All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 14 Temmuz 2017 00:03

Benim Kahramanım Sensin...

Öğeyi Oyla
(20 oy)

15 Temmuz gecesi yazılan en dramatik hikayenin öznesi Tank Asb. Ferhat Daş. 

Acil görev için gittiğini sandığı Sabiha Gökçen Havaalanı'nda hem gerçeği, hem de bizzat komutanları tarafından kandırıldığını öğrendi. 

Havaalanı girişinde işlerin karışmasıyla birlikte sözde komutanın, toplanan kalabalığa tank ile ateş emrini reddetti. Emre itaat etmezse askeri mahkeme ile tehdit edildi, direndi. Ölümle tehdit edildi, yine direndi.

Geleneksel ordu hiyerarşisinin dayattığı öğretilmiş itaat ile özbenliğinde biriktirdiği ahlakı arasında sıkıştı, sıkıştırıldı.

Öldürmemek için ölmeyi seçti.

İş makinelerinin açtığı bir çukura sessiz sedasız gömüldü Ferhat.

das mezarOlay anına ait onca kamera görüntüsü, onca şahit ve ardını araştırma alışkanlığı olmayanların elinden çıkma onca "kahraman" haberinden sonra Ferhat, ilk KHK ile "darbeci" olduğu gerekçe gösterilerek ordudan ihraç edildi. 

O gece direnmek yerine teslim olan "büyük" komutanların! imzası ile Ferhat, mezarında bile rahat değil. 

Duygudaşlıktan yoksun idare aklı; "kendisi yerine komutanı vurmadığı"ndan olsa gerek kafasındaki kahraman şablonuna uymayan Ferhat'ı, kendi halkını öldüren katillerle aynı şablonda görmeye devam ediyor hala.

Ailesi vatanseverliğinden zerre ödün vermemiş tüm yaşananlara rağmen. Derme çatma ağaçlardan yaptığı göndere Türk Bayrağını dikmiş oğullarının mezarının başına.

Öldürmemek için ölecek kadar cesur oğlunun mezarı başında babası "seninle gurur duyuyorum oğlum" demiş.

Ben de öyle.

Mustafa C. Sadakoğlu

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 3437 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile