All for Joomla All for Webmasters
Çarşamba, 04 Mayıs 2016 23:03

Malum ‘Muhalif’ kesimin genel profili

Öğeyi Oyla
(6 oy)
Meslektaşlarımızdan sosyal medyayı uzun süredir takip edenler de çok iyi fark etmişlerdir; Facebook’un (ve Twitter’in) kullanıcılara sunduğu avantajlardan da yararlanarak sinsice ortada (?) dolaşan, ama hep de huzur bozan ve her fırsatta bir şekilde birlik ve beraberliğimizin içine turp sıkan, camiamızda “muhalif” diye isimlendirilen o belli sayıdaki meslektaşımızın (!) ortak bir profili var artık. “Muhalif “ dediğimizde hemen bir çırpıda sayıp bitirebileceğimiz o malum isimler…
 
İçlerinde bir elin parmağını geçmeyecek sayıdaki saygın (muhalif) isimleri tenzih ediyorum ve bu kişilerin ortak profilini ben şöyle görüyorum…
 
Malum ‘Muhalif’ kesimin genel profili
 
 

1 fake 11- Sahte hesapları var.

 
Hem de birden çok. Fake profillerin arkasına saklanarak açıktan veya özelden paylaşımlarınıza veya mesaj olarak her türlü iftira ve hakareti yazabiliyorlar. Hatta sahte hesabından kendi gerçek hesabına methiye bile düzebiliyorlar.
* * *
 
 
 2 kavgaci
2- Kavga ve tartışmadan besleniyorlar
 
Siz sabır gösterip onlar hakkında bir şey yazmasanız da sizi tahrik etmek ve tartışma ortamı içerisine çekmek için her türlü yönteme başvuruyorlar. (Bana çok kızdığı için beline silahını koyup oturduğum şehre gelmeye kalkıştığını duyduğum bir “muhalif” isim de vardır)
* * *
 3 yalanci
3- Yalancılar
 
Hesap verme gereği, sorumluluk, utanma, mahçubiyet gibi duygular taşımadıklarından çok kolaylıkla yalan üretip yayabiliyorlar. Yalanı ortaya çıksa da çirkeflikle zeytinyağı gibi üste çıkmayı beceriyorlar.
* * *
 
 
 4 ezberci
4- Ezberciler
 
Dillerine ve klavyelerine doladıkları birkaç konuyu bıkmadan usanmadan yineliyorlar. Siz ne yazarsanız yazın size bu ezberledikleri konular üzerinden cevap verme ve hedef saptırma kurnazlığına kaçıyorlar. Yazdıklarını çürüten belge ve bilgi dahi ortaya koysanız bir şey değişmiyor.
* * *
 
 
 5 saygisiz
5- Saygısızlar
 
Yazarlarken genellikle terbiye ve nezaketten uzak, düşük seviyede bir üslup kullanıyorlar. Sizin saygılı tutumunuz, sabrınız ve efendiliğinizi korumanız onları daha da tahrik edebiliyor ve çirkefleşebiliyorlar.
* * *
 
 
 6 kufurbaz 0
6- Küfürbazlar
 
Bu özelliklerini yansıtarak başkalarının küfürbaz olduğunu iddia etseler de okuyanın yüzünün kızaracağı kadar galiz küfürleri rahatlıkla açıktan veya özelden yazabiliyorlar.
* * *
 
 
 7 karamsar
7- Sürekli karamsarlar
 
Olumlu yapılan hiçbir şeyi görmek istemiyorlar. Bırakın olumluya takdir/teşekkür etmeyi bundan bile karamsar sonuçlar çıkartabiliyorlar.
* * *
 
 8 reklam show 0
8- Sadece reklam ve şov peşindeler
 
Sosyal medyanın “beğen” hastalığına tutulduklarından her paylaşım ve yorumlarını “beğen” sayısı üzerine inşa ediyorlar. Bir başka deyişle “aferin budalası” gibiler.
* * *
 
