All for Joomla All for Webmasters
 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • Assubay intibaklarında, güzel bir yürütmeyi durdurma kararı

  Assubay intibaklarında, güzel bir yürütmeyi durdurma kararı

 • TAZMİNATLARI ALABİLMEK İÇİN ÖNCE İSTEMEYİ ÖĞRENMEK GEREKİR!

  TAZMİNATLARI ALABİLMEK İÇİN ÖNCE İSTEMEYİ ÖĞRENMEK GEREKİR!

 • 2000'li Assubayların emeklilik kıskacını çözen mahkeme kararı

  2000'li Assubayların emeklilik kıskacını çözen mahkeme kararı

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Cuma, 15 Şubat 2019 14:24

GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ Mİ DEDİNİZ

Öğeyi Oyla
(25 oy)

Uzunca bir aradan sonra yazılarımızla yeniden birlikteyiz. Aklımız ve gücümüz yettiğince Asubay hak ve onur mücadelesine katkı sunmaya devam edeceğiz. 2015 Yılının 19 Mayıs’ından beri bu köşede sizlerle birlikte oldum. Burada emekli asubay kimliğimizle yazdık. Bu site ile olan bağımız egemen güçleri ve onlara biat eden içimizdeki işbirlikçileri hayli rahatsız etti. Siteyi kurduğumuz günden itibaren direkt veya dolaylı yollardan sürekli saldırıya uğradık.

30 Kasım 2017 TEMAD Olağan Genel Kurulunda seçimi kazanan ekibin haklarımızla ilgili “1 yıl içinde çözeceğim, çözemezsem istifa ederim” “TEMAD ile Genelkurmay arasında atılan! köprüleri yeniden kuracağım” sözleri üzerine diğer yönetici arkadaşlarımızla birlikte yazmama ve siteyi aktif kullanmama kararı aldık. Nitekim o günden bu yana yazmadım. Bu siteyi ve sitenin adını taşıyan facebook sayfasını takip edenler zaman zaman özelden sessizliğimizin nedenini sordular. Gerekçelerimizi anlattık.

Nihayet bir yılın sonunda verdiği sözü gerçekleştiremeyen TEMAD Genel Başkanı bırakın sözünü tutmayı kendisini eleştirenlerle ilgili tasfiye sürecine hız verdi. Kilis’te “Başkomutanımızdan sefer görev emri bekliyoruz” sözünün üzerine 24 Haziran seçimleri öncesi de sosyal medyaya düşen bir videoda gördük ki TEMAD’ı bir siyasi partiye yamamaya çalışan beyanlar var. Çıkıp özeleştiri yapmak yerine bunu eleştirenleri ihraç ederek TEMAD’ı yönetmeye devam etmek ise Genel Başkanın seçtiği yöntem oldu.

30 Kasım 2017 Genel Kurulundan önce Yönetim listesine almak için defalarda ricada bulunduğu, aracılar soktuğu Dr. Mustafa C. SADAKOĞLU da Genel Başkanın tavrını eleştirenler arasındaydı. Benimle birlikte yöneticisi olduğu Emekli Asubaylar Facebook sayfasından eleştirilerini dile getirdi. Disiplin sürecine maruz kaldı ve dernekten ihraç edildi. Hızını alamayan TEMAD Yönetimi bu seferde Sn. Mustafa C. SADAKOĞLU’nun her birinin altına açık kimliğini yazmış olduğu paylaşımlarını ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerine Muğla’dan katılım olmadı, 18 Mart’ta Çanakkale’ye Muğla’dan gelen olmadı gibi ürettikleri suçlamaları gerekçe göstererek benim hakkımda disiplin süreci başlattı. “3 Yıl süreyle Uzaklaştırma” cezası ile cezalandırıldım. Bu süreçle ilgili detayları daha sonra yazacağım.

Ancak önümüzde, Yerel Seçimler süreci olması ve birçok meslektaşımızın umutla beklediği “Göreve başlangıç dereceleri” ve Tazminatlar hususunda gelinen noktayı benim ihracımdan daha vahim boyutta gördüğüm için bu yazımda ortalıkta dolaşan 78 maddelik “BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ” içinde yer alan göreve başlangıç dereceleri ile ilgili bir değerlendirme yapma gereksinimi duydum.

Süreci kısaca özetlersek;

-Geçtiğimiz Haziran ayında seçimler öncesi Cumhurbaşkanı Kayseri’de göreve başlangıç dereceleri müjdesi verdi.

-8 Haziran 2018: TEMAD Kurumsal sitesinden Cumhurbaşkanına, Başbakana, Milli Savunma Bakanına ve Genelkurmay Başkanına teşekkür edildi. 

-20 Haziran 2018 : TEMAD Sitesinden Göreve Başlangıç Dereceleri gerçekleştiğinde kim ne kadar zam alacak tablolar halinde yayınlandı.

-12 Aralık 2018 tarihinde TEMAD Genel Başkanının TAS-SEN Madalyalı Medya Danışmanı Genel Başkanla görüştüğünü Göreve Başlangıç Derecesi çalışmalarının Genelkurmay ve MSB’den çıkıp Cumhurbaşkanlığına gittiğini, 13.000 Asb.’ın 700 TL artış alacağını duyurdu.

pes 24 taslak gitti

-Sosyal medyada göreve başlangıç derecesi ile ilgili taslak metinler ve 78 Maddelik Askeri Konuları içeren Taslak Kanun Teklifi paylaşılmaya başladı.

-09 Ocak 2019: TEMAD Sitesindeki Haziran 2018’de yapılan paylaşıma Özgür adlı kullanıcı Yapılacak düzenleme sadece 2 yıllık ve 4 yıllıkları kapsıyor görünüyor lise mezunlarından bahsedilmiyor şeklinde yorum yaptı.

-11 Ocak 2019: Fazıl adlı muhtemel TEMAD Yöneticisi “Sn. Özgür Bey, kademe ilerlemesi lise mezunlarını da kapsayacak şekilde çalışmalar yapılıyor şeklinde cevap verdi.

fazil cevap

Taslak teklif incelendiğinde görüyoruz ki

Göreve başlangıç dereceleri ile ilgili olarak 30, 41 ve 43’üncü maddelerle düzenleme yapılmış.

Bu maddelerdeki değişiklikler 926 Sayılı TSK Personel Kanununa işlendikten sonra bir bütün olarak incelendiğinde düzenlemenin bu şekilde aynen yasalaşması halinde Yüksek Okul mezunu olmayan emekli astsubayların göreve başlangıç derecelerine hiçbir etkisi olmayacağı açıkça görülmektedir.

Asubay toplumuna kendisini mevzuat hususlarında “uzman” olarak yutturmaya çalışan bazıları da taslağın “Mükemmele yakın hazırlandığı” şeklinde beyanlarda bulunmakta beis görmüyor.

kusursuz

dogru duzenleme

TEMAD Genel Başkanının TAS-SEN Madalyalı Medya Danışmanı da Gazetelere TEMAD adına 2/3 derece kademede ve 3/3 derece kademede olan 15.000 emekli Astsubayın yararlanacağı bunlardan 13.Bin’inin maaşlarında 700 TL artış olacağı şeklinde beyanlarda bulunarak umutla bu düzenlemeyi bekleyen meslektaşlarımızla adeta dalga geçmektedir.

Taslak Kanun Teklifinin emeklileri ilgilendiren bölümü 41. Madde ile TSK Personel Kanununa eklenmesi öngörülen GEÇİCİ MD. 48’de yer almakta. Şimdi bu maddeyi inceleyelim;

geçici 48 son

"Birinci Fıkra : Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihte en az iki yıl ve daha uzun süreli yükseköğrenimini tamamlamış olan astsubayların bulundukları derece ve kademeye bir kademe ilave edilir."

İkinci Fıkra :Lise ve dengi okul mezunlarından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra iki yıl süreli yükseköğretim bitirenler için bulundukları derece ve kademeye bir kademe, dört yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim bitirenler için bir defaya mahsus olmak üzere bulundukları derece ve kademeye üç kademe ilave edilerek intibakları yapılır.”

