All for Joomla All for Webmasters
Salı, 30 Haziran 2015 21:23

“RÜTBE KIDEMLİLİĞİ” Yanılsamaları

Öğeyi Oyla
(2 oy)

TSK’lerinde Subay ve Asb.larda bazı rütbelerde rütbe kıdemlilikleri mevcuttur.ozgun karakelem

Subaylarda “kıdemli” tabiri, rütbe kıdemliliğidir, bir işareti yoktur. Üsteğmen, Yüzbaşı, Binbaşı ve Albay rütbelerinin rütbe kıdemlilikleri vardır.

Asb.larda “kademeli” tabiri, rütbe kıdemliliğidir, bir işareti yoktur. Asb.Üçvş., Asb.Kd.Üçvş., Asb.Bçvş. ve Asb.Kd.Bçvş. rütbelerinin rütbe kıdemlilikleri vardır. Ancak Asb.Kd.Bçvş.’ların burada bir istisnası vardır. Asb.Kd.Bçvş.lar, “II Kademeli Kıdemli Başçavuş” rütbe kıdemliliğine erdiklerinde, kol ağızlarına bir adet “Kıdemli Başçavuş kıdemlilik işareti” takarlar ve müteakiben görevde kaldıkları sürece, her üç yılda bir “bir adet kıdemlilik işareti” daha eklerler.

TSK’lerinde görev yapan çoğu personel, Asb.lardaki “kıdemli” tabirinin rütbe kıdemliliği değil de, rütbe olduğunu bilmez; tıpkı subaylardaki gibi rütbe kıdemliliği zanneder. Bu da günlük hitap şekillerinde rütbe tenziline yol açar.

2004 yılında Gnkur.Bşk.lığı Genel Sekreterliği, Basın-Halkla Müna.ve Tanıtım Dairesi’nde görev yaparken, benimle aynı yaşta olan ve yıldızımız uyuştuğu için birlikte molalara çıktığımız, hoş sohbet ettiğimiz “binbaşı” rütbesinde bir karacı subay mesai arkadaşım vardı. Bana da sürekli olarak “Özgün Başçavuş’um” şeklinde hitap ediyordu ki o tarihte ben Asb.Kd.Bçvş. rütbesindeydim, ve dahi “Kademeli Kıdemli Başçavuş” rütbe kıdemliliğindeydim. Birgün kendisine “… Binbaşı’m, şimde ben size … Binbaşı’m değil de, … Yüzbaşı’m diye hitap etsem olur mu?” diye sorduğumda şaşırdı; “Ama ben Binbaşı rütbesindeyim, Yüzbaşı demek olur mu?” deyince, ben de “İyi ama, ben de Kıdemli Başçavuş rütbesindeyim, siz bana Başçavuş’um diyerek beni bir alt rütbeye tenzil ediyorsunuz” dediğimde ise daha çok şaşırdı. 

Benim gibi karikatür ile haşır neşir olan, mizah dergilerinde de çizen bir başka karacı binbaşı arkadaşım ise Balıkesir Kara Kuvvetleri Asb.MYO’da görev yaparken, okul gazetesi için usta-çırak ilişkisini anlatan bant karikatür serisi çiziyordu. Bu seride usta, Asb.Kd.Bçvş. rütbesinde bir öğretmen, çırak ise Kara Asb.MYO öğrencisi olarak çizilmişti. Ancak bu seride de bariz şekilde aynı hata yapılmış, Asb.Kd.Bçvş. rütbesinde olan Asb.MYO branş öğretmenine gene “Başçavuş’um” şeklinde hitap edilerek bir alt rütbeye tenzil ediliyordu. 

Buradan da görüleceği üzere, belki Deniz Kuvvetleri personeli değil ama, diğer kuvvetlerin personeli sıklıkla asb.ların rütbelerini ve rütbe kıdemliliklerini karıştırmakta, çoğu zaman da rütbeyi, rütbe kıdemliliği zannederek by-pass etmektedirler.

Belki ileride yapılacak bir revizyon ile subay ve asb.ların rütbe kıdemliliklerinde ortak bir standarta karar kılınır da, rütbelerimiz, özellikle de Asb.Kd.Bçvş. rütbemiz sürekli bir alt rütbeye tenzil edilmekten kurtulur.

Sağlıcakla kalınız.

Özgün UYSAL

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 6198 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile