All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Çarşamba, 26 Ekim 2016 22:44

Bir zamanlar ulaşmak için yandık tutuştuk... Ulaştık, kavgaya tutuştuk

Öğeyi Oyla
(0 oy)

“Hiç kimse, başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.”

Tabi ki alın teri ile çalışmakla, tertemiz bir ahlakla ve ideal bir insan olmakla alakalı bir atasözümüzdür bu söz. Yoksa kısa süreli yükselmeler yaşanabilir, hileli tırmanışlar, çalıntı mal mülk edinme, sınav sorularını aşırarak makam  ve memuriyet sahibi olma gibi cingözlükler, bu konumuz dışında kalıyor. Zaten bu türlü yükselişlere en güzel örnek de, herkesin malumu olduğu üzere  “Kabak ile Kavak Ağacı” hikayesinde çok manidar bir şekilde anlatılmıştır.

Hani, kavak ağacına sarılarak iki aylık bir sürede hızlı bir tırmanışla kavağın boyuna ulaşan kabağın; tepeden bakarak,  ona amirlik taslayarak, kibirli bir eda ile; 

-“Sen kaç ayda bu hale geldin ağaç?” diye sorup, “on yılda” şeklinde aldığı cevaba istinaden, alaylı bir şekilde; “on yılda mı?” diye gülerek ve çiçeklerini sallayarak; “ben neredeyse iki ayda senin boyuna geldim bak” diye böbürlenmişti de, kavak da ona; “ doğru” diye cevap vermişti...

Hazan mevsimi yaklaştıkça sararıp solarak yerin kahrını boyladığını gören kabak, kavak ağacına tekrar dönüp;

-“Neler oluyor bana ağaç?” dediğinde, “ölüyorsun” diye cevap vermişti ya kavak?

- “Ölüyor muyum, niçin?” 

-“Hala anlayamadın mı? Benim on yılda geldiğim yere sen iki ayda gelmeye çalıştığın için...” diyerek ders vermişti ya hani?

Bu manidar hikayenin vermiş olduğu dersi bizler, çok yakın bir zaman önce acı tecrübelerle öğrendik hepimiz.

“Hiç kimse başarı merdivenlerini, elleri cebinde tırmanmamıştır” demiş ya atalarımız? Meğerse ne kadar isabetli demişler. Eğer böylesi sahtekarlıklara, hinliklere, cinliklere tevessül edenler olmuşsa da mutlaka merdivenin basamaklarını tamamlamadan yerin dibini boylamıştır. Gerek fiziken boylamıştır, gerekse de ruhen...

Geçtiğimiz 17 Ekim’de Genel Merkezimiz ve tüm şubelerimiz, yoğun etkinliklerle kutladık yıl dönümümüzü. Bazı meslektaşlarımız da bu kutlamaları bile, burunlarını kıvırarak, yukarıda anlattığımız hikayedeki kabak edasıyla yorumladılar. Sanki bizler işimizi gücümüzü bırakıp, kendi ambarımıza buğday taşımışız da onun için yapmışız gibi bu kutlamaları...

Asubayların yasal teşkliatı olan TEMAD’ın 32 yıllık serüveni boyunca ve elbette 1984 yılından daha önceki zamanlarda kurulmuş olan TEMAY ve EMAS gibi derneklerin ve 1970’li yıllarda asubay hakları için yapılan eylemlerin ve bu  büyük mücadelelerin tesiriyle de büyük kazanımlar elde ettik.

Özellikle maddi nitelikli kazanımları ele alacak olursak mesela;

derecekad1TAYİN BEDELİ hakkı assubayları da kapsayacak şekilde TSK mensuplarına verilmiş olan büyük bir hak kazanımıdır.tayin

BİRİNCİ DERECE HAKKI; 1992 yılında Assubayların kazanmış olduğu çok önemli ve anlamlı bir hak kazanımıydı. Asubaylar bu tarihe kadar 2 nci dereceden 1 nci dereceye yükselemiyor ve 2/1,2/2,2/3,2/4,2/5,ve en son olarak da 2/6 şeklinde yana doğru ilerliyorlardı. 