 9 elestirilemez
9- Eleştirebilirler ama eleştirilemezler
 
Her türlü hakaret ve iftiralarını “eleştiri” kisvesi içerinde yaparken kendileri hakkında en küçük eleştirel yorum onların hırçınlaşması için yetiyor.
* * *
 
 10 toplum disinda
10- Toplumda tutunamazlar
 
Sivil toplum, örgütsel mücadele, kurumsal değerler, toplumsal hareket gibi kavramlar onlar için pek bir şey ifade etmiyor. Bu nedenle katıldıkları her toplumun iç huzurunu bozuyorlar. Sonunda da ya o toplum içerisinden atılıyorlar ya da kendileri kaçmak zorunda kalıyorlar.
* * *
 
 11 cokomilk
11- Çokomilk takıntılılar
 
Yıllar önce yayınlanan bir reklam filmindeki Çokomilk’e takıntılı vatandaş gibi gelişen her konuda bir rahatsız olacak yön bulup bunun da sorumluluğunu takıntılı oldukları temsilci/yöneticilerinin üzerine atmayı tercih ediyorlar. “Hiç akıllarından çıkmıyor ki!”
(Reklamı izlemek için TIKLAYINIZ )
* * *
 
 12 dostumun dostu
12- Düşmanla dost, dostla düşman oluyorlar
 
Takıntılı oldukları kişilere karşı sırf inat olsun diye “düşmanımın düşmanı dostumdur” ya da “Düşmanımın dostu düşmanımdır” ilkesiyle yakınlık ve ilişki kurma yolunu kullanıyorlar.
* * *
 
 13 keser
13- Keserciler ama nalıncı keserciler
 
İçinde bulunmadıkları bir derneğin, toplumun veya kitlenin kendi fikirleri doğrultusunda hareket etmesini istiyorlar. Sürekli kendi önerilerinin kabul görmesini ve eyleme geçirilmesini dikte etmeye çalışıyorlar. Bu istekleri dikkate alınmayınca da kendilerine (alternatif) lider rolü biçmeye kalkıyorlar.
* * *
 14 hizmet
14- Hizmet sunmaz, hizmet beklerler
 
Mensubu oldukları toplumda kendilerinin ayrıcalıklı olduğunu sanırlar. Adeta kendilerini efendi, temsilcilerinin de kendisine hizmet etmekle yükümlü kılınmış maaşlı hizmetçileri olduğunu varsayarlar. Taleplerini her ortamda ısrarla ve yüzsüzce temsilcilerinden emredercesine dile getirirken, bu hizmete katkı sunmak, bir üyesi olmak veya talep ettiği yönetim içerisinde yer almak gibi bir zahmete girmeye asla yanaşmazlar.
* * *
 
 15 inatci
15- İnatçılar
 
Evet, keçi gibi, katır gibi inatçılar. Her şeye rağmen özelliklerinden vazgeçmiyor, bildiklerinden geri adım atmıyorlar. 
 * * *

 

Bizim muhaliflerin özelliklerini daha da çoğaltmak mümkün. Siz de altına daha bir çok madde ekleyebilirsiniz.

Biz bildiğimiz, inandığımız bu yolda, ilk gün nerede durmuş isek, bugün de aynı çizgide durarak, karakterimizin gereği aynı saygılı, nezih tavır ve davranışlarımızı sabırla göstererek ilerlemeye, mensubu olduğumuz camiamıza yararlı bir şeyler yapmaya, mesleğimize ve onun mensuplarına, derneğimize hizmete devam edeceğiz.
 
Kim ne derse desin…

 

Ve umarım bir gün camiamız gerek içimizde ve gerekse kurum içerisinde hak ettiği huzur ve barış dolu günlere kavuşur.

Mustafa Aytar
(E) Dz.İda.Kd.Bçvş.

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 7931 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile