All for Joomla All for Webmasters
Salı, 01 Ağustos 2017 21:15

KELEPÇELİ GENERALİN HATIRLATTIKLARI

Öğeyi Oyla
(20 oy)

Akşamüstü haberlerinde gördüm seni, iki yanında iki jandarma eri yürüyordun.  

Bir telefonla askeri savcıları harekete geçiren kudretli generalden çok tatil yolunda bir şeyler yemek için durduğum yol üstü kahvaltıcısında; “organik zeytin, bahçe domatesi, ev reçeli” filan bir solukta menüyü sayan yorgun garson gibiydin. 

Bir seneden fazla oldu hapistesin, biliyorum. 

On Beş Temmuz akşamı, jilet gibi ütülü general üniformanla, nişan, madalyalarınla filan gerdeğe girecek damat gibi heyecanla darbe bildirisi okuma talimi yaparken kamera önünde “arkadaş ziyareti, gezmek için” geldiğini söylediğin üsten kalkan pilotlar sivillerin üzerine bomba yağdırıyordu. Aynı gece izinsiz terk ettiğin “komutanı” olduğun İzmir’deki üsteyse altına dört çarpı dört jeep tahsis ettiğin Üs Astsubayı, ekibi alıp karşısına “terörist yakalayacağız” diye üç helikopter dolusu adamla birlikte Marmaris’e uçmak için saat sayıyordu.

Bir masumun ölümü kötüdür ama o masumun ölümünü unutmak çok daha kötüdür derler. 

O zaman hatırlayalım ki, satır arasında kalmasın. 

Muhabereci Hava Asb. Kd. Çvş. Gökhan Yıldırım Somalıydı. Madenci olmak Soma’nın kaderi. Madene inenin kaderiyse…

Gökhan kaderine meydan okudu, çalıştı-çabaladı. Havacı Asubay olduğu gün yaşlı anasıyla fakir babasının gururu oldu. Üç kuruşa kömür madeninde kazma sallamak, ölümle burun buruna yaşamak yerine Çiğli Hava Üssü’nde Muhabere Asubay olarak göreve başladı. Kim bilir, üç yüz küsur madenciye mezar olan Soma faciasından kıl payı kurtulan ağabeyine sarıldığında anacığı, Gökhan’ı aklına getirip “en azından sen emniyettesin oğlum” diye iç geçirmişti.  

Öyle ya, madencinin fıtratındaki ölüm; Gökhan’a değmez sandı, sandığına inandı yaşlı anası, fakir babası.

 Ama komutanın her nedense uçak hangarlarına gizli kameralar takası geldi. 

Derhal ihaleye çıkıldı, temin edildi kamera, kablo, vida ne lazımsa. İhale şartnamesinde tedarikçi firmanın takması, ayarlaması gereken kameraları monte etme görevi nedense Muhabere Asubayı Gökhan’a verildi. Hak edişini en yükseğinden cebine indiren firmanın patronu mu rica etti bunu fiyakalı generale makamda kahve içerken ya da “biz de adam bol, harcanacak” diyerek fiyakalı general mi “ben de o iş” buyurdu patrona bilmiyoruz. 

Ama görev kutsaldır askeriyede. 

Hele hele fiyakalı bir generalin buyurduğu emri sorgulamak kimin haddine. Derhal ve ikiletmeden sekiz küsur metrelik hangarın tepesine çıkarıverdiler Gökhan’ı. Gökhan; “ben yapamam bu işi” diyebildi mi, “yüksekten korkarım biraz, biraz da emniyetsiz değil mi ipsiz-kemersiz oraya çıkmak” diye mırıldanabildi mi acaba koca Üssün anası devlet malı son model jeepiyle görev taksimatı yapan Üs Kıdemli Astsubayı’na maalesef bilmiyoruz.

Ama Gökhan düştü.

Gökhan düştü, üssün kıdemli astsubayından fiyakalı generaline kadar “sorumsuz sorumlu” kim varsa tekmil hepsi kenara çekildi. 

Handiyse kendi kendine çıkmıştı Gökhan hangarın tepesine, kendi kendine düşmüştü ezcümle ölümünden kimsecikler sorumlu değildi. Temad Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat Erkan Akkuş’un başvurusuyla alelacele hazırlanan bilirkişi raporuna göre zaten o üste komutan filan yoktu, herkes kafasına göre iş yapıyordu. Gökhan da bu durumdan zahir vazife çıkarıp hangar tepesine kendi kendine çıkmıştı. Üstelik bilmem ne talimatına bir güzel uysun, fiyakalı generalimiz üzülmesin diye hangar yüksekliği iki-üç metre kısalıverdi raporda.  

Bilirkişiler okudu, imza etti tutanağı. Askeri savcı “kovuşturmaya ne gerek var” kararı buyurdu sonra Gökhan, Soma’da Madenci Şehitliği’ne defnedildi. 

Seni akşam haberlerinde ellerin kelepçeli, jandarmalar arasında gördüm. 