EK GÖSTERGENİN YÜKSELTİLMESİ:  Birinci derece hakkı ile birlikte 3600 ek gösterge hakkı kazanımı, bizim en önemli kazanımlarımızdan birisidir.

Daha sonraki yıllarda dönem dönem farklı ihtisas dallarında çalışan meslektaşlarımızla ilgili olarak leyhte düzenlemelerle hak kazanımları, lokal iyileştirmelerle de olsa devam edegeldi.

derecekad32001 yılında Görev Tazminatı konusu 631 sayılı KHK ile gündeme geldi fakat, düzenleme KHK’nın 1 nci bölümünde, TSK’da yarbay ve rütbesini kapsayacak şekilde 2 nci bölümünde ise biz asubayları da kapsayacak şekilde çıkarılmasına rağmen, yarbay ve eşidi devlet memurlarına önemli ölçüde bir iyileştirme yapılarak, o tarihe kadar 24 yıl görev yapan bir Kd. Bçvş rütbesindeki asubay ile bir yarbayın eşit maaş almasına karşılık, o tarihten itibaren bu mesafe yarbay rütbesi lehine iyice açılmış ve şu anda kapatılması imkansız bir hal almıştır.

631 Sayılı KHK ile devlete 5 yıl hizmet etmiş olması yeterli görülen ve biz asubayları da kapsayacak şekilde iyileştirmeler içeren ve bu doğrultuda hazırlanmış olan KHK’nin o maddesi iptal edilerek, bizlerin de içinde bulunduğu büyük bir kesim çok önemli bir haksızlığa uğratılarak, bugünlere kadar süregelen bir sorun yumağı meydana getirilmiştir.

Bugün uğraş verdiğimiz en önemli asubay hak kalemleri Görev Tazminatları ve Başlangıç Derecesi ile ilgili olanlarıdır. Bakın 6 kalem ana sorunla uğraşırken bundan böyle daha az sorunla uğraşmamız gerekecektir. Bu da çok önemli bir ileriye gidiştir ve alın teri dökülerek bu sonuca ulaşılmıştır.

2011 yılında, 9,5 yıl gibi uzun bir dönemde görev icra eden Sayın Mustafa Erol Ağabeyimiz Başkanlığındaki TEMAD Gnl. Mrkz. Ynt. Krl.nun seçimi kaybederek 8 oy farkla Sayın Ahmet Keser ve kibinin kazanmasıyla birlikte, uzunca bir dönem durgun geçen TEMAD faaliyetlerinde yeni bir ivme kazanılmış ve 2011 yılından önceki dönemde de asubay haklarının ana başlıkları olan konularda yoğun faaliyetlerde bulunulmuştur.

9/2 BAŞLANGIÇ DERECESİ,
100.00 TL GÜVENLİK TAZMİNATI,
1 İNCİ DERECE 4 ÜNCÜ KADEME’ye yükselme hakkı,
MECBURİ HİZMETİN 10 YILA DÜŞÜRÜLMESİ ile ilgili talep,
MYO’ların açıldığı 2003 yılından beri yapılmamakta ısrar edilen ASTSUBAY İNTİBAKLARI
Ve son olarak da TAZMİNATLAR konusu yüksek sesle dillendirilerek çeşitli faaliyetlerle, eylemlerle ve söylemlerle gündeme getirilmeye başlanmış ve yoğun ve etkili çalışmalarla bu haklardan 4 tanesi daha asubay hak kazanımları hanesine altın harflerle yazılmıştır.

Tazminat ve 9/2 başlangıç derece haklarının kazanılmasının da, çok yakın bir zamanda  gerçekleşeceğine yürekten inananlardanım.

Şahsen dünyaya hiç bir zaman olumsuz gözlükler ardından bakmıyorum ve “imkansız”ı asla düşünmüyor ve dillendirmiyorum. Olumlu düşünmenin pozitif ivme kazandıracağına inanıyorum. Tabi ki ilmi ve akli çalışmalar bu düşüncelerin gerçekleşmesinde en önemli faktörlerdir.

Çünkü yapılanlar yapılacakların teminatıdır.

Sıcak kahvelerini yudumlarlarken, acımasızca meslektaşlarını eleştirenlerin haytalarında hangi başarılara ve kazanımlara imzalar attıklarını da çok merak ediyorum. Kazandıkları da varsa eğer, şöyle geriye doğru bir baksınlar, gençliklerine geri dönüp bir düşünsünler bakalım o başarıları yatarak mı kazamışlardır? Asla ve asla bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmamalı, ihtiraslara, nefse ve hasetliklere yenilmeden, tek yasal kuruluşumuz olan ve yönetiminde kim olursa olsun, delegelerin tercihlerine saygı duyarak, kendi teşkilatımıza, şartsız ve şurekasız destek verilmelidir.

assubay bileBaşka meslek erbabı kimseler, sürekli olarak biz asubayların kazanımlarını kendi durumlarıyla kıyaslarlarken, kendi meslektaşlarımızdan bazıları da, sürekli olarak; "falanca aldı siz alamadınız, siz ne iş yaparsınız?" gibi sözlerle aslında kendilerinin de görevi olan hak arama mücadelesini bu işe gönül vermişlerin üzerine ihale ederek, suya sabuna dokunmadan onların sırtından karlı çıkmak istemektedirler. Buna "yörük sırtından kurban kesmek" de denilebilir. Bu da elbette bizlerin gözünden kaçmamaktadır.  Bizlerin marifetli kişiler olmamız, onlar tarafından da kabul görmüş durumdadır aslında. Bizden sonra da camiamız içinde ne marifetli insanları var. Onları görünce bu "istemezzükçüler küçük dillerini bile yutacaklar. Yönetimlerde kendileri olsa "bir çuval inciri berbat edeceklerini" çok iyi bilmektedirler. 

Buraya kadar izah etmeye çalıştığımız konular kazanılması için mücadele edilen maddi nitelikteki haklarımızdı.

Bu süreçte,  bizlere manevi haz veren bir çok konuda da mesafeler kat edilmiştir.

2011 yılından bu yana, Ülkemiz ve zaman zaman da dünya gündeminde biz assubaylar sıklıkla yer aldık. Washington Post bile bizim bu hareketimizden bahsetti.

http://savunmaturk.net/jandarma/askerler-facebook-ve-twitterda-orgutlendiler-t11940.0.html#ixzz1xtgmX2bw Kaynak: Savunmaturk.net : Turkish military under pressure to give more rights to soldiers

2011 yılından önce Google arama motoruna “astsubay” ya da “assubay” yazsanız karşınıza çıkacak sonuç 3’ü 5’i geçmezdi.

Gazetelerin 24 ncü sayfasında bir kelime ile de olsa, “assubay” lafzını görsek sevincimizden dokuz takla atardık.

“TEMAD” lafzını yazsanız karşınıza, kavgadan gürültüden geçilmeyen, bir birine hakaret eden TEMAD ana sayfası çıkar ve orada da “ME” şeklinde bir profille önüne gelene saydıran birini görürdünüz. “Saydıran” dedim, hem de öyle bir saydırıyordu ki, kimse bu “ME”nin karşısına dikilip de onunla baş edemiyordu. Gerçi şimdi de  “ME” ler var ama artık herkes safını çok iyi biliyor ve kimin camiaya daha çok fayda sağlayacağı hususunda çok bilgililer ve bu yüzden de “ME”lere gülüp geçiyorlar ve onları kimsenin de dikkate aldığı dahi yok. Onlar her dönemde muhalif "ME"lerdir. Hiç şüpheniz olmasın ki, ileride de "ME"liklerine devam edenler çıkacaktır karşımıza.

Merak edip 2011 yılından önce Google ve diğer arama motorlarından, o zaman arattığım terimleri yeniden arattım ve çok önemli büyüklüklerle karşılaştım.

Mesela “TEMAD” yazdım ve arattırdım. 385.000 rakamı çıktı karşıma... temad
“TESUD” yazdım arattım, 59.000 sonuç çıktı,
“Astsubay” yazıp arattırdım. 5.070. 000 sonuç çıktı, 
“Assubay” yazıp arattırdım. 82.400 sonuç çıktı,tesud
“Asubay” yazıp arattırdım. 17.400 sonuç çıktı,
“Subay” yazıp arattırdım, 4.580.000 sonuç çıktı,
TEMAD Genel Başkanının ismini yazıp “Ahmet Keser” deyip arattırdım. 541.000 sonuç çıktı,astsubay
“TESUD” Genel Başkanının ismini “Erdoğan Karakuş” deyip arattırdım. 472.000 sonuç çıktı,
“TEMAD Genel Merkezi” yazdım arattırdım. 71.800 sonuç çıktı,
“TESUD Genel Merkezi” yazdım arattırdım. 9.510 sonuç çıktı,tesud2
“”EMUZDER” yazıp arattırdım; 19.000 sonuç çıktı,
“Esef Merdoğlu” EMUZDER Genel Başkanı’nın ismini yazdım, karşıma 95.500 rakamı çıktı.

ahmet keser2011 yılından önce bu terimleri arama motorlarından arayıp sorsaydınız “assubay” ifadeleri ile ilgili olanların 3’ü 5’i geçmediğini mutlaka görürdünüz. Kazanımları küçümseyenlerin, dönüp kendilerini bir daha sigaya çekmelerini öneririm. 

İşte, bir gazetenin 24 üncü sayfasında “astsubay” terimini gördüğümüzde hemen 9 takla atarken, bu son süreç bize takla atmayı unutturup, kanatlandırıp uçmayı öğretti.

Lütfen, hiç bir kimse bu sözümü küçümsemesin. Uçmadan hiç bir işi halledemezsiniz çünkü... Bu çağda uçmak lazım artık.emuzder


Biliyorsunuz ki; Temel İktisadi Kavramlar içerisinde İhtiyaçların Özellikleri vardır. 

1. İhtiyaçlar giderildikçe şiddeti azalır, bazıları ise giderildikçe şiddeti artar.

2. Giderildiğinde haz ve doyum, giderilmediğinde ise acı ve üzüntü verir.

Bizler, bir zamanlar ulaşma arzusuyla yanıp tutuştuğumuz hedeflere ulaştıkça geçmişteki yanmışlığımızı unutup, elde etiklerimizi önemsizleştirme çabasındayken, asıl olan mücadele ruhuna, mücadele azmine destek olmaktan vazgeçip; dedikodu, iftira, hakaret ve ihtiras üretim merkezi olma yolunu seçtiğimizde kaybettiğimiz an da işte o an olacaktır.

Burada bir kavga yoktur aslında. Burada kavgayı bir yöntem olarak gören ve sürekli olarak cingar çıkartmaya çalışan assubaylık mesleğine horlayan ne yazık ki aynı üniformayı taşıyan ama asla yüreklerinde bu mesleğin sevdası bulunmayan karakterler vardır. Onlar; iftirayı, hakareti, küfrü, dedikoduyu malzeme edinirler. Büyük çoğunluk ise, edebi, inancı, gayreti, sevgiyi, sevdayı temsil ederler. Herkes de safını buna göre seçmek ve ona göre davranmak zorundadır. Yoksa kimse bizlere hak da vermez, tazminat da...

Herkese saygı, sevgi ve selamlarımı yolluyorum. 

Tayyar Yıldırım

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 8322 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Balayı bitti Assubayım »

You have no rights to post comments