Yine yenilememişler. TEMAD Kurumsal sitesi yine kapalı.

temad site kapalı

Göreve gelir gelmez TEMAD’ın kurumsal hafızasının önemli bir ayağı olan Genel Merkez ve Şube sitelerini sıfırlayıp adeta kurumsal hafızayı mezara gömen, kendi kişisel ve ticari sitelerinin webmaster’ı İhsan Güneş’e yeniden site yaptıranlar ne yazık ki aldıkları profesyonel hizmetin sürekliliğini sağlamaktan da acizler.

****

Genel Başkan 17 Mart 2019 günü Erdek TEMAD şubesini ziyaretinde uzun uzun TEMAD’ın nasıl büyük bir sivil toplum kuruluşu olduğunu anlatmış. Eğer zamanıma yazık demezseniz şu aşağıdaki linkten videosunu izleyebilirsiniz.

erdek video

Genel Başkana göre, Büyük STK olmanın göstergeleri neymiş bakalım;

1. 7 Şubat’ta Kilis’e giderek Zeytindalı Harekâtına destek için basın açıklaması yapmışlar,

2. 8 Mart Dünya Kadınlar gününde kutlama ve Sempozyum yapmışlar,

3. 15 Temmuz Kahramanı Şehit Asb. Ömer Halisdemir’in kabrini ziyaret etmişler,

4. Derneğin kuruluş yıldönümünde herkese davetiye gönderip Etiler Orduevinde resepsiyon düzenlemişler.

5. Etiler Orduevinde Milli Savunma Bakanınca düzenlenen toplantıda “ufak tefek birkaç sorunumuzu” üç saat boyunca anlatmışlar.

Genel Başkan konuşmasında 4. madde üzerinde hayli uzun durmuş. Özetle diyor ki;

“Geçmişte eylem ve söylem hataları yapıldı “sizleri temsil eden genel başkanınıza” sosyal tesislere giriş yasağı verildi. Bugün bir yıl sonra doğru iletişim kurarak Etiler Orduevinde TEMAD'ın 34. Kuruluş yıl dönümünü kutladık.”

“Sizin genel başkanınız” ibaresi ne kadar ilginç değil mi? Eylem ve söylem hataları sözü de ilginç. Geçmişte katıldığım, katılamadığım her eylemde Hamza Bey en ön saflardaydı. Eylem hatası denilebilecekse, örneğin; ölüm orucu eylemlerinde Hamza Bey yardımcısı Cemal Başer ile eylem alanında yağmur altında eylem için hazırlanan önlüklerle poz veriyordu. Kendi sitesinde de bu eylemi tarihi eylem olarak duyuruyordu.

yagmur tarihi eylem
ÖLÜM ORUCU EYLEMİ ÖLÜM ORUCU EYLEM DUYURUSU

Kendisinden önceki Genel Başkanın Astsubay özlük hakları mücadelesinde yürüttüğü eylem ve söylem ile ilgili olarak, o günlerde YANLIŞLIĞINA DAİR en ufak bir kelime söylemeyip kendisi seçildikten sonra, verilen sosyal tesislere giriş yasağını neredeyse kutsayan birisinden HAK MÜCADELESİ yapmasını beklemek beyhudedir.

Gelelim Kurumsal kimlik ve Güçlü STK söylemlerine. 

-Salgın nedeniyle binlerce 65 yaş üstü üyesi evlerinde hapis iken en küçük bir destek faaliyeti düzenleyemeyen,

-Kendi kurumsal sitesinin alan adı yenilemesini ve ödemesini iki yıl üst üste zamanında yapmayıp iletişimin en önemli ayağını sağlıklı yönetemeyen ve kapanmasına neden olan,

-Bir yıl içinde çözeceğim, çözmezsem istifa ederim dediği "Göreve Başlangıç Derecesi" ve "Tazminat" ile ilgili bir arpa boyu yol alamayan,

-Prestijli genel merkez binası, küçük şubelere yardım vaatlerinde bulunup en ufak bir ilerleme kaydedemeyen,

Bir yönetim ile karşı karşıyayız.

Salgın nedeniyle ertelenen şube genel kurullarını Ağustos ayı içinde yapacak olan şubeler şapkalarını bir kez daha önlerine koyup;

-Üç yıla yakın sürede hiçbir kazanım sağlayamayan, 

-En büyük icraatı Şube Başkanlarını ve delegeleri en sonunda da kendisinden önceki Genel Başkan’ı ve ekip arkadaşlarını ihraç etmek olan,

-Genel Merkezin kirasını ödeyemediği için şube hesaplarına bloke koyduran,

-Göreve gelir gelmez gerekçesiz şekilde işten çıkardığı çalışanlarının kıdem tazminatlarını ödemeyip icralık olan,

-Boş hatta borçlu kasa teslim aldık dediği günlerde, OYAK Tarafından ücretsiz bastırıldığı söylenen 2.000 Adet 2018 Yılı Ajandası için bir matbaaya 45.000 TL'nin üzerinde ödeme yapan,

Yeniden seçilebilmek için açıktan veya dolaylı yollardan Şubelerde kendisini destekleyecek yönetimler ve delegeler seçtirebilmek için müdahalelerde bulunan bir Genel Başkan ve ekibine,

Bir üç yıl daha TEMAD’ı teslim edip Derneğin mücadeleden uzak, kendi iç kavgalarından başka icraatı olmayan bir yapıyla, yok olup gitmesine izin verip, vermemek arasında tercih yapıp, kararlarını net olarak vermek zorundadırlar.

Kalın Sağlıcakla…

Halil ERGENLİ

 

İLGİLİ YAZILARI OKUMAK İÇİN RESİMLERİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

tarihi eylem

olum orucu kapak

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 2073 defa

You have no rights to post comments