All for Joomla All for Webmasters
 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • Assubay intibaklarında, güzel bir yürütmeyi durdurma kararı

  Assubay intibaklarında, güzel bir yürütmeyi durdurma kararı

 • TAZMİNATLARI ALABİLMEK İÇİN ÖNCE İSTEMEYİ ÖĞRENMEK GEREKİR!

  TAZMİNATLARI ALABİLMEK İÇİN ÖNCE İSTEMEYİ ÖĞRENMEK GEREKİR!

 • 2000'li Assubayların emeklilik kıskacını çözen mahkeme kararı

  2000'li Assubayların emeklilik kıskacını çözen mahkeme kararı

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazartesi, 28 Aralık 2015 19:11

İntibaklara intibak da zor olacak

Öğeyi Oyla
(16 oy)

Öncelikle bu büyük olay, tüm assubay camiasına hayırlı olsun. Bir devrimi daha el birliğiyle gerçekleştirdik.

“Otellerde bir kap yemeğe onurumuzu satarak” gerçekleştirdik. En kutsallarımıza küfür edilerek gerçekleştirdik. “Salaklık”la “her söylenene inanmakla”, “koyun olmakla” suçlanarak gerçekleştirdik ama gerçekleştirdik.

Şimdi bizlere hakaret edenlerin özür dileme kuyruklarına girerek onurlu, şerefli haysiyetli bir şekilde hareket edeceklerini umuyorum ummaktan da öte bunun duyumlarını aldım. Demek ki onlar da onurun, haysiyetin değerine yavaş yavaş inanmaya başlamışlar. Bu iyiye doğru bir gelişmedir.

TEMAD’a 2012 yılında maddi katkı yapmak için sıraya giren emeklisi çalışanı herkesin amaçları gerçekleşmiştir. Çünkü yaptıkları yardımlar tam da yerli yerince harcanmış ki bu gün bir büyüğümüzün de söylediği gibi “assubay camiası ölüyü diriltmiş ve bir büyük olaya daha imzasını atıvermiştir.” Neyse, bizlere küfür edenlerin, “inanmayın”, “umutlanmayın” “vermezler” “siz uyumaya devam edin” diyenlerin “zerrece haysiyetleri varsa eğer, utançlarından yüzleri kızarmalıdır” deyip bu faslı ileride hesaplaşmak üzere kapatalım.

İyi de arkadaşlar hala İNTİBAK düzenlemesi “yanlış” “adaletsiz”, “dağ fare doğurdu” şeklinde bilgisizce yorum yapanlara ne demeli?
“Assubay” demek, bilgi demektir,  tecrübe demektir. Assubay” demek fazilet demektir. Oturup kalktığı yeri bilen, konuştuğu dinlenen, bakışlarıyla, tavırlarıyla kendine gıpta edilen kişi demektir. assubay demek tuttuğunu koparan,  olması imkansız gibi görünen şeylerin olması için; azmi, iradeyi, sabrı, umudu, inancı asla elden bırakmayan kişi demektir. Assubay demek, zorlukları kolaya çeviren, çocuklarını bu memleketin hayrına bir evlat olması için, gecesini gündüzüne katan, varını yoğunu onlar için harcayan kişi demektir. Assubay okumadan düşünmeden yorum yapmaz. Duyduklarıyla mukabele etmez, şehir efsanelerine inanmaz. Assubaylık, olgunluk demektir. Sevgisizlikle bu mesleği icra edemezsiniz. Başkalarına bile sevgi aşılamaktır assubaylık. Assubaylık; vatan demektir, bayrak demektir,  millet demektir. Assubaylık; şehitlik, gazilik değerleriyle iç içe, koyun koyuna yatmak demektir. Assubaylık Mehmetçiğe; ana demektir, baba demektir, arkadaş demektir, kardeş demektir. Mehmetçiğin  banka kartı demektir, onun iletişim hattı, mektubu, dert babası, sırdaşı demektir. Hulasa “assubaylık” sadece dinleyen değil aynı zamanda konuşan, üreten, akılla, ilimle, mantıkla, fikirle dolu dolu olmak demektir.

İNTİBAK, BAŞLANGIÇ DERECESİ, TAZMİNAT...

Yılların sorunları... Yıllardır dilimize pelesenk ettiğimiz, "olmazsa olmazlarımız" dediğimiz anamızın ak sütü gibi helal haklarımız...

