All for Joomla All for Webmasters
 • 1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

  1200 TL EK ÖDEME ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

 • ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

  ASB. GÖREVE BAŞLANGIÇ DERECESİ YASA TEKLİFİ ÜZERİNE

 • Muhtarlar ihya oldu, biz ise

  Muhtarlar ihya oldu, biz ise "fakire bir sadaka" turları yapıyoruz

 • İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

  İKİ SEÇİM- İKİ SONUÇ

 • TEMAD'IN SEÇİMİ

  TEMAD'IN SEÇİMİ

 • TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

  TEMAD İÇİN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ

 • Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

  Dernekler Yönetmeliğinde Önemli Değişiklikler

 • Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

  Emekli Asb. Fahrettin Bağrı İyi Parti Grubunda Astsubayları Anlattı

 • DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  DÜNYA ASTSUBAYLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

 • Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

  Hamza Dürgen'in Sinan Engin'den ne farkı var?

 • TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

  TEMAD’da İhraçlar ve Yalanlar…

 • HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

  HAMZA DÜRGEN’İ TEMAD’IN BAŞINA GETİRENLERE AÇIK MEKTUP!

 • DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

  DELEGE OYUNLARINA DİKKAT! HATA MI, KASIT MI?

 • ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

  ASTSUBAY KAMUOYUNA DUYURU

 • Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

  Aylık olarak verilen 100.00 TL.yi alıyor musunuz?

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
Pazar, 27 Aralık 2015 16:39

Bakış açısını değiştirin!

Öğeyi Oyla
(6 oy)

Av mevsimi 2010 yapımı bir Yavuz Turgul filmi. Şener Şen, Cem Yılmaz, Çetin Tekindor gibi güçlü oyun kadrosu olan bir film. Cinayet Bürosunda hayli tecrübeli bir amir olan Avcı lakaplı Komiser Ferman (Şener Şen) teşkilata yeni katılan polislere ders vermektedir. 

av mevsimi afis"Baktığın yerden işin içinden çıkamıyorsun çıkmaz sokak. Napıcaz?" diye sorar dinleyen genç polislere. İçlerinden biri Hasan yanıt verir, "Yerimizi değiştiririz. Çıkmaz sokaktan çıkıp başka bir sokağa gireceğiz önümüzü görebileceğimiz bir yola gireceğiz." der. Bunun üzerine Komiser Ferman, "Doğrudur, yani bakış açımızı değiştireceğiz" der sağ elinin işaret ve orta parmağı ile açı işareti yaparak. (Av mevsimi filmini izlemek için TIKLAYINIZ)

Uzun zamandır olaylara hep aynı noktadan bakan meslektaşlarımız sizin de dikkatinizi çekmiştir. Bir an olsun bakış açısını değiştirmeden aynı noktadan bakarak hep aynı görüntü üzerinden sonuca ulaşmaya çalışıyorlar.

Haklarımızla ilgili konulara, mücadeleye veya kurumsal yapımız TEMAD'a bakışta da bu gerçek hiç değişmiyor.

**** 

Asubaylar olarak çözümü için yıllardır mücadele ettiğimiz ana meselelerimiz birer birer çözülüyor. 2005 yılında önümüze koyduğumuz öncelikli sorunlar listemizin İntibaklar, tazminatlar ve göreve başlangıç dereceleri dışındakileri hemen hemen çözüldü.

Örneğin 1'inci derecenin 4'üncü kademesi. Hep listenin başındaydı. Bu diğer hakların önünde önemli bir engeldi. Verilmeme gerekçesi statü hukukuna dayandırılıyordu. Çözülür çözülmez tartışmalar başladı. Bunun içi boş. 4 lira 67 kuruş için mi bu kadar uğraştık gibi. Oysa bakılan ve durulan yer yanlıştı. Bakış açısını değiştirmek gerekiyordu. 

2006'dan bu yana, Makam Tazminatı almayan emniyet hizmetleri sınıfı emeklilerinin aldığı 100 TL'ler verilince de veryansın etti bazıları. 100 TL. ne ki, sadaka mı veriyorlar gibi serzenişleri duyduk. Yine bakış açısı yanlıştı. TSK mensuplarının 8 yıldır gaspedilen bir hakkı teslim edilmişti. Görülmesi gereken buydu.

Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Mecburi hizmetin 10 Yıla düşmesi ve oda hapsinin kaldırılmasında da benzer değerlendirmelere şahit olduk.

Sorunlar çözüldükçe dikkat çekici bir şekilde yıllardır uğruna mücadele edilen kazanımları beğenmemek, değersizleştirmek veya bundan kim yaralandı, kim yararlanmadı kıyaslaması ile mantık dışı değerlendirme ve yorumlar yapmak gibi bir çıkmaz sokaktaydı bazı meslektaşlarımız. Tıpkı Komiser Ferman'ın anlattığı gibi.

25 Aralık 2015 günü kangren olmuş intibaklar meselesinin çözümü yönünde önemli bir engel aşıldı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda intibaklarla ilgili teklif kabul edildi. Komisyondan geçen halini sitemizde yayınladık. Ne var ki haberimizi yayınlar yayınlamaz bir kavgadır başladı.

Meslektaşlarımızın serzenişlerinden bazıları;

Ben fakülte bitirdim, 1'inci derecedeyim bu yasa ile ben 8 TL  lise mezunu 2'inci derecede olan 450 TL. alacak,bu adalet mi?

Ben 1/1 deyim Fakülte bitirdim, 1/1 deki lise mezunu 1/4 olurken ben 1/3 te olacağım. Bu adalet mi?

Ben 1/4 teyim bana ne faydası olacak?

Bana 10 TL yine içi boş.

Biz bunca yıl boşuna okumuşuz. Haksızlık yapıldı.

gibi akıl ve mantıkla izah edilemeyecek serzenişleri gördük, görüyoruz. 

Somut bir örnek verecek olursak;

Asb. A. ve Asb. B. aynı yıl mezun olmuş iki devre arkadaşıdır.

Asb. A. 4 Yıllık Fakülte mezunudur ve 21'inci yıl sonunda 1'inci derece 1'inci kademeye yükselerek Eylül ayında emekli olmuştur.

Asb. B. Lise mezunudur ve 24 'üncü yılda sicilen 1'inci dereceye yükselerek Eylül ayında emekli olmuştur.

İntibak yasası komisyondan geçtiği şekliyle yasalaştığında Asb. A. 2 kademe alarak 1/3 derece kademeye yükselecek, Asb. B. 3 Kademe alarak 1/4'e yükselecektir.

Asb. A. bulunduğu yerden olayı değerlendirir. Ben fakülte mezunuyum. Ben okurken yatan! lise mezunu 1/4 olurken ben 1/3'te kalıyorum diyebilir. Hatta bu tür serzenişlerin örneklerini de görüyoruz.

Şimdi bakış açımızı değiştirelim.

Kendimizi Asb. B. ile kıyaslamak yerine intibak yasasının eski mezunların intibakını sağlayacağı MYO yasasına göre değerlendirelim.

Asb. A. Fakülte bitirmiştir ve bunun karşılığını o zamanki mevzuata göre normalden 3 yıl önce 1'inci dereceye yükselerek almıştır. Ancak intibaklar geçmişte yapılmadığı için MYO yasasından sonra mezun olan fakülte mezunlarına göre 2 kademe aşağıda kalmıştır. Yani MYO kanunu ile birlikte intibaklarda 2002 yılında düzenlense idi Asb. A. 21'inci yıl sonunda 1'İnci derece 3'üncü kademeye yükselecekti. Şimdi yapılacak düzenleme ile bu fark kapatılacak ve Asb. A. nın Fakülte bitirdiği yıldan bu yana devam eden mağduriyeti giderilmiş olacaktır. Bu yasanın yürürlüğe girmesi ile yeni bir haksızlığa uğramayacak aksine bugüne kadar uğradığı bir haksızlık sona erecektir. Sona erecektir derken Göreve başlangıç derecesi ve tazminatlarla ilgili haksızlıkların hala devam ettiğini unutmamak gerekir.

Asb. B.ye hiç bir hak verilmese bile Asb. A. 1/4 e yükselebilir mi?

