All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Cumartesi, 30 Nisan 2016 22:58

TEMAD Kurumsal Kimliğine Destek Misyonu mu Dediniz?

Öğeyi Oyla
(14 oy)

19 Mayıs 2015 Günü yayın hayatına başlayan sitemiz bir yılını doldurmak üzere.  Geçen bir yıllık süreçte gündelik kavgaların içinde olmamaya özen gösterdik. Köşe yazılarımızda, haberlerimizde ve diğer bölümlerimizde Asubay Kimliğinin ciddiyet ve vakarına yakışır paylaşımlar yapmaya çalıştık.

Kısaca özetlersek;

TEMAD Şubeleri ile yaptığımız söyleşilerle bir ilki gerçekleştirdik ve Şube Başkanlarımızın ağzından tarihe not düştük.

Başarı öykülerimizle toplumdaki asubay algısına farklı bir bakış getirmeye çalıştık.

Hukuk Köşemizde güncel hukuki konularla ilgili konularda Avukat meslektaşlarımızın katkıları ile yol gösterici olmaya çalıştık.

Yazar Asubaylar ve Kitapları bölümümüzle de bu konuda gerçekleştirilmiş ilk derli toplu kaynakçayı oluşturduk.

Salt asubay hak mücadelesi ve özlük hakları ile sınırlı bir çerçevenin dışına taşarak TSK’nın yapısal sorunları üzerinde ciddi değerlendirme yazılarımızla da eleştirilerimizi ortaya koyarken muhataplarımıza yol gösterici olmaya çalıştık. Bu yazılarımızın muhataplarımız tarafından dikkatle incelendiğini de memnuniyetle gördük.

Sitemizin kurulduğu ilk günden itibaren site ismi ile ilgili eleştirilere maruz kaldık. Bunu iki şekilde gördük.
Birincisi Atatürk’ün mirası “Asubay” sözcüğünü sahiplenmemizi anlayamayan ve asubay sözcüğünün kökeni ile ilgili bilgi sahibi olmayanların eleştirileri idi. Bu eleştirilerle ilgili yanıtlarımızı “Çünkü Asubay” başlığı altında hazırladığımız video ile açıkça anlattık. Buna rağmen hala anlaşılamıyorsa yapılabilecek bir şey olmadığını düşünüyoruz.

İkincisi ise Değerli Kardeşim Semih Koç’un teknik desteği ile 2006 yılında kurmuş olduğum emekliassubaylar.org sitesinin bugünkü yöneticileri tarafından gerçekler çarpıtılarak yapılan ve iftiraya varan ithamlardır.

Öncelikle sitemizin TEMAD Genel Merkezi tarafından kurdurulduğu yönünde bir iftiraya maruz kaldık. Eğer TEMAD Genel Merkezinin ve Genel Başkanımızın bir site kurmamız konusunda bir talebi olsa idi bunu memnuniyetle yerine getireceğimi belirtmek isterim. Ancak hiçbir zaman bizden bu tür bir talep olmadı. Bu sitenin kurulmasına vesile olan kişi Ersen Gürpınar’dır. Emekli Assubaylar sitesinin yönetimi konusunda aramızda görüş ayrılıkları olmuş kendisi “Site kurmak değil yaşatmak önemli. Assubaylara ait olan bu sitenin çizgisini korumak adına bizim yıllardır yaptığımız fedakarlıkların 3-5 gün klavye başında site dizaynı yapmaktan daha önemli olduğunu düşünüyorum  arzu ediyorsa (Beni yani Halil Ergenli’yi kastederek) arkadaşımıza bizlerin yer almadığı bir site kurarak ödeşmiş olalım o siteyi dilediği gibi yönetsin” diyerek kurucusu olduğum sitedeki emeğimi 3-5 saat klavye başında dizayn yapmaya indirgemiştir. Biz de onlara zahmet olmasın düşüncesiyle kendi sitemizi kendimiz kurduk. Ancak sanki bu sözlerin sahibi değilmişcesine ilk günden sitemize ve şahsımıza saldırılara başlandı.

site kurmak

 Bir diğer husus yeni sitemizin ismi ile ilgili “çakma site” "bir harf eksilterek kopyalama” vs. iftiralardır. Öncelikle şunun bilinmesini isterim. Emekli Assubaylar sitesini emekliassb.cjb.cc adresinde faaliyete başlattığımızda kuruluşu ile ilgili Semih Koç dışında kimsenin en ufak katkısı yoktu. Yalnızca Sn. Hakan Hezer’in Mynet’te kurduğu sitede bulunan içeriklerden kendisinin oluru ile yararlanılmıştır. Kanada’da yaşayan Sn. Cengiz Avcı sitenin kuruluşundan 45 gün sonra bize bir alan adı ve sunucu hizmeti hediye etmek istediğinde “emekliassubaylar.org” adını belirleyerek isteyen benim. Cengiz Bey’in “emekliastsubaylar.org” olsun şeklindeki talebini içeren e-postasını bilgi için gönderdiğim Ersen Gürpınar 24.01.2007 tarihinde verdiği cevabında

“Hiç sorun değil astsubay da olabilir. Arkadaş kayıt yaptırdı ise astsubay olarak kalsın. Yazışmalarda biz assubay yazarız. Bunu kendi meslektaşlarımıza anlatamadık başkaları hiç anlamaz. Bu kez arama motorlarında astsubay yazarlar bulamazlar. O kadar önemli değil. Astsubay olsun.”  Diyerek o sitenin ismi konusunda “ilkesel” değil “faydacı” bir fikir beyan etmiştir.

astsubay olsun

Tüm bunlara rağmen ben "emekliassubaylar.org" adında ısrar ederek o sitenin isminin bu şekilde tescil edilmesini sağladım. Çünkü o zaman doğru meslek adımızın ASSUBAY olduğuna inanıyordum. 

