All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 21 Kasım 2015 17:30

TEMAD Trabzon Şubesi ile söyleşi

Öğeyi Oyla
(2 oy)
Emekli Asubaylar (E.A.): SAYIN HAKAN ZİYA NAMLI, SİZ VE YÖNETİM KURULUNDA GÖREVLİ ARKADAŞLARINIZ TARAFINDAN TRABZON TEMAD ŞUBEMİZİN BÜYÜK BİR ÖZVERİ VE GÖREV BİLİNCİ İLE FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRDÜĞÜNÜ BİLİYORUZ. ÖNCELİKLE SİTEMİZ OKUYUCULARINA KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?

 

HAKAN ZİYA NAMLI (HZN): 1960 Şanlıurfa doğumluyum, Babam Fikri NAMLI 1960 mezunu Jandarma Astsubaydır. Babamın Astsubay olmasından dolayı İlkokulun 1 ve 2.nci sınıflarını Hatay Kırıkhan’da, 3-4-5 sınıflarını Artvin Yusufeli Demirkent (Erkinis) köyünde okudum. Ortaokulu Giresun Eynesil ilçesinde tamamladım. Liseyi ise Giresun Lisesinde okudum ve buradan 1979 yılında Jandarma Astsubay okuluna gittim. 1980 yılında mezun oldum. Babamın Jandarma Astsubay olması münasebetiyle, ilköğretim ve ortaöğretim hayatım başka başka şehirlerde geçti.trabzon 02

 

E.A: BÖYLECE ASTSUBAYLIK MESLEĞİNE ATILMIŞ OLDUNUZ.

 

HZN: Evet. Babamın Astsubay olması nedeniyle, hep Jandarma Karakollarının yanında lojmanlarda veya kiralık evlerde oturduk. Ben Astsubay ağabeylerimizle beraber büyüdüm ve sonunda ben de Jandarma Astsubay olarak 1980 yılında mesleğe başladım. Atandığım ilk görev yerim; Diyarbakır, Silvan, 4.Er Eğt.Tug.K.lığı Takım K.lığı oldu. 6 ay sonra İzmir Foça Komando Kursunu bitirdim ve kurs dönüşü Diyarbakır Mrk.J.Karakol K.Yrd. olarak göreve başladım. Bu esnada babam da Mardin Ömerli İlçe Jandarma K. İdi. Hatta bir devre arkadaşım da babamın yanında göreve başlamıştı. Diyarbakır’dan sonra, Nevşehir Komd.Tb.K.lğında Tk.K.lığı görevinde bulundum. Oradan Tunceli- Mazgirt ilçesi Darıkent J.Krk.K.lığına atandım. Hizmet süresi bitiminde, Ankara J.Özel Hrk.A Timleri emrine atandım. Bir yıl sonra Çankaya J.Krk.K.lığı ve müteakiben ODTÜ J.Krk.K.lığında görev yaptım. Beş sene de orada kaldıktan sonra, Polatlı Mrk.Krk.k.lığına atandım. Müteakiben şark hizmeti için Şırnak- Uludere Taşdelen 6.J.Sınır Tb.K.lığna atandım. Daha sonra 1993-1996 yıllarında Giresun Keşap İlçe J.K.lığı görevi yaptıktan sonra, 1997-2000 yıllarında Van Asayiş K.lığı Hrk.İşlm.Astsubaylığı görevinde kaldım.  2001-2006 yılları arasında Sivas İl J.K.lığı Hrk.İşlm. Astsubaylığı ve müteakiben İl Mrk.J.Krk.K.lığı görevinde bulundum. 2007-2008 yıllarında Bursa İl J.K.lığı KELES İlçe J.K.lığı yaptım ve 2008 yılı sonunda emeklilik dilekçesi vererek ordudan ayrıldım.

 

E.A. : EMEKLİLİĞİNİZLE BİRLİKTE TEMAD SERÜVENİNİZ DE BAŞLAMIŞ OLDU SANIRIM?