Göz göre göre ölüme yolladığın Gökhan’ın hikâyesini öğrendiğim gün kendime söz vermiştim. O Üssün komutanı kimdir bilmek, adını bile öğrenmek istemiyorum demiştim kendi kendime. 

Biliyordum çünkü adı Ahmet’se mesela; o ismi her duyduğumda midemin bulanmasına ve öfkemin kabarmasına engel olamayacaktım artık. 

O masum çocuğun ölümündeki sorumluluğunu inkâr edip elinin altındaki askeri savcılara aklatan, karargâhtaki adli müşavirlere filan temizlettikten sonra bir insanın çocuklarına nasıl sarıldığını, akşam yemeğinde karısının yüzüne nasıl bakabildiğini, nasıl huzurla uyuyabildiğini aklım-vicdanım almıyordu bir türlü. 

Ama yanılmışım. 

Hatırlıyor musun bu siteden “Benim Adım Gökhan, Ölümümden Kimse Sorumlu Değildir” başlıklı bir yazı kaleme alıp, yayımlar yayımlamaz beni, bizleri şimdilerde ne cehennemde oldukları belli olmayan askeri savcılarına şikâyet ettirip, siber suçlar polisi filan kapıma gönderdiğin tebligat ile savcılığa ifadeye çağırtıp sesimi(zi) kısmak hususunda hiç vakit kaybetmedin. 

Hatırlıyorum; Küçükçekmece Adliyesi’nde yazdığım, yayınladığım her şeyi kabul ettikten sonra ifademi alan Savcı, şaşkınlıkla yüzüme bakıp şöyle bir şey sormuştu;  “Siz denizcisiniz, üstelik emeklisiniz, bahse konu arkadaşımızsa havacı ve tanımıyorsunuz bile… Peki o zaman neden…?” 

Bilmiyorum ama emri veren fiyakalı general eskisi Kubilay Selçuk, Üssün anası kıdemli astsubay eskisi Zekeriya Kuzu, bilirkişi raporuna imza atanların üstünden attığı yükün ağırlığı bazen kilometrelerce ötede birilerinin boynuna asılı kalıyor böyle işte. 

Akşam jandarmaların arasında süklüm püklüm yürürken aklıma düştü bütün bunlar. O lanetli gece boyunca her ne halt ettiysen adil bir şekilde yargılandıktan sonra sonucuna en azından bu kez cesurca, askerce katlanabilmeni diliyorum. 

Gökhan’ı da rahmetle anıyorum. 

Mustafa C. SADAKOĞLU

BEN GÖKHAN YILDIRIM; "ÖLÜMÜMDEN KİMSE SORUMLU DEĞİLDİR"

gokhan yazi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

cubbe rutbe

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 9939 defa

Yorumlar   

0 #1 cafer yakar 02-08-2017 02:22
SEN BİR VATAN HAİNİSİN NASIL ASKERİ BİR BİLGİYİ DIŞARI SIZDIRIRSIN AJAN MISIN KİMSİN SENİ ASKERLİKTEN NEDEN MEN ETMEDİLER.HALA EMEKLİ OLARAK SİLAHLI KUVVETLERDEN MAAŞ ALABİLİYORSUN DİYE ASKERİ MAHKEMECE RESEN AYIRMADILAR MI?AYIP ETMİŞLER VALLAHİ GÜCENDİM ŞİMDİ O FİYAKALI GENERALİNE.ELİNE KALEMİNE SAĞLIK SEVGİLİ KARDEŞİM.İNGİLTERE DE KRAL OLACAĞINA TÜRKİYE DE PAŞA OL DEMEMİŞLER Mİ. DEVRAN DEĞİŞTİ.SORUMSUZ SORUMLULUK HALA DEVAM ETSE DE BİR GÜN ODA DÜZELECEK İNANIYORUM ARTIK.AMA YİNEDE SORUMSUZ SORUMLULUK GÖREVİNİ BİZ GEDİKLİLER BAHŞET TİK ONLARA.HER KANUNSUZ EMİRE EMREDERSİN DİYEREK.BİR DÜDÜKLE YAT KALK YAPAN ER GİBİ AHMET MEHMET DİYE BİR ÜST TARAFINDAN ÇAĞRILDIĞINDA TOPUKLARI KIÇINA DEĞERCESİNE KOŞARAK EMRET KOMUTANIM DİYEN BİR TOPLUMDAN NE BEKLEYE BİLİRSİN .BİRLİKTEKİ İTE SELAM VERDİM NEDEN DEDİLER SELAM VERDİKLERİMİZ ONLARDAN DAHA MI KIYMETLİ CEVABIMA CEVAPSIZ KALAN KİŞİLİKSİZ SİLAHLI KUVVETLER PARDON(SUBAY KUVVETLERİ )PERSONELİNİN OLMAYANLAR ÜZERİNE ALINMASIN OLANLAR BELLİ
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile