Bu sayfayı yazdır
Perşembe, 04 Ağustos 2016 20:14

Aldatılmak, Kandırılmak!

Öğeyi Oyla
(4 oy)

Aslında aldatılan, kandırılan kimse yok. Olayın içinde herkes var, herkes birbirini kullandı. Birileri iktidar oldu. Diğerleri iktidara destek verip, nimetlerinden faydalandı.

Bir gün geldi. İktidar ve güç paylaşımı konusunda sıkıntılar yaşandı. Bu sıkıntı, hızlı bir şekilde zıtlaşmaya gitti. İşte o andan itibaren iktidar sahipleri ile güç paylaşımı konusunda sıkıntı yaşayan (FETÖ) devletteki örgütlenmesini kullanarak, askeri bir darbe yapmaya kadar götürdü işi.

Şimdi, televizyonlarda itirafları dinlerken küçük dilini yutanlar oluyordur kesin. 

Devlet bu kadar mı acizleştirilmiş? 

Konuyu sürekli takip edenler çok şaşırmadık. Ama zaman zaman yeni öğrendiğimiz bir şeylere bizim de ağzımız açılmadı değil.

Örneğin dün akşam Halk TV'de emekli polis müdürleri konuşuyordu. Anlatılanlardan içim acıdı o dürüst arkadaşlara. Resmen, düzgün görev yapanlara işkenceye varan sürgünler yaşatıp zorla emekli etmişler. Oraya çıkan emekli polis müdürü arkadaşlara bir iadeyi itibar yapılmalı ve bu işlerin düzelmesi için tekrar görev verilmeli. 

Zira, hala bu FETÖ tipi yapılanmanın emniyette var olduğunun vurgusunu yaptılar. FETÖ'den bile tam kurtulamadıkları gibi, onların boşalttıkları yere diğer cemaat ve tarikat üyelerinin atandığını söylediler. 

Eğer bu işlerden kurtulamazsak, kesinlikle 5 yıl sonra başka birileri, yeni bir kalkışmaya yeltenecektir.

TSK'ya Gelince;

3000 yıllık kara ordusu geleneği olan bir kurum. 158 general/amiral, 2133 subay ve 731 astsubayın atılması ya da tutuklanması, elbette orduyu sarsar ama yıkmaz.

Fakat ordu içinde ilk olarak ele alınması gereken kurum "kurmay" sınıfıdır. Kurmay subay olma rütbesi, kıdemli binbaşılığa (18-20.yıl) çekilmelidir. Subay, ilk önce kıta başarısı ile değerlendirilmeli ancak daha sonra akademi sınavına girebilmelidir. Böylece kıta başarısı sınavın değerlendirilmesinde etkili olacaktır. Aksi halde kıdemli üsteğmen (6.yıl) olarak girilen akademi sınavında başarılı olan subay, karargâhlarda fanus içine alınarak; teorik bilgilerle donatılmakta ama pratik bilgi zayıf kalmaktadır.

En önemlisi, general/amiral olmak için düşman kamplara bölmekten öteye gitmez bu iş. Ve yaşananların içinde bu olgular bile vardır şu anda. 

Gerçek bir devlet olmak istiyorsak kesinlikle; torpil, iltimas, adam kayırma ve belli grupları öne çıkartma gibi ilkelliklerden artık vazgeçmeliyiz.

Yüzlerce kez kandırılıp, aldatılabilecek kadar safsanız; İlk önce kendinize bir iyilik yapın, sonra bu ülkeye ve hemen istifa edin.

Eğer esnaflık yapsaydınız 6 ayda iflas ederdiniz. Ama ülke iflas ettik.

Devletin ama en çok ve acil olarak TSK ve Emniyet Teşkilatı'nın düzeltilmesine ve itibar kazanmasına ihtiyacı var. Ve tabi devletin diğer kurumlarının da. 

Lütfen biraz düşünün. Değilse, şu an tüm dünya ve özellikle de düşmanlarımız gülüyor, seviniyor. Herkesin güldüğü bir ülke de niye görev alasınız ki?

Bir de darbe girişiminin dış ayağı var diyorsunuz. Vardır tabii. Onların kim olduğunu biliyorsunuz, biz de biliyoruz. Peki, hala neden müttefikimiz bu devletler? Hainle dost olunur mu?

Bu ülkelerin bize karşı ihanetleri kesin ve sizler bilerek bu yanıltıcı ittifakı devam ettiriyorsanız, unutmayın ki bu tutumunuz sizleri onlarla aynı kategoriye koyar. 

Bu toprakların sahibi, bu ülke de yaşayan 78 milyon insandır. Seçilme, bir ideal işidir ve adaylara 78 milyon insanı daha iyi idare ederim iddiası gerektirir. Bunu yapmak da bir irade işidir. Milli iradenin adresi de TBMM dir. Kanun hükmünde ki kararnameler (KHK) acıtmamalı. Bu zor bir iş değil. Meclis karar vermeli. Zira, danışmanlar eşliğinde kanun hazırlanma işi insana hata yaptırır. Çünkü danışmanlarınızı merak ediyoruz. Mesela Jöleli de danışman mı?

İsmet Kemal BÜLBÜL

ismet kemal

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 8277 defa
Konuk Yazar

Son Ekledikleri: Konuk Yazar