All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazar, 26 Mayıs 2019 11:06

Kim Kimi Misafir Etti veya Kim Kimi Kandırıyor?

Öğeyi Oyla
(6 oy)

Ekim 2011’de TEMAD yönetimine gelen Sn. Ahmet KESER ve Ekibi, özlük haklarımızın iyileştirilmesi konusunda ufukta bir çalışmanın olup olmadığının öğrenilmesi maksadıyla hem siyasete hem Genelkurmay’a gider. İlk ziyaret Genelkurmay Başkanlığı’na yapılır. Genelkurmay Başkanı ile Personel Başkanı Korgeneral ’in de bulunduğu bir ortamda yönetim kurulu üyeleriyle beraber görüşme gerçekleştirilir. 

Personel Başkanının Asubaylarla ilgili yapılan yapılamayanlar hususundaki sunumunun sonunda anlaşılır ki ciddi anlamda yapılan bir şey yok ufukta da yapılacak bir şey gözükmüyor.

Genelkurmay Başkanı, Personel Başkanına emir verir;

“TEMAD ne istiyorsa çalışın, bana getirin.  Ben bunların takipçisi olacağım… Beraber çalışacaksınız, TEMAD ne istiyorsa onu getireceksiniz. TEMAD’ı dinleyeceksiniz, bana tek tek maddeleyeceksiniz, TEMAD’ın taleplerini getireceksiniz”

TEMAD Heyeti Genelkurmay Personel Başkanının da içinde bulunduğu heyet ile 3 Aralık 2011’de Genelkurmay Karargahında bir araya gelir ve çalışma yapar. Ne var ki heyet başkanı başta olmak üzere sorunların çözümüne yönelik en ufak bir yapıcı yaklaşım sergilenmez.

Nisan 2012’de “Türk Silahlı Kuvvetlerinde Subaylara Yönelik Komutanlık ve Komutanlık Kursu Tazminatı verilecek!” Haberleri medyaya düşer. Bunun üzerine Emekli ve muvazzaf asubaylar arasında huzursuzluk başlar. 

TEMAD Genel Başkanı Genelkurmay Başkanı ile görüşmek ister. Ancak Genelkurmay Başkanı yurtdışındadır. Genelkurmay karargahında ise ne yazık ki Genelkurmay Başkanının sorunların çözülmesi yönünde gösterdiği iyi niyetli çabanın karşısında set olmuş bir yapı vardır.

TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser MSB Müsteşarı Korgeneral Ümit Dündar ile görüşür.

Ancak o da çözüm konusunda yapacak bir şeyleri olmadığını söyler.

Görüşmenin sonunda Genel Başkan Ahmet KESER ile MSB Müsteşarı Korgeneral Ümit DÜNDAR arasında şu konuşma geçer;

“Son söz şunu söylüyorum. Siz bu sorunları halledecek misiniz, halletmeyecek misiniz? Biz dönüp insanlara ne söyleyelim?”

“Başkanım, yapacak hiçbir şey yok!” 

“Bakın, oyaladınız bizi. Bizi oyaladınız. Şu saatten sonra biz de sahaya çıkarız. Biz sahaya çıkarsak Associated Pres Ajansı, Reuters Haber Ajansı sizi haber yapar” 

“Yaparsa yapsın, hakkınızı arayın!” 

Sonrasını herkes biliyor. Televizyonlara çıkıldı, sosyal medya yıkıldı, gazetelerde asubay sorunları manşetlere oturdu. 

Genelkurmay Başkanlığı durumdan rahatsız olup E-Muhtıra yayınladı.

O günlerde başlayan mücadeleler sonunda İntibaklar da dahil olmak üzere önemli kazanımlar sağlandı. Tazminatlar ve Göreve Başlangıç Derecelerinin sözü de dönemin Başbakanı tarafından seçim meydanlarında verildi.

Ancak Emekli Asubay Toplumu içindeki Genelkurmay güdümlü "köprüleri attılar korosu" bu süreç ile ilgili tüm sorumluluğu TEMAD'a ve Genel Başkana yükler.

Kasım 2017'de seçilen TEMAD Genel Başkanı Sn. Hamza DÜRGEN de "köprüleri attılar korosu" ile birlikte hareket eder ve göreve gelir gelmez köprü inşaatına başlar.