Asb. B.nin meslekte yatıp yatmadığının ölçütü nedir? Sonuçta belli ki Asb. B. sistemin genel geçer ölçütlerine göre başarılıdır ve son 6 yıl 90 üzeri sicil alarak 1'inci dereceye yükselmiştir.

Asb. A. 21 Yıl çalışmışken Asb. B. 24 Yıl çalışmıştır.

Asb. B. nin 24 yıl fiilen çalışmış olması nedeniyle MYO mezunu olarak intibakının yapılması Asb. A. nın durumundan farklıdır. İntibak hakkının verilmesi ile 2003 yılında MYO seviyesine çıkarılan Asb. Okullarının yeni mezunları ile eski mezunları arasındaki fark giderilerek uyum sağlanmaktadır. Eskilere bu hakkın verilmesi ile Fakülte veya MYO mezunu olsun olmasın tüm Asb.lar aynı seviyeye getirilmektedir. Önceden MYO veya Fakülte bitirmemiş veya koşullar nedeniyle bitirememiş olanlara verilen hak diğerlerinin alacağı hakkı hiç bir şekilde etkilememektedir.

****

Geçmişte Harp Okullarının 2 yıldan 3 yıla ve 4yıla çıkarılmasında intibaklar gecikmeksizin yapılmıştır. 1956 Yılında çıkarılan kanunla Gümrük Muhafaza Umum Kumandanlığı askeri kadrolarında bulunan subay, askeri memur, astsubay, erat ve diğer bilümum memur ve müstahdemler Dahiliye Vekaletine bağlı Jandarma Umum Kumandanlığına devrolunmuştur. Bu kanunla Jandarma Subayı olan Lise Mezunu subayların dahi intibakları 4 Yıllık fakülte mezunu olarak yapılmış hiç kimse bunu sorgulamamıştır. Aksine 2005 yılından bu yana her platformda İntibaklarımızın Subaylar gibi yapılmasını dillendirmekteyiz.

Bugün bazı Asubayların eğitim seviyesi kendinden düşük olan meslektaşlarına intibak hakkının verilmesini mesele edip bunun adaletsizliğini savunması abesle iştigaldir. Fakülte mezunu birisinin kendisini Lise mezunu meslektaşı ile kıyaslamasını doğru kabul edersek yarın MYO mezunu ile de kıyaslamasını doğru kabul etmemiz gerekir. Bir adım öteye gidersek MYO mezunlarının da kendilerini Lise hatta ortaokul seviyesinde mezuniyeti olan büyükleri ile kıyaslamaları gündeme gelir ki bu tehlikeli bir noktadır. 

Bu düşünceleri taşıyan  meslektaşlarımıza tavsiyemiz yukarıda anlattığımız filmdeki sahneyi bir kez daha izlemeleri ve derhal Komiser Ferman'ın tavsiyesine uyarak durdukları yeri ve bakış açılarını değiştirmeleridir. 

av mevsimi 1

Bundan sonra yapmamız gereken, kısır tartışmalara son vererek, kendi meslektaşlarının alacağına göz koymak yerine haksız yere yıllardır verilmeyen tazminatlar ve adaletsiz göreve başlangıç dereceleri için enerjimizi harcamak olmalıdır...

Kalın sağlıcakla

Halil Ergenli

E. Dz. Asb. Kad. Kd. Bçvş.

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 9776 defa

Yorumlar   

0 #2 İLYAS ÖZTEKİN 28-12-2015 13:50
Çok gerçekçi bir anlatım.Meslektaşlar arasında bunları dile getirenlere yazıklar olsun.Yıllarca hak mücadele vermiş insanların daha belli bile olmayan hakların verilmesini kişisel çıkarı açısından düşünmek çok ayıptır.Bir assubaya yakışmaz.
0 #1 hasan 28-12-2015 02:26
şunu anlıyorum ki;çalışırken yatışta olupta erkenden emekli olarak kaçanların uğraşları üstdüzey maaşı alana yetişmek için çırpınıyormuş.buyrun yetişin bakalım.emekli albay 4500 lira maaşı yerken bizde birbirimizle öykünelim.olur paşam benden bukadar.artık asb. bile saymayacağım kendimi,tiksiniyorum bu zihniyetten...

You have no rights to post comments