< < TEMAD Genel Merkezinin “İCRA”atları
All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazartesi, 09 Mart 2020 12:36

TEMAD Genel Merkezinin “İCRA”atları

Öğeyi Oyla
(7 oy)

2017 Yılında Yönetime seçilen TEMAD Genel Başkanı Hamza DÜRGEN ve Ekibi seçilmeden önce söz verdiği icraatları hayata geçiremeyince “İHRAC”at ve “İCRA”at uygulamalarına hız vererek Asubay mücadele tarihine adlarını muhataplar yerine üyeleri ile mücadele eden EKİP olarak yazdırdı.

Önce delegelerle işe başlayan yönetim daha sonra Bayraklı Şube Başkanı Haluk TIRAVOĞLU, Muğla Şube Başkanı Halil ERGENLİ (yani ben) Elazığ Şube Başkanı Hıdır SADAY, Çankaya önceki Şube Başkanı ve Disiplin Kurulu Başkanı Muhterem TAŞKALE, Kadıköy Şube Başkanı Hayati ERGÜRBÜZ, Üsküdar Şube Başkanı Cihat SÜMER, Kartal Şube Başkanı Semih ÜNLÜKUTLU, Kadıköy Delegesi Selçuk İÇER ile “İHRAC”at uygulamalarına devam etti.

26 Aydır özlük hakları ile ilgili en ufak bir kazanım elde edemeyen, açıkladığı kısa orta ve uzun vadeli hedeflerinden hiçbirisini gerçekleştiremeyen DÜRGEN ve Ekibi yaklaşan seçimli genel kurul öncesi koltuğunu kaybetme korkusundan olacak ki önceki Genel Başkan Ahmet KESER başta olmak üzere aynı zamanda TEMAD Vakfı Mütevelli heyetinde yer alan, Adnan AYVACI, Bekir KARAKUŞ, M. Sıracettin ELDEM, Cemil KESER, Mehmet YAĞCI, Halil İbrahim DUMAN, Osman AKINCI ve Cihangir DUMAN’ı da ihraç ederek “İHRAC”at uygulamalarına devam ediyor. 

Aldığımız duyumlara göre kendilerini eleştiren, eleştirme ihtimali bulunan, Genel Kurul’da karşılarında olma ihtimali olanlarla ilgili hummalı bir şekilde İHRAC çalışmaları yapıyorlarmış.

TEMAD Genel Merkez Yönetiminin seçimden önce söz verdiği ve hiçbirisini hayata geçiremediği 21 Kalem icraat vaadi var.

21 vaat

Bu icraat vaatlerini gerçekleştirmeyince de 21 Kalem İhracat gerçekleştirmiş. 

21 ihrac

Sayın Adnan AYVACI’nın “YENİDEN TEMAD” grubunun Genel Başkan adayı olarak adaylığını açıklaması ve bunun sosyal medyada yarattığı heyecandan görüyoruz ki önümüzdeki genel kurul hayli renkli geçecek. 

Gelelim “İCRA”atlara;

Hukuksuz bir şekilde ihraç edilen Haluk TIRAVOĞLU ve Ben ihraç kararına itiraz ettik. Reddedilince de hukuk yoluna başvurduk. İhraç gerekçeleri uyduruk olan TEMAD’ın hukukçuları davanın esasına girecek yürekleri olmadığından Mahkemeyi davalarımızı usulden reddetmeleri hususunda yanıltarak USULDEN reddedilmesini sağladılar.

Daha gerekçeli karar yayınlanmadan da TEMAD Resmi sitesinde DAVAYI Kazandık şeklinde paylaşım yaptılar. Bu yetmedi Gerekçeli Kararı beklemeden İSTİNAF Yolu açık olan yani süreci tamamlanmamış davanın Vekalet ücreti için ne avukatımızla ne de bizlerle en ufak bir görüşme yapmadan hem Haluk TIRAVOĞLU’nu hem de beni İCRA’ya verdiler. Anladığım kadarıyla konuyu İcra dosyasına dönüştürerek oradan elde edecekleri Vekalet ücretini de kazanmak istediler. Davamız istinafta olduğu için şimdilik bu kadarla yetinelim.