Ne bir milletvekili ne bir gazeteci ne bir belediye başkanı ne bir vali ne bir garnizon komutanı bıraktık, bilgilendirmedik, sorunlarımızın çözümünü kulağına küpe etmedik... Herkes bizleri alkışladı, sunumumuzla, duruşumuzla, kararlığımızla, haklılığımızla. 

Sonuç?
Evet sonuç olarak bir devrimi gerçekleştirdik. Bu bir devrimdir arkadaşlar. Hem de bütün dünyaya örnek olacak bir devrim. Bütün Türkiye bizlere yani assubaylara imreniyor şimdi. Bizleri örnek alıyorlar. Nasıl başardığımızın derdine düştüler. Bizlerden fikir talep ediyorlar. 

Ah bir de vefasız meslektaşlarımız gerçeği görebilseler.

Bu bir başarı öyküsüdür. Geleceğe, efsaneler şeklinde anlatılacak büyük bir olaydır bu.  Kendi meslektaşlarımız içinden bile “yapamazsınız”, “başaramazsınız” umutsuzluğuna rağmen bir efsaneyi gerçekleştirdi bu camia.

“Ben MYO okudum ama lise mezunu beni solladı...” şeklinde düşüncelerini ifade edenler var. Hayır çok yanlış bir cümle... Değerli arkadaşlarım, MYO okudun 1 kademe aldın, 2 kademe alacağın vardı. Fakülte okudun 3 kademe aldın, 2 kademe alacağın vardı.
Lise mezunu vardı, ortaokul mezunu vardı, eğtim enstitüsü mezunu vardı v.s. Şimdi tek tip assubay var. Herkesin aynı hizaya geldiği bir standart var. BAŞLANGIÇ DERECESİ  de düzeltildiğinde tadından yenmez bir durum çıkacaktır ortaya.

Kırk gün kırk gece düğün yapılsa yeridir.

Bir de TAZMİNAT konusu halledilirse eğer o zaman kırk sayısı seksenlere kadar çıkabilecektir hazır olun.

İNTİBAK UYUM DEMEKTİR

Bakın Askeri Meslek Yüksek Okulunu bitiren arkadaşlarımız 2 yıl okuyup bir derece alarak mezun oluyorlar. Yani Assubay Meslek Yüksek Okulu mezunu bir Assubay 2003 öncesi mezunlarına göre bir derece önden, 9 uncu derece 1 inci kademesinden göreve başlıyorlar. Eskiler 10 uncu derece 1 inci kademeden başlıyorlardı. Ne oldu? 2003 öncesi herhangi bir okul bitirmemiş olanlara da 3 kademe verilerek MYO mezunlarına İNTİBAK, ettirildi, UYDURULDU.

Assubay Meslek Yüksek Okulunu bitirdikten sonra fakülteyi bitiren ya da MYO’dan sonra bu öğrenimini devam ettirip 4 yıla tamamlayanlar ayrıca 2 kademe alıyorlar. Görevde iken 4 yıllık fakülte bitiren ama göreve 10 un 1 inden başlayan arkadaşlarımız da 3 kademe almışlardı. Şimdi ne oldu? Onlar da  Assubay Meslek Yüksek Okulunu bitirdikten sonra öğrenimini 4 yıla tamamlayanlarda olduğu gibi 2 kademe daha alarak onlara İNTİBAK ettirildiler, UYUMLANDIRILDILAR.

Assubay olduktan sonra 3 yıllık Yüksek Okul bitirenler 2 kademe alıyorlardı. Onlara da 1 kademe daha verilerek Assubay MYO mezunlarına İNTİBAK ettirildiler.

Assubay olduktan sonra 2 yıllık MYO bitirenler 1 kademe alıyorlardı onlara da 2 kademe verilerek Assubay MYO mezunlarına İNTİBAK ettirildiler.

Pekala Assubay olmadan önce sivilde MYO bitirip girenler, Fakülte mezunu olarak assubay okullarına girenlerin durumları ne oldu? Onlar da göreve başlarken aldıkları haklar dikkate alınarak diğer MYO statüsünde olan assubayların durumuna getirildiler, fakülte mezunu olarak assubay okullarına girenler de diğer fakülte mezunu assubayların durumuna getirildiler.