Geçen yıl Ersen Gürpınar’ın tavsiyesi ile yeni bir site kurmak üzere çalışmalara başladığımda ise meslek adımız konusunda yeni bir durum ortaya çıkmıştı. Sn. Şükrü Irbık “Evvelden Ahire Işıltılı Yansımalar” başlıklı yazı dizisinin 3’üncü bölümünde meslek adımızın doğrusunun ASUBAY olduğunu belgeleri ile ortaya koymuş üstelik bu ismi bizzat Atatürk’ün kendisinin türeterek Askeri terimler sözlüğüne ve mevzuatımıza kazandırdığını ispatlamıştı. Ortada bu kadar somut bir gerçek var iken bizim de başka bir isim aramamıza gerek yoktu. Atatürk’ün bizlere armağanı olan ASUBAY adını kullanacak ve 19 Mayıs günü yayına başlayarak da Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e selamımızı çakacaktık.

Nitekim öyle de yaptık. 19 Mayıs 2015 günü "emekliasubaylar.org" adıyla yayın hayatımıza başladık. İddia edildiği gibi bizzat tarafımızdan kurulan emekliassubaylar.org sitesinin adından bir harf eksilterek kopyalamak gibi bir söylem temelsizdir. Tıpkı geçmişte ASTSUBAY adından “T” harfini eksiltirken kimseyi dikkate almadığımız gibi şimdi de “S” harfini eksiltirken tarihi gerçekler dışında hiçbir şeyi dikkate almadık.

Son bir yıl içinde bizim dışımızda üç site daha kuruldu. Bunlardan birisi “Asker Hakları Platformu” idi bu sitenin teknik altyapısını da Semih Koç sağladı. Emekli Assubaylar site yöneticileri bu siteye hiçbir eleştiri getirmediği gibi tanıtımına da destek oldu.

TEMAD misyonunu bitirmiştir. Haklar dernekle değil sendika ile alınır söylemi ile ortaya çıkan TAS-SEN’in de bir siteye ihtiyacı vardı. Bu sitenin kurulması ile ilgili süreçte de Ersen Gürpınar teknik destek için ricacı olmuş hem de Emekli Assubaylar sitesinde Sendikanın ve "tas-sen.org" ismli sitesinin tanıtımı hususunda her türlü desteği sağlamıştır. Ne de olsa TAS-SEN yöneticileri mevcut TEMAD Yönetimine düşmandı. Düşmanımın düşmanı da dostumdur diye de bir söz vardı hani.

pes24Son olarak ise Ersel Aksu isimli emekli asb. Tarafından pes24.com adlı ticari bir haber sitesi kuruldu. Logosuna da "Bu Kadarına Pes" Sloganını yerleştiriverdi. Emekli Assubaylar site yönetimi bu siteye de sahip çıktı. Hoş Geldin PES24 diyerek güzellemeler içeren bir makale bile yayınladılar. Bu sitenin ismine hiç kimse takılmadı. Asubay mücadele tarihinin bir dönemine damga vurmuş "PES Hareketinin" adı ve sloganı, ticari bir faaliyete isim oluyordu. Ne de olsa öncelikli hedef kitle PES hareketine kıyısından köşesinden destek vermiş 200.000 kişi idi. Ağzını her açtığında TEMAD’dan, mücadeleden nemalananlar diyerek kinini kusanlar Asubayların ortak değeri olan PES adından nemalanmakta beis görmemişlerdi.

pes 24

pes kardes

izmir mitingBizim hiçbir ticari kaygı gözetmeden kurduğumuz siteye türlü çeşitli kulp takmaya çalışan müzmin eleştirmenler şimdi de TEMAD’a rağmen çeşitli il ve ilçelerde “Emekli Astsubaylar” adını kullanarak düzenlenen 60-70 kişilik basın açıklamalarını desteklemekle meşguller. Onbini aşkın emekli asubayın yaşadığı bir ilde toplum nezdinde Asubayların gücü ile ilgili yanlış algılar oluşmasına neden olacak bu eylemlerin muhataplarımız nazarında yansımalarını ilerleyen zamanlarda hep birlikte göreceğiz. 

Biz yolumuza aynı şekilde ve kararlılıkla devam edeceğiz. Kişilerin TEMAD Yöneticileri ile olan hesaplaşmaları bizim ilgi alanımız değildir. TEMAD’a ve Mücadeleye destek misyonu ile kurduğumuz Emekli Assubaylar sitesinin içine düşürüldüğü TEMAD Kurumsal kimliğine zarar verecek her eylemi destekleme acizliğini ise üzülerek izliyoruz.

destek misyonu

Kalın Sağlıcakla…

Halil ERGENLİ
(E) Dz. Asb. Kad. Kd. Bçvş.

 

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 7680 defa

You have no rights to post comments