Bu sayfayı yazdır
Perşembe, 12 Mart 2020 15:44

TEMAD Yönetimini Uyarıyoruz

Öğeyi Oyla
(5 oy)

GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECELERİNİ İÇEREN TEKLİF MECLİSTE

Geçen yazımda TEMAD’ın “İCRA”atlarını yazmıştım ki bir haber geldi. Geçen yıl ortalıkta dolaşan TSK ile ilgili 78 maddelik “Kanun Taslağı Teklifi” üzerindeki çalışmalar nihayet sonuçlandırılmış ve TBMM’ne gönderilmiş şeklinde bir duyum aldım.

TBMM’nin 11 Mart 2020 Tarihli 67. Birleşiminde Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu adına söz alan Bursa Milletvekili Refik ÖZEN de bu duyumumuzu doğrulayan bir konuşma yaparak şöyle demiş; “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; vermiş oldukları mücadeleleri hiçbir maddi karşılıkla ödemeyeceğimiz kahraman subay, astsubay, uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve erlere ait yapılan bu iyileştirmelere ilaveten Millî Savunma Bakanlığımızca hazırlanan ve önümüzdeki günlerde Komisyonumuza gelecek olan kanun teklifiyle özlük haklarında yeni iyileştirmeleri inşallah hep birlikte hayata geçirmiş olacağız.” 

tbmm tutanak

Bu haberler üzerine “Astsubayların Göreve Başlangıç dereceleri” ile ilgili sorunlu maddelerde herhangi bir düzenleme yapılmış mı sorusunun cevabını bulmak için kısa bir araştırma yaptım. Sonuç; hayır. Ne yazık ki “Göreve Başlangıç Derecesi” konusu, geçen yıl “Göreve Başlangıç Derecesi mi Dediniz” başlıklı yazımızda incelediğimiz sıkıntılı şekliyle taslakta yerini almış.

Peki taslakta yer alan düzenleme ile ilgili tehlike ne idi; 

Geçen yıl taslak elimize geçtiğinde incelemiş ve Muğla Şube Başkanı olarak TEMAD Genel Başkanlığına, sakıncalarını belirten resmi bir yazı yazmış idim ve özetle;

“Taslak teklif incelendiğinde görüyoruz ki göreve başlangıç derecesi ile ilgili olarak 30, 41 ve 43’üncü maddelerle düzenleme yapılmış.

Bu maddelerdeki değişiklikler 926 Sayılı TSK Personel Kanununa işlendikten sonra bir bütün olarak incelendiğinde düzenlemenin bu şekilde aynen yasalaşması halinde Yüksek Okul mezunu olmayan yani “LİSE MEZUNU” emekli astsubayların göreve başlangıç derecelerine hiçbir etkisi olmayacağı açıkça görülmektedir.” Şeklinde değerlendirmemizi ve gerekli müdahalelerin yapılması talebimizi iletmiş idik.

Ancak o günlerde TEMAD Genel Merkez Yönetimi bizleri sudan sebeplerle İHRAÇ etmek gibi daha önemli işlerle uğraştığı için bu konuda ne yazık ki herhangi bir çalışma yapmadı. 

Sitemizde bu konu ile ilgili detaylı değerlendirme yazımız üzerine TEMAD Genel Başkanının katıldığı bölge toplantılarında bu husus kendisine birçok kez soruldu. Her seferinde “Geçmişte 6656 Sayılı Yasa ile gerçekleşen İNTİBAK düzenlemesi ile herkesin MYO mezunu sayıldığı bu nedenle LİSE MEZUNLARININ da yapılacak yeni düzenlemeden yararlanacağı” cevabını verdi. 
Bu iddialar ile ilgili olarak da "Göreve Başlangıç Derecesi ve İntibak Bilmecesi" başlıklı yazımızda değerlendirmelerimizi ve uyarılarımızı yapmış idik. 

Peki bu doğru muydu?

Hayır. Bu iddia kocaman bir yalandır.

Taslağın o günkü haliyle ve madde numaraları ile incelediğimizde yaptığımız değerlendirmeyi tekrar paylaşmakta yarar var;

-Taslak Kanun Teklifinin emeklileri ilgilendiren bölümü 41. Madde ile TSK Personel Kanununa eklenmesi öngörülen GEÇİCİ MD. 48’de yer almakta. Şimdi bu maddeyi inceleyelim;

geçici 48 son

"Birinci Fıkra : Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihte en az iki yıl ve daha uzun süreli yükseköğrenimini tamamlamış olan astsubayların bulundukları derece ve kademeye bir kademe ilave edilir." 