Muhataplarımıza karşı ne meydanlarda ne medyada ne de hukuk önünde en ufak bir hak mücadelesi veremeyenlerin ÜYELERİ ve SEÇİLMİŞ Şube Başkanları ile MÜCADELEdeki azmine hayran olmamak elde değil.

Tüm bunlar olurken, Avukatımız Ceren HEZER’in bir paylaşımından öğrendik ki müvekkili olan, TEMAD’dan ihraç edilmiş Emekli Asb. Mahmut TAYMAZ’ın davasını "TEMAD’ın cevval avukatları" usulden reddettirememişler ve esasına girilince de HUKUKSUZ İHRAÇ mahkeme tarafında kaldırılmış.

Şimdi TEMAD Yönetiminden Gerekçeli kararı beklemeden Vekalet ücreti ve mahkeme masraflarını göndermesini beklemeli miyiz? Kendi uygulamalarına bakarsak İCRA’ya düşmeden göndermeliler denilebilir. Ne yapacaklarını bekleyelim görelim.

Hamza Bey ve ekibinin, Genel Kurulda kendilerine rakip olacaklarını gördükleri "Ahmet Keser Ekibini" toplu şekilde ihraç etmesi ve ihraca gerekçe olarak gösterdiği fiiller ve yasal dayanaklar ise temelden asılsız ve çarpıtma içermektedir.

Şöyle ki; http://temad.org/kamuoyu-duyurusu-4/ adresindeki duyuruda;

"1. 2017 yılı sonları ve 2018 yılı ilk aylarında TEMAD adı kullanılarak bir vakıf kurulma çalışmaları yapıldığı duyulduğunda ilgili kişilere TEMAD Genel Başkanlığı’nın bilgisi ve izni olmadan TEMAD adının kullanılmasının Kanun, Kanun Hükmünde Kararname ve TEMAD Büyük Genel Kurul kararlarına aykırı olduğu Noter ihtarnamesi ile bildirilmişti. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bir yazı yazılarak TEMAD adı kullanılarak bir vakıf kurulabilmesi için TEMAD Genel Başkanlığının izni olması gerektiği bildirilmişti.

2. Bu ihtar üzerine bazı TEMAD üyeleri yasal mevzuata aykırı söz konusu vakıf faaliyetlerinden istifa ederek ayrılmışlardır.

3. Bazı TEMAD üyelerinin ise;  

a. 2847 sayılı “Türkiye Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Harp Malulü Gaziler Şehit Dul Ve Yetimleri İle Muharip Gaziler Dernekleri Hakkında Kanunun 6’ncı maddesine, 

b. “Markaların Korunması hakkındaki 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname” hükümleri uyarınca verilen Türk Patent Enstitüsü (TPE)’’nün 01.06.2015 tarih ve 2014/48425 numaralı TEMAD adının tescili kararına, 

c. TEMAD’ın 30.11.2017 tarihli 15. Olağan Büyük Genel Kurulu 13’ncü gündem maddesi olarak görüşülerek reddedilen “TEMAD adına İktisadi Teşekkül, Kooperatif ve Vakıf Kurulması” hususlarına aykırı olarak, Vakıflar Genel Müdürlüğünde de Vakıf olarak kaydı olmayan “TEMAD Vakfı” adı altında tabela asarak Çankaya ilçesinde faaliyet gösterdikleri tespit edilmiştir." Demekteler.

Gerçekler böyle mi madde madde bakalım;

1. Maddeden başlayalım;

"2017 Yılı Sonları ve 2018 Yılı Başı" ibaresi kocaman bir algı yaratma yalanıdır. TEMAD Vakfı Çalışmaları 2017 Yılının başında başlamış, 2017 Haziran Ayında hazırlanan TASLAK Senet Şubelerin Görüşü alınmak üzere Şube Başkanlıklarına 7 Temmuz 2017’de gönderilmiştir.

Vakıf Senedi Notere onaylatılmış olan TEMAD Vakfı, 2017 Genel Kurulundan 1 gün önce 29 Kasım 2017’de Tüm Delegasyona Barolar Birliği Salonunda yapılan toplantı ile tanıtılmıştır. Mevcut yönetimin listesinde olan Veli BOZKIR da o toplantıya katılarak sürekli notlar alarak Hamza Beye raporlamıştır. Gizli saklı yapılan bir işmiş gibi “TEMAD adı kullanılarak bir vakıf kurulma çalışmaları yapıldığı duyulduğunda” şeklindeki ifade asubay kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir. 