*****

Geçtiğimiz günlerde TEMAD Dergisinin MART 2019 sayısı elime geçti. Derginin 4. Sayfasında Başkan’dan başlığı altındaki bir alt başlıkta şöyle diyordu;

“MSB Sn. Hulusi AKAR’ı Etiler Orduevinde misafir ettik.” 

 misafir ettik 1  misafir ettik 2

Oysa izlediğim bir videodan hatırladığım kadarıyla TEMAD Genel Başkanı 23 Mart 2019 tarihinde yapılan TEMAD Antalya Bölge Toplantısında, 22 Ocak 2019 tarihinde Etiler Orduevinde Milli Savunma Bakanı Sn. Hulusi AKAR, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar GÜLER ve Kuvvet Komutanlarının katıldığı toplantıdan 3 gün kala haberdar olduklarını TEMAD davet edilmediği için tıpkı 2012’de Sn. Ahmet KESER’in yaptığı gibi net tavır koyup  MSB ve Genelkurmay Özel Kalemine ve Personel Başkanlıklarına “BİZİM OLMADIĞIMIZ BİR YERDE, EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİNİN GENEL BAŞKANI OLMADAN BİR ASTSUBAY SORUNU KONUŞULAMAZ, BİZİM ORADA MUTLAKA OLMAMIZ GEREKİR. OLMAZSA BASINA ÇIKAR, TÜRKİYE’Yİ AYAĞA KALDIRIRIM” dediğini söylüyordu.

Emin olmak için Genel Başkanın TAS-SEN Madalyalı Medya Danışmanının PES-24’de yayınladığı Antalya toplantısı videosunu baştan sona izledim. Ancak bu sözler yoktu. Aklıma Sn. Ahmet Kılıçkan tarafından çekilip Sn. Ayhan Bayırlı (EAHP) tarafından yayınlanan VİDEO geldi.   O videoda bu konu uzun uzun anlatılıyordu. İşte o videonun ilgili bölümü;
(VİDEOYU İZLEMEK İÇİN RESME TIKLAYINIZ)

eahp video

PES24'ün keserek gözlerden kaçırmaya çalıştığı bu sözleri not almak isteyenler ve tarihe not düşmek için aşağıya metin olarak da aldık.

“Cumhurbaşkanına konuyu anlattıktan sonra bunun bir de geri dönüşümü var. Genelkurmay Personel Başkanlığı… Esas bizimle ilgili özlük haklarıyla ilgili çalışacak olan birim… Ve Kuvvet Komutanları ve Milli Savunma Bakanlığımız…

Değerli büyüklerim, aynı şeyi, o görüşmemi onlara anlattım. Tek tek telefonla arıyorum birçoğunu, birçoğunun da yanına giderek anlattım. Çünkü koordineli olmalı.

Tabi süreç içerisinde Türkiye’de de bazı faaliyetler gelişiyor. Bizim için en büyük şanslardan bir tanesi de dönemin Genelkurmay Başkanı’nın, sayın Hulusi Akar’ın şu an Milli Savunma Bakanımız olmasıdır. 

Şimdi, kendisine Genelkurmay Başkanlığı döneminde bu konuyu anlattığımızda zaten bu konunun üzerine giden birisiydi. Fakat tabi o pozisyonda şu anki pozisyonu gibi yetkili biri değildi. 

Şimdi, konuyu kısa kısa geçiyorum, fazla vaktinizi almayacağım.

(Değerli büyüklerim, bir gün Genel Merkezde saat 04.00-04.30 civarı, genelde 06.00 -07.00 gibi ayrılıyorum Genel Merkez’den. Bir telefon geldi, Milli Savunma Bakanımız Etiler Orduevinde bir kısım emekli astsubay ve astsubayla yemek yiyecek. Pazartesi olacak. Yani, cuma günü öğreniyorum bunu, pazartesi… Tabi bundan ilk defa haberim oluyor. 

Şimdi, alttaki bürokrat kesim bir şeyler ayarlıyor. Bundan ne Bakan’ın haberi var ne Genelkurmay Başkanı’nın ne de Kuvvet Komutanlarının. Yani oraya katılacaklardan. Onlar program olarak…

Bu haberi öğrendikten sonra Genelkurmay Başkanlığı’nın özel kalemi ile Milli Savunma Bakanı’nın özel kalemine, Genelkurmay Personel Başkanlığına… BİZİM OLMADIĞIMIZ BİR YERDE, EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİNİN GENEL BAŞKANI OLMADAN BİR ASTSUBAY SORUNU KONUŞULAMAZ, BİZİM ORADA MUTLAKA OLMAMIZ GEREKİR. OLMAZSA BASINA ÇIKAR, TÜRKİYE’Yİ AYAĞA KALDIRIRIM… (Alkışlar…)

Yaşadığım olayı ayrıntılarıyla anlatıyorum ki, sizlerden gizli saklı hiçbir şeyim yok. Çünkü ben yanlış yapmıyorum. Sizler için bir mücadele veriyorum. Kamuoyundan da gizli bir şeyim yok. Bunları herkes duyabilir zaten…