"Altıncı Fıkra : Bu maddenin birinci fıkrası, emekli oldukları tarihteki öğrenim durumları esas alınmak suretiyle astsubaylar ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bu görevleri üzerinden emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı ile dul ve yetim aylığı alanlar için de uygulanır." demektedir.

Yani madde 1 ve 2’inci fıkralarla Muvazzaflar için değişikliğin nasıl uygulanacağını anlattıktan sonra altıncı fıkra ile emekliler için yapılacak uygulamayı düzenliyor. Emekli oldukları tarihteki öğrenim durumlarına göre dediği ve emekliler için de birinci fıkranın uygulanmasını öngördüğü için Lise mezunu emekli asb.lar için herhangi bir kazanım getirmiyor.

Bu taslağı değerlendirirken düşülen bir yanılgı ise 2016 Yılında 6656 Sayılı yasa ile TSK Personel Kanununa eklenen Geçici 38. Madde ile Lise ve Dengi Okul Mezunu Tüm Asubayların da 2 Yıllık MYO mezunu sayıldığı şeklindeki ezbere dayalı yorum. Geçici 38. Madde incelendiğinde bunun böyle olmadığını hukuk bilgisine gerek olmaksızın herkes görebilir.

Taslağın 43. Maddesi ile EK-VIII ve EK-VIII/B cetvelleri yürürlükten kaldırılmış.Bu normal bir düzenleme. 2016 Yılında 6656 Sayılı Yasa ile yapılan intibak neticesinde 10. Derece'den göreve başlayan Asb. kalmadığı için 10.Dereceyi de içeren 2 adet cetvel yürürlükten kalkmış. Üçvş. Ve Kd. Üçvş. Rütbesindeki 3 ve 6 yıllık bekleme sürelerine göre 2 cetvel yürürlükte kalmıştır.

Bu cetvellere göre de Lise ve Dengi Okul mezunu Emekli/Muvazzaf Asb.lar 9/1'den başlatılacağı Yüksek Okul/Fakülte Mezunu olanların da 9/2’den başlatılacağı açıkça görülmektedir.

Geçici 48. Maddenin İkinci Fıkrasında Muvazzaflar için "Lise Dengi Okul mezunlarından bu yasanın yürürlüğe girmesinden sonra Yüksek Okul bitirenler için bulundukları derece ve kademeye bir kademe ilave edileceği" açıkça yazıyor olmasına rağmen Lise ve Dengi Okul mezunu emekli asubaylara hemen 1 Kademe ilave edileceğinin iddia edilmesi mümkün değildir.

Geçici 48. Maddenin ikinci fıkrasından “Emekliliğinde Yüksek okul bitirenlerin de yeni diplomalarına göre derece/kademe alacağı” iddiası ise hiçbir dayanağı olmayan bir iddiadır.

Böyle belirsizlik içeren bir taslaktan yola çıkarak, TEMAD adına gazetelere yapılan açıklamalara itibar eden Lise ve Dengi Okul mezunu 2/3 ve 3/3 derece kademedeki meslektaşlarımızı büyük bir hayal kırıklığı beklemektedir. Bu düzenlemeden 15.000 astsubayın yararlanacağı ve bunlardan 13 Bin’inin 700 TL. zam alacağı şeklindeki gerçek dışı beyan kamuoyunda “Hadi yine kaptınız 700 TL’yi” şeklinde bir algının oluşmasına neden olmaktadır.

15.000 3

Bu tehlikeye dikkat çekmek üzere TEMAD Muğla Şube Başkanı olarak 1 Şubat 2019 günü resmi yazı ile Genel merkeze değerlendirmelerimizi ilettik. Genel Merkezimizin şahsımı ve Elazığ Şube Başkanını ihraç etmek gibi daha önemli meşgaleleri olduğu için herhangi bir dönüş olmadı.

Sosyal medyada paylaşılan TASLAK teklif hangi resmi makamdan çıkmıştır bilmiyoruz. Her ne kadar TEMAD tarafından taslak ile ilgili bir açıklama yapılmamış olsa da taslağı incelediğimizde askerlikle ilgili birçok kanun ve KHK ile ilgili profesyonel bir çalışma olduğu anlaşılıyor. Bu taslağın bilinçli olarak sızdırılarak tepkilerin ölçülmesine çalışıldığını düşünmeden edemedim. Bu taslak dışında göreve başlangıç derecelerinin nasıl bir düzenleme ile gerçekleşeceğini anlatan başkaca bir paylaşım olmadığı için tüm değerlendirmelerimiz buna göre yapılmıştır.

Gerçekten TEMAD’ın elinde bu taslak dışında göreve başlangıç dereceleri ile ilgili “öğrenim durumuna bakılmaksızın” tüm Emekli ve Muvazzaf Asubayları kapsayacak şekilde Cumhurbaşkanlığına gönderilmiş bir düzenleme metni var ise endişeleri ortadan kaldırmak üzere paylaşılmalıdır.

SONUÇ OLARAK;

Eğer bunca müjdeye konu olan TASLAK yukarıda incelediğimiz taslak ise umarım ki uyarılarımız neticesinde bu tehlikenin farkına varılır ve göreve başlangıç dereceleri ile ilgili düzenleme 2003 öncesi mezun olan Lise ve dengi okul mezunu meslektaşlarımızın intibaklarının yapılmasını içerecek şekilde güncellenir.

Aslolan durum tespitini doğru yapıp çözüm önerilerini hukuki gerekçeleri ile ortaya koyabilmektir. Ancak görüyoruz ki TEMAD Genel Merkezinin hukukçuları! Zamanlarının önemli bir bölümünü sosyal medyada sürek avı yapmakla geçirdiği için bu konulara zaman ayıramıyor.

Kalın sağlıcakla…

Halil ERGENLİ
E.Dz. Asb. Kd. Bçvş.

TSK Personel Kanunu 137. Maddesinin Taslak aynen yasalaşırsa Oluşacak yeni metni:

III – Gösterge tabloları:

Madde 137 – (Değişik: 3/7/1975 - 1923/37 md.)

Silahlı Kuvvetlerdeki subayların, astsubaylıktan subay olanların, astsubayların, uzman erbaş ve uzman jandarmaların aylıkları, rütbe, rütbedeki kıdem ve kademe esasına göre saptanır.

(Değişik: 12/2/1982 - 2596/1 md.) En düşük gösterge rakamı 560, en yükseği 1500'dür. (5)

(Değişik: 12/2/1982 - 2596/1 md.; Mülga: 22/5/2012-6318/53 md.)

Rütbe rütbe kıdemliliği ve kademelere göre,

a) Subayların gösterge tablosu Ek -VI sayılı cetvelde.

b) Astsubaylıktan subay olanların gösterge tablosu Ek - VII sayılı cetvelde,

c) (Değişik : 28/6/2001 - 4699/20 md.) Astsubaylar hakkındaki gösterge tabloları Ek-VIII ve EK-VIII-A sayılı cetvellerde gösterilmiştir. Yükseköğrenim yapmış olan astsubayların intibakları; 657 sayılı

Devlet Memurları Kanununun Genel İdare Hizmetleri Sınıfında aynı yüksek öğrenimi bitirenler için tespit edilen derece ve kademelerden hizmete başlamış kabul edilerek yapılır. Bu intibaklar personelin fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulunu bitirdiğine dair resmi belgeyi ibraz edip müracaatını yaptığı tarihteki derece ve kademelerine, 2 yıl süreli yüksek öğrenim için 1 kademe, 3 yıl süreli yüksek öğrenim için 2 kademe, 4 yıl süreli yüksek öğrenim için 1 derece ilave edilerek yapılır. 2 ve 3 yıl süreli yüksek öğrenimini tamamlayarak intibakları yapılmış olanların, daha sonra lisans öğrenimini tamamlamaları halinde intibak işlemleri bir defaya mahsus olmak üzere tekrar yapılır. Yüksek öğrenimden dolayı bir defadan fazla yapılan intibak işlemleri toplamı 1 dereceden fazla olamaz, 5 yıl ve üzerindeki öğrenimlerin 4 yıldan fazlası için kademe verilmez.