“İkinci Fıkra : Lise ve dengi okul mezunlarından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra iki yıl süreli yükseköğretim bitirenler için bulundukları derece ve kademeye bir kademe, dört yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim bitirenler için bir defaya mahsus olmak üzere bulundukları derece ve kademeye üç kademe ilave edilerek intibakları yapılır.”

"Altıncı Fıkra : Bu maddenin birinci fıkrası, emekli oldukları tarihteki öğrenim durumları esas alınmak suretiyle astsubaylar ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bu görevleri üzerinden emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı ile dul ve yetim aylığı alanlar için de uygulanır." demektedir.

Yani bu madde 1 ve 2’inci fıkralarla Muvazzaflar için değişikliğin nasıl uygulanacağını anlattıktan sonra altıncı fıkra ile emekliler için yapılacak uygulamayı düzenliyor. Burada “Emekli oldukları tarihteki öğrenim durumlarına göre” ibaresi önemlidir. TEMAD Genel Başkanı DÜRGEN’in iddia ettiği gibi İNTİBAK Yasasıyla herkes MYO mezunu sayılmış olsa bile (ki değil) emekli olduğu tarihte LİSE MEZUNU olanlar bu ibare nedeniyle de düzenlemeden yararlanamazlar. 

Bu taslağı değerlendirirken düşülen bir yanılgı ise 2016 Yılında 6656 Sayılı yasa ile TSK Personel Kanununa eklenen Geçici 38. Madde ile Lise ve Dengi Okul Mezunu Tüm Asubayların da 2 Yıllık MYO mezunu sayıldığı şeklindeki ezbere dayalı yorum. 6656 Sayılı Yasanın Geçici 38. Maddesi incelendiğinde bunun böyle olmadığını hukuk bilgisine gerek olmaksızın herkes görebilir.

Ayrıca Maddenin İkinci Fıkrasında Muvazzaflar için "Lise Dengi Okul mezunlarından bu yasanın yürürlüğe girmesinden sonra Yüksek Okul bitirenler için bulundukları derece ve kademeye bir kademe ilave edileceği" açıkça yazıyor olmasına rağmen Lise ve Dengi Okul mezunu emekli asubaylara hemen 1 Kademe ilave edileceğinin iddia edilmesi mümkün değildir. 

Geçen yıl yapmış olduğum uyarıyı aynen tekrarlıyorum.

Umarım ki uyarılarımız neticesinde bu tehlikenin farkına varılır ve göreve başlangıç dereceleri ile ilgili düzenleme 2003 ve öncesi mezun olan Lise ve dengi okul mezunu meslektaşlarımızın intibaklarının yapılmasını içerecek şekilde güncellenir. Asıl olan durum tespitini doğru yapıp çözüm önerilerini hukuki gerekçeleri ile ortaya koyabilmektir. Ancak görüyoruz ki TEMAD Genel Merkezinin hukukçuları! Zamanlarının önemli bir bölümünü sosyal medyada sürek avı yapmakla geçirdiği için bu konulara zaman ayıramıyor.

Yaklaşan TEMAD Genel Kurulu öncesinde bu düzenleme ile vaat ettiği 21 maddelik icraattan ancak 1 tanesini hayata geçirebileceğini uman TEMAD Genel Merkez Yönetimine diyorum ki;

Düzenleme bu şekilde çıktığı takdirde umutla bu düzenlemeyi bekleyen 2/3 ve 3/3 derece kademede bekleyen LİSE Mezunu Emekli astsubayları büyük bir hayal kırıklığı beklemektedir. 

Sizin herkes MYO mezunu sayıldı iddianız SGK’da karşılık bulmaz. Düzenleme bu şekilde yasalaşırsa bu insanların yüzüne bakacak yüzünüz kalmaz.
Tabi ki yönetime geldiğinizden bu yana sergilediğiniz tarz nedeniyle kaldıysa...

Kalın sağlıcakla…

Halil ERGENLİ

İLGİLİ YAZILARI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

baslangic kapak

intibak bilmecesi

 

 

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 4046 defa
Emekli Asubaylar

Son Ekledikleri: Emekli Asubaylar