Ve Cuma idi, cumartesi sabah oldu. Antalya’da büyüklerimiz var, rahatsızlar. Buraya gelip onları alıp Ankara’ya götürmemiz gerekiyor eşimle birlikte. Ankara’dan çıktım. Polatlı’ya geldim, Genelkurmay Personel Başkanımız aradı; “ Başkanım, faaliyetin içerisine mutlaka sizi dahil ettireceğiz. Konu benimle direkt doğru (ilgili) değil, ama bu hatayı Sayın Bakanımıza söyleyeceğim. “

Antalya’ya geldim, akşam 07,00 civarı, Milli Savunma’dan aradılar “Sayın Genel Başkanım, Pazartesi saat 12:30’da siz yemek faaliyetine katılacaksınız. Etiler Orduevindeki.”

Burada konu şu: Şahsım, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nin Genel Başkanı. Biz oraya heyet olarak gideriz. Benim sadece orada, mademki orada bir yemek yenecek mutlaka genel başkan yardımcılarımdan biri olması gerekli. 

Yemek salı gününe alındı. Bakın verilen mücadeleden bahsediyorum. Ve Genel Başkan Yardımcılarımızı da aldık… 

Değerli büyüklerim, yaklaşık üç saat gibi bir sürede, bunun çoğunluğunu orada toplantıda bulunan arkadaşlarımız biliyorlar, sizlerin sorunlarını doğrudan vurgulayarak anlattım. 

*****

Şu aşağıdaki de Genel Başkanın TAS-SEN Madalyalı Medya Danışmanının PES-24’de yayınladığı videonun ilgili bölümü;
(VİDEOYU İZLEMEK İÇİN RESME TIKLAYINIZ)

pes 24

 ( “…. Şimdi, konuyu kısa kısa geçiyorum, fazla vaktinizi almayacağım.

*Burada video kesiliyor*

…yaklaşık üç saat gibi bir sürede, bunun çoğunluğunu orada toplantıda bulunan arkadaşlarımız biliyorlar, sizlerin sorunlarını doğrudan vurgulayarak anlattım.”) 

******

Antalya toplantısında sarf edilen sözler, TEMAD Dergisinde o sözleri yalanlayan bölüm ve TAS-SEN Madalyalı Medya Danışmanının videoyu konuşmanın bu bölümünü makaslayarak yayınlaması insanın aklına birçok soru getiriyor;

1. Üç gün önce haberdar olduğunuz ve kendi ifadenizle sözde rest çekerek dahil olduğunuz toplantıda hangi sıfatla Milli Savunma Bakanı ve yanındakileri ağırladınız?

2. Siz gerçekten ev sahibi idiyseniz Antalya’da söylediğiniz “ OLMAZSA BASINA ÇIKAR, TÜRKİYE’Yİ AYAĞA KALDIRIRIM.” Sözü doğru mu ve ne anlama geliyor? Doğru değilse bu senaryoyu ne amaçla yazdınız?

3. Medya Danışmanınızın o videodan bu bölüm dahil kestiği bazı bölümler (örneğin "eski bakan bize bir gaz daha verdi" şeklindeki argo içeren bölüm) tesadüfen mi kesildi?

4. Antalya’da söylediğiniz sözleriniz doğru kabul eder isek yeniden köprü kurduğunuz MSB ve Genelkurmay'da TEMAD Dergisinde yayınladığınız ev sahipliği iddiasını okuyanlar ne düşünmüştür? 

5. Etiler toplantısına davet edilmeseydiniz basına çıkıp Türkiye’yi nasıl ayağa kaldıracaktınız?

6. Bu sözleri çılgınca alkışlayan şube başkanları ve katılımcılar bu tutarsızlıklar için söyleyecek sözünüz var mı? Toplantıda bu sözleri duyup dergide aksini okuyunca aklınıza ne geldi? Varsa benim telefonum hepinizde var beklerim.

Kalın sağlıcakla.

Halil ERGENLİ
Em. Dz. Asb. Kd. Bçvş.

 

İLGİLİ YAZILAR

kim köprü

TEMAD DERGİSİNİN MART 2019 SAYISININ 4.SAYFASI

dergi 4

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 4968 defa

Yorumlar   

+7 #1 hikmet 22-06-2019 22:23
sevgili meslektaşlarım, 2016 yılında yapılan intibak lise mezunlarını, MYO mezunu yapmamıştır,dolasıyla göreve başlangıç derecesi 9/2 olsa bile, lise mezunu emekli asubaylar,2/3 iken 1.nci dereceye yükselemeyecektir.

You have no rights to post comments