“Ben boşuna mı okudum” diye kurulan cümleler tamamen BENCİLLİK ya da bilgisizlikten kaynaklanan ifadelerdir. Zaten “boşa okumuş olmak” diye bir husus da yoktur. Okuduğumuzun karşılığını aldık bizler. Eksik kalan tarafını da bu yasa ile alıyoruz. Okuyup, MYO ya da Fakülte bitiren arkadaşlarımız (kendim de dahilim buna) zaten okul bitirmelerinin hemen ardından yaptırmış oldukları İNTİBAK’larla faydasını ilk günden bu yana görmekte ve ona göre yükseldikleri dereceden maaş almaktadırlar. Bir haksızlık, bir eksiklik olsa ben salak mıyım bu yasayı “doğru” diye savunacak? Yani onun mükafatını zaten aldık bizler. Ayrıca, devlet memurları sadece okul bitirerek değil, fazla çalışma süreleriyle de yani her yıl için bir kademe alırlar. Yani sen MYO bitirmiş olsan da, fakülte bitirmiş olsan da derece kademe bakımından 30 yıl çalışan bir lise mezunu ya da ortaokul mezunu assubayın önüne geçemezsin. Sen okul okuyarak yükselmişsen o da fazla hizmet ederek yükselmiştir. İkisinin de karşılığı derece ya da kademedir. Yorum yaparken çalışma sürelerini yok sayarak yorum yapamazsınız.

İNTİBAK yapılmasını isterken hiç hesap kitap yapmadan “isteriz de isteriz” diye bağırıyorduk. Şimdi ne oldu? İstediğimiz oldu diye şanımıza mı dokundu, pişmanlık mı yaşıyoruz? Önemli bir değerimizi mi kaybettik?  Diğerleri yanımıza geldiler” diye asaletimize halel mi geldi? Hani sen “subay-assubay” özlük hak eşitsizliğinden yana yıllardır ağlayıp sızlıyordun? Şimdi kendi meslektaşın bir derece aldı diye mi yüksünüyorsun? Hayır hayır biz bu yasa ile şan ve şeref kazandık.

Sonra, siz hiç bir subayın, 2 yıllık ve 3 yıllık Harp Okulu mezunlarının 4 yıllık yapılmaları ile ilgili İNTİBAK olayında, “bana ne bunlardan? Bunlar 2 yıl okudular, 3 yıl okudular, ben ise 4 yıl okudum. Ne işi var bunların benim yanımda?” dediklerine şahit oldunuz mu? Şahit olmanız da mümkün değildir. Bu ancak içimizdeki binde bire bile tekabül etmeyen, bilgisizlikten kaynaklı yorum sahiplerine mahsus olan bir durumdur.

Hani sen; “subaylarda olduğu gibi bizler de İNTİBAK istiyoruz diye çığlık atıyordun? Bilmiyor muydun yoksa İNTİBAK’ın ne olduğunu?

Bizler, assubay sıfatının haklarını arıyoruz. Kendi şahsi haklarımızı değil. Bizler STK olmanın gereğini yapıyoruz. Toplumsal menfaat sağlamanın dayanılmaz cazibesini çekiyoruz içimize, iliklerimize kadar..

1 in 4 ü için de “bana ne ben 2 nci derecedeyim” diyenler, şimdi İNTİBAK konusunda pek de bir mutlular haklı olarak. Şimdi de biz 1 in 4 ünde olanlar “bana ne İNTİBAKTAN ben 1 in 4 ündeyim” mi diyelim? Kesinlikle  şahsi menfaatlerle dava yürütülemez. Şahsım 1 in 4 ünde olduğum halde İNTİBAKLAR ın yapılmasından dolayı üç gündür uyku uyumuyorum sevincimden.

İNTİBAK’ların Plan Bütçe Komisyonundan geçtiği anı ilk duyanlardanım. Bir üyemizin kızı TBMM’de görev yapan önemli bir gazetenin muhabiridir. Bizimle ilgili en ufak bir konuda hemen arayarak bilgi verir.  Yine 25 Aralık 2015 günü arayarak,; “Tayyar Bey Assubayların intibakları ile ilgili konu komisyondan geçti. Hem de öyle hızlı bir şekilde geçti ki, daha tasarı okunur okunmaz komisyon üyelerinin iktidar ve muhalefet milletvekilleri hepsi birden hiç sorgulamadan, soru sormadan ellerini kaldırdılar, indirdiler ve işi bitirdiler” dediğinde,  son dört yıldır ne kadar da profesyonelce çalıştığımız geldi aklıma... PES Hareketi geldi aklıma... “Yazın sıcağında eylem mi yapılır?” diye keyiflerini bırakıp gelmeyen, 14 Temmuz 2012 PES eylemi geldi aklıma... Sabahlara kadar uykusuz geçirdiğimiz geceler geldi aklıma... 17 Ekim Dünya Astsubaylar Günü kutlamaları geldi aklıma... Resepsiyonlar geldi, resepsiyonlara katılan muhalefet liderleri, bakanlar geldi aklıma... Ölüm Orucu eylemi geldi aklıma... İstisnasız bütün parti temsilcileriyle yapılan görüşmeler geldi aklıma. MOBBING Konferansları geldi aklıma... Ulusal ve yerel TV’lerden yapılan programlar geldi aklıma... Hukuk Komisyonunun kazandığı zaferler geldi aklıma. 24 saat hakaret ve küfür eden şimdi ise özür sırasına girip girmeyeceklerinden şüphe duyduğum meslektaşlarım geldi aklıma... 6 ayda 88 faaliyet yapıp yayınladığımızda, “içinde ne Genelkurmaya ne de Hükumete nefret söylemi yok. Ben bu faaliyetlere faaliyet mi derim” diyen ama kendisi oturduğu yerden camiama küfreden bukalemunlar geldi aklıma. 