(Değişik: 9/8/1983-KHK-499/20 md.) Fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokullarını bitirdikten sonra astsubay sınıf okulunu bitirip astsubay nasbedilenlerin yüksek öğrenim intibakları astsubay çavuşluğa nasıplarında yapılır. Yüksek öğrenim intibakı yapılan astsubayların sonraki rütbelerinin ve rütbe kıdemliliklerinin ilk kademeleri, intibak yoluyla verilen derece ve kademe miktarı kadar fazladır.

(Ek: 28/5/2003-4861/9 md.) Astsubay meslek yüksek okulu mezunları ve kendi nam ve hesabına fakülte, yüksek okul veya meslek yüksek okulunu bitirerek temel askerlik eğitiminde başarılı olup astsubay çavuşluğa nasbedilenler, EK - VIII/A sayılı cetvele göre başlangıç derecelerine bir kademe ilave edilerek 9 uncu derecenin birinci ikinci kademesinden göreve başlarlar. Bunlar görevde oldukları süre içerisinde lisans tamamlama eğitimi yaptıkları veya en az dört yıl ve daha fazla süreli bir fakülte veya yüksek okulu bitirdikleri takdirde, mezun olduklarına dair resmî belgeyi ibraz edip müracaatını yaptığı tarihteki derece ve kademelerine iki kademe ilâve edilerek intibakları yapılır. Birden fazla fakülte veya yüksek okul öğrenimi dikkate alınmaz. Bu şekilde intibakı yapılan astsubayların sonraki rütbelerinin ve rütbe kıdemliliklerinin ilk kademeleri intibak yolu ile verilen kademe miktarı kadar fazladır.

Rütbe terfi veya rütbe kıdemliliği sırasında bulunmadıkları halde bu madde kapsamında yapılan intibaklarla EK-VIII ve EK-VIII/A Sayılı cetvellerdeki maaş derecelerinin üçüncü kademesinde bulunan astsubaylar bir üst maaş derecesinin birinci kademesine yükseltilirler.

(Ek: 28/5/2003-4861/9 md.) Uzman jandarma ve uzman erbaşlardan muvazzaf astsubaylığa nasbedilenlerden, nasbedildikleri astsubay çavuş rütbesinin aylığından fazla derece ve kademe aylığı alanlar; daha önce emsal oldukları uzman jandarma veya uzman erbaşların derece, kademe ve yükselecekleri yeni derece ve kademe aylıklarına göre aylık almaya devam ederler.

Ancak, yükselecekleri astsubaylık rütbe ve rütbe kıdemliliğindeki derece ve kademe aylıkları, daha önce emsal oldukları uzman jandarma veya uzman erbaşların derece ve kademe aylıklarına eşit veya fazla hâle gelince, emsali astsubaylar hakkındaki aylık derece ve kademelerine tâbi tutulurlar.

d) Uzman jandarma çavuşlar ile uzman çavuşların gösterge tablosu Ek - IX sayılı cetvelde gösterilmiştir.

(Değişik: 9/8/1993 - KHK - 499/20 md.) Ancak yukarıdaki gösterge rakamlarına;

a) Subaylar için I sayılı ek gösterge cetvelinde, (109 uncu maddeye göre astsubaylıktan subay olanlar dahil)

b) Astsubaylar için III sayılı ek gösterge cetvelinde,

c) Askeri hakimler için IV sayılı ek gösterge cetvelinde,

rütbe ve derecelere göre belirlenen ek gösterge rakamları eklenir.

 

Ancak, Askeri hakim ve savcılar için IV sayılı ek gösterge cetvelinde veya özel kanunlar gereğince saptanan ek gösterge rakamları I sayılı cetvelde eşidi rütbeleri itibariyle saptanan ek gösterge rakamlarından farklı ise, kendilerine fazla olan ek gösterge rakamları uygulanır.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 11861 defa

You have no rights to post comments