2. Maddede bahsedilen Vakıf Üyeliğinden ayrılanlar denilerek kimin kastedildiği de izaha muhtaçtır. Mütevelli Heyeti kastediliyorsa varsa ayrılanların isimleri açıklanmalıdır.

3. Madde a fıkrasında bahsedilen 2847 Sayılı Kanunun 6. Maddesi Vakıflar ile ilgili bir düzenleme içermemektedir. Burada da algı yaratmak için somut gerçekler çarpıtılmaktadır.

Kanunun ilgili maddesi şu şekildedir; 

"Madde 6 – Bu Kanunla kurulması öngörülen derneklerin dışında; aynı amacı güden, bu derneklerin isimleriyle veya bunların isimlerinin baş ve sonuna ekler yaparak veya asker, gazi, muharip, askeri okul adlarını veya benzeri isimleri kullanarak dernek kurulamaz."
Yani Vakıf ile ilgili bir düzenleme değildir.

markab Fıkrasında bahsedilen Patent konusu da çarpıtılmaktadır. Şu anda ihraç edilen Yöneticiler TEMAD Markasının tescili ile ilgili yaptıkları açıklamada “TEMAD Markasının tescillenmesi ile, kurumsal kimliğin marka değeri korunarak, bundan sonra kuruluşu gerçekleşecek iktisadi teşekküllerde kullanılması bağlamında önemli bir adım atılmış oldu.” Demişlerdir. http://www.emekliasubaylar.org/haberler/item/203-temad-markasi-tescillendi

TEMAD Tüzüğü ve 2014 Yılı Genel Kurul Kararlarına dayanılarak kurulan VAKIF’ta TEMAD adının kullanılmasında ne tür bir yasadışılık vardır anlamak mümkün değil. 

c Fıkrasında anlatılanlar da ilginçtir. “TEMAD’ın 30.11.2017 tarihli 15. Olağan Büyük Genel Kurulu 13’ncü gündem maddesi olarak görüşülerek reddedilen” dedikleri gündem maddesi, geçmişe dönük değil o tarihte seçilen yönetime o tarihten itibaren “TEMAD adına İktisadi Teşekkül, Kooperatif ve Vakıf Kurulması” yetkisi verilmesi hususudur.

O tarihte seçilen Yöneticiler Kurulan Vakfın kapatılması için uğraşacaklarına bu Vakfı TEMAD ve Emekli Asubayların hizmetinde nasıl kullanabileceklerinin yolunu arasaydı belki de söz verip gerçekleştiremediği 21 Kalem icraatının maddi kaynağına ulaşabilirdi.

2007 Yılında başlatılan ve benim de içinde yer aldığım, TEMAD’ın yeniden Yapılandırılması çalışmalarının en önemli maddesi olan “Ekonomik Özgürlük Kazanma” Başlığı altında incelenen İktisadi Teşekküller ve Vakıf Kurulması hususlarından bahsederken şöyle bir durum tespiti yapılmış;

“TEMAD’ın ekonomik özgürlüğünü kazanması herkesi korkutmaktadır. Bugüne kadar kısıtlı imkânlarla yapılabilen ve üyelerden zorla toplanan bağışlarla yapılanları görenler ekonomik yönden güçlü bir TEMAD’ın neler yapabileceklerini düşünmek dahi istememektedirler.” 

Ne dersiniz 2013 Tüzük Kurultayında Tüzüğümüze eklenen İktisadi Teşekkül, Kooperatif ve Vakıf Kurulması hususlarına şiddetle karşı çıkanlar ve 2017 Genel Kurulunda bu faaliyetler konusunda Genel Kurulun yetki vermemesini sağlayanlar neden korkmaktadır?

İDLİB’te Şehit olan Kahraman silah arkadaşlarımıza Tanrıdan Rahmet yakınlarına ve ulusumuza başsağlığı ve sabırlar dilerim.

Halil ERGENLİ

 

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 4410 defa

You have no rights to post comments

Yandex.Metrica | ©Emekli Asubaylar