 

HZN: Babam Fikri NAMLI Emekli Astsubay olmasından ve 1989 yılından beri Trabzon TEMAD üyesi olmasından dolayı ben de Trabzon’a yerleştim ve ilk iş olarak Trabzon TEMAD’a eşim Gülen NAMLI ile birlikte üye olduk. Zaten, bizim için TEMAD ikinci evimizdir öyle olmalıdır. Trabzon TEMAD 1989 yılında onursal başkanımız Yunus OFLUOĞLU tarafından kurulmuştur. Burada kendisine bunca imkansızlıklar içerisinde TEMAD’ı kurarak bu günlere kadar getirdiğinden dolayı teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Kendisi Halen Trabzon Türk Hava Kurumu Başkanlığı görevini yürütmektedir. 2014 yılında TEMAD İl Başkanlığı görevini bana teslim etmiş olup aynı zamanda Trabzon TEMAD Bşk.Yrdc.lığı görevini de yürütmektedir.

 

E.A. : TRABZON TEMAD ŞUBEMİZİN HÂLİHAZIRDA SAHİP OLDUĞU FİZİKİ KOŞULLAR VE ÜYELERİNİZE SUNDUĞUNUZ İMKÂNLARDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

 

HZN. : Az öncede belirttiğim gibi Trabzon TEMAD Kurucu Onursal Başkanımız Yunus OFLUOĞLU tarafından, 1989 yılında binbir zorlukla 3-5 arkadaşıyla birlikte derneğimiz kurulmuş olup dernek yeri belediyece verilen ve köhne bir yer olan İtfaiye Merkezi yanında bulunmaktadır. Tabiî ki derneğin parasal imkanı da bulunmadığından ve üye sayımızın azlığından dolayı dernek faaliyetlerini zar zor yürütebilmekte iken; bu zorlu süreçte Kurucu Başkanımız Yunus OFLUOĞLU, üyelerimiz, Mehmet SARAÇ, Ziya YENİGÜN (Rahmetli), Hamdi DAYI, Mustafa ŞEN, Ali KELEŞ, Mustafa ÇOLAK (Rahmetli) ağabeylerimiz büyük özverilerde bulunmuşlardır. 2014 yılında yönetim olarak yeni bir dernek yeri ve lokali açılması isteği doğrultusunda yaptığımız girişim neticesinde THK İş Merkezinde 26 Şubat 2015 günü yeni dernek yeri ve lokalini, emekli personelimiz ve Trabzon’da görev yapan Kara, Deniz ve Jandarma personelinin katılımıyla açmış bulunuyoruz.
 
Hali hazırda yakıt parası, elektriği, suyu, badanası, taşınması vs masrafları, 2015 yılı aidatları ancak 3-4 kirayı karşılayabildiğinden yönetimdeki arkadaşlar ve gönüllü arkadaşlarla dernek kirasını kendi cebimizden vermekteyiz.

 

E.A. : ÖZELLİKLE ANADOLU’DA BULUNAN KÜÇÜK ŞUBELERİMİZLE YAPTIĞIMIZ SÖYLEŞİLERDE ANLATTIĞINIZ TÜRDEN FEDAKÂRLIK ÖYKÜLERİ İLE KARŞILAŞIYORUZ. SANIRIM BÖYLECE TEMAD’IMIZIN GERÇEK GÖNÜLLÜLERİNİ HEM BİZ, HEM DE OKUYUCULARIMIZ TANIMIŞ OLUYOR. BUYURUN DEVAM EDİN LÜTFEN.

 

HZN: Teşekkür ederim. Biliyorsunuz TEMAD’ın amacı, öncelikle üyelerini kaynaştırıp, birbirimizle yakınlaştırmak, sorunlarımızla ilgilenmektir. 26 Şubat 2015 tarihine kadar derneğimizin merkezi, Trabzon Sahil Yolunda Belediye tarafından Kurucu başkanımız Yunus OFLUOĞLU tarafından alınan bir yerdeydi. Fakat burası Emekli arkadaşlarımızın uğrayabileceği bir yer değildi. Şehre uzak bir yerde olmasından dolayı, üyelerin bir araya gelmesinde zorluklar yaşanıyordu. Bundan dolayı üyeler bile derneğe gelmemekteydiler. Dernek Kurucu Başkanımızın gayretleri ile faaliyetlerimiz imkansızlıklar içerisinde yürütmekteydi. Yine de aynı şekilde binbir zorluklarla faaliyetlerimizi yürütmeye çalışıyoruz.