Bir muhalefet partisi ile görüşme yapıldığında hakaretler yağdıran, “onların ilacı olsa başlarına sürerler, ne işiniz var onlarla” diye soran cahili cühelalar geldi aklıma. İktidar partisiyle yapılan görüşmelerde bizleri de kendi ideolojilerinin esir aldığı girdapların içinde kıvranan, insanlar gibi sananlar geldi aklıma. Askeri yöneticilerle ile yapılan görüşmelerde “hala postal yalıyorsunuz” diyen “yiğitler(!)” geldi aklıma.

Meslektaşın olan bizlere; “bir kap yemek için onurunu, oyunu sattı diye yazıp çizerken hiç mi yüreğin sızlamadı? Haydi o zaman sızlamadı da şimdi sızlasın da insanlığının farkına var azcık.

O hakaret etiklerinizin nasıl bir vizyona sahip olduklarını, nasıl bir misyona sahip olduklarını görün de biraz hayıflanın kendi kendinize.  

Şimdi de "intibakların iptal edildiği, geri çekildiği" gibi asparagas haberlerle insanların kafalarını karıştırıyorsunuz. İptal edilse nerdeyse zil takıp oynayacaksınız.

Biraz ayıp olmuyor mu?

Tayyar Yıldırım

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 13458 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Bir vefat, bir vefa Sabır diploması »

Yorumlar   

0 #3 Fatih çetin 30-01-2016 21:54
Intibak kanununun çıkmasında gece gündüz yılmadan,yorulmadan,en önemlisi ümitsizliğe kapılmadan her türlü faaliyette emeği geçen sevgili ve değerli meslektaşlarıma ne kadar tşk.etsek azdır.Temad önderliğinde yapılan bu devrim niteliğindeki Başarının mimarlarına sonsuz şükranlarımı sunarken başarılarından dolayı onlarıda,kutluyorum.Sağ olsunlar,var olsunlar .Unutulmamalıdır ki bu kanun,bizim gibi hayatta olanlardan çok Hakkın Rahmetine kavuşmuş bir çok meslektaşımızın da ruhlarını Şad etmiştir.
0 #2 Yusuf 01-01-2016 00:26
Bu olay emeklileremi yoksa çalışanlarına kapsıyordu acaba?
0 #1 Cemal KIYI 28-12-2015 22:21
1987 yılında Assubay oldum. 1994 yılında 4 yıllık fakülte bitirdim. 1994 yılından emekli olduğum 2007 yılına kadar devrelerimden 3 yıl önce ek göstergeleri almaya başladım. Bu süre zarfında sicil korkusu yaşamadan çalıştım. Bunlar benim okuldan dolayı kazandıklarımdı. 2003 yılında MYO kanunu çıktığında bunda haksızlık var nasılsa birisi çıkar mahkemeye verir düzeltir diye düşündüm. 2007 yılında emekli olmaya karar verdiğimde bu haksızlığı herkes konuşmaya başlamıştı. Ama mahkemeye veren yoktu. Ben önce KKK lerine, sonra Askeri yüksek idare mahkemesine mahkeme açtım. Olumsuz cevap alınca Muğla Temad Başkanım Halil ERGENLİ nin destekleriyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdum. Sonuçlar hep olumsuz oldu. Mahkemeye başvurumdan 8 sene sonra haksızlığım düzelecek. Bunda emeği geçen herkese teşekkür ederken 2 dereceden 1 nci dereceye yükselecek abilerimize kardeşlerimize hayırlı olsun diyorum.

You have no rights to post comments