 

E.A. : ŞUBE FAALİYETLERİNİN İCRASINDA VE BİR TEMAD ŞUBESİNİN YAŞATILMASINDA NE GİBİ GÜÇLÜKLERLE KARŞILAŞIYORSUNUZ, VARSA BU GÜÇLÜKLERİ NASIL AŞABİLİYORSUNUZ?

 

HZN: Trabzon’da TEMAD’ın olduğunu çoğu emekli arkadaşlarımız dahi bilmemektedirler. Çoğu emekli meslektaşımız hem STK’lara soğuk baktıkları gibi derneğimize de soğuk bakmaktalar, hem de her şeyin bir an önce halledilmesini arzu etmekteler. Bu durum, sadece Trabzon için geçerli değil tabi...Yani bir zamanların Piyango reklamındaki gibi; “hem bilet almamaktalar, hem de kendilerine piyango çıkmasını beklemektedirler.” İmkansızlıklar da olunca emeklilerimizi bir araya getirmek zor oluyor. Trabzon’da Tugay K.lığına ait Kalepark Orduevi bulunmakta... Genelde emekli arkadaşlar ve Trabzon’a gelenler buraya gitmekteler. Burayı da sadece araç park yeri olarak kullanmakta, nadiren de olsa bir araya gelmektedirler. Yukarıda da dediğim gibi, Kurucu Başkanımız Yunus OFLUOĞLU, Trabzon Türk Hava Kurumu Başkanlığı yapmaktadır. Ayrıca kendisi, Valilik İnsan Hakları Komisyon üyesidir. Ben de THK, Kızılay, Trabzon Kent konseyi ve gaziler derneğine üye oldum. Her platformda, Astsubay mesleğimizi Trabzon’da temsil etmeye çalışmaktayız. Trabzon TEMAD Yönetim kurulundaki arkadaşlarımız da bu konularda çok duyarlılar ve bu yönde çaba harcamaktadırlar.

 

E.A. : ÜYE SAYINIZ NEDİR? ÜYELERİNİZİN ŞUBE FAALİYETLERİNE KATILIMDA İSTEKLİ OLDUKLARINI SÖYLEYEBİLİR MİSİNİZ? TRABZON İLİNDEKİ EMEKLİ ASUBAYLARIN ÜYE OLMA NOKTASINDA İSTEKLİ OLDUKLARINI SÖYLEYEBİLİR MİSİNİZ?

 

HZN: Trabzon 300 bin nüfuslu bir ildir. Merkez Askerlik şubesine 110 Emekli Astsubayın, kayıtlı olduğunu tespit ettik. İlçelere kayıtlılarla birlikte Trabzon’da ikamet eden, 300 civarında kayıtlı Emekli Astsubayımızın bulunduğunu düşünüyoruz. TEMAD’a üye ise 76’dır. Trabzonlu olup da Samsun, Ankara, İzmir, Antalya, İstanbul illerinde yaşayan çok sayıda meslektaşımız mevcut. Örneğin Emekli Jandarma Astsubay olan Babam Fikri NAMLI bile Ankara’da yaşamaktadır.
 
Toplamda Trabzon TEMAD’a 76 üye kayıtlıdır. Ancak düzenli olarak aidat ödeyenlerin sayısı  20’yi geçmez. 55 üyemiz ise ara sıra aidat ödemektedirler.  Bu durumda bile dernek olarak, üyelerimizin her türlü evlilik, ölüm, doğum, hastane gibi sosyal etkinliklerine katılım göstermeye çalışıyoruz.

26 Şubat 2015 günü Trabzon Merkezinde en işlek yerinde THK İşhanında Trabzon TEMAD’ın yeni dernek yerini kiraladık ve lokal şekline tamamen Yönetim kurulu arkadaşlarımızın gayretleri ile getirdik. Şu anda Trabzon da Tugay K.lığı, İl J.K.lğı, Sahil Güvenlik K.lığı ve Deniz K.K.lığı çalışanları da yeni dernek yerimize uğramakta ve dernekle ilgilenilmektedirler. Derneğin açılışını da zaten, Trabzon’da çalışan Astsubay arkadaşlarımız ve emekli arkadaşların katılımı ile gerçekleştirdik. Trabzon’daki askeri birliklerle de diyaloğumuz düzenli olarak devam etmektedir.

 

E.A. : BAŞKANIM, ÜYE OLMA POTANSİYELİ OLAN BİR MESLEKTAŞIMIZIN "NEDEN TEMAD'A ÜYE OLMALIYIM ?" ŞEKLİNDE SORUSUNA NASIL YANIT VERİYORSUNUZ?

 

HZN. : Bakın, üye olmak isteyen emekli arkadaşımız derneği zaten arayıp kendi buluyor ve üye oluyor. Mesela bir arkadaşımız var, kendisi Trabzonludur ve ismi de Ferudun BİROL... Bu arkadaşımız emekli olduğu gün beni aradı ve kendisinin Trabzonlu olduğunu ve Adana’ da çocuğunun eğitimi için  bulunduğunu  bildirdi ve Eşiyle birlikte “Trabzon TEMAD’a üye olmak istediğini” bildirdi. Ben de evrakları gönderdim tamamlattım ve derneğimize üye yaptım. O kadar ilgili bir arkadaşım ki emekli olur olmaz Trabzon TEMAD’ a eşiyle birlikte ta Adana’dan üyelik kaydını yaptırdı.  Fakat üye olmak istemeyen arkadaşlarımız da “kırk dereden su getiriyorlar.” Bazı  emekli astsubaylarımıza da; “Gel, üye ol” dediğim de hemen cevaben; “TEMAD bize ne verecek? Ben askeriyeye karışmam” gibi sözlerle karşılaşıyoruz.
 
Trabzon TEMAD olarak bu arkadaşlarımıza yaptığımız sosyal faaliyetler ise, Trabzon’daki STK’larla ilişkilerimiz, imkanlarımız ölçüsünde iş bulduğumuz emekli astsubay arkadaşlarımız ve çocuklarına iş bulmalarında yaptığımız yardımlarımız (Bu iş bulma işlemi ağırlıklı olarak özel güvenlik alanında daha çok olmaktadır), vefat eden emekli astsubaylarımıza düzenlediğimiz askeri törenler, Dernekle ilgili yaptığımız faaliyetler, üyelerimize, eş ve çocuklarına verdiğimiz ücretsiz ‘’diksiyon kursu, gitar kursu, model uçak kursları” üyelerimizin dikkatini çekmekte, bu kurslara, Trabzon’daki çalışan astsubay arkadaşların eş ve çocukları da iştirak etmektedirler. Yaptığımız sosyal faaliyetler Trabzon’da emekli olan astsubay arkadaşlar arasında anlatılarak üye olmayan arkadaşlarımızın da üye olmaları sağlanmaktadır. Ayrıca Trabzon TEMAD Kadın Kollarını da Eylül  2015 tarihi itibarıyla  kurmuş bulunmaktayız.

 

E.A. : BÖLGENİZDE BULUNAN GEREK DEVLET GEREKSE DİĞER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE OLAN İLİŞKİLERİNİZ NASILDIR?

 

HZN : Biz TEMAD olarak, Trabzon Valiliği nezdinde, Trabzon’da bulunan Kara, Deniz ve Jandarma birlikleri ile Karadeniz Teknik Üniversitesi,  Avrasya Üniversitesi, Kaymakamlıklar, Emniyet müdürlüğü, Ticaret Odası ve diğer kuruluşlar nezdinde ziyaretlerde bulunmaktayız. Basın aracılığı ile de TEMAD’ın Trabzon’da tanınmasına uğraşıyoruz. Zaten Trabzonlular askeri çok sevmektedir. Bu durumda Derneğimiz, Trabzon’da gözde bir STK olarak dikkat çekmekte ve ilgi görmektedir. Vefat eden Emekli Astsubaylarımıza düzenlediğimiz askeri törenler, vatan uğruna şehit olan asker ve polislerimizin cenaze törenlerine dernek olarak katılmaktayız.  Ayrıca TEMAD’ımızı Kent Konseyi’nde de temsil ediyoruz. Yine aynı şekilde Jandarma ve Polis gibi kurumlarla birlikte, Valilik ve Belediye Resepsiyonlarında, bayramlarda, çelenk koyma törenlerinde, şehitler gününde vs. her türlü etkinlikte kesinlikle yer alıyor ve TEMAD’ın ilimizde tanınmasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Şu anda Valiliğin ve Belediyenin ilimizde icra edilen her türlü etkinliğine davet ediliyoruz.

 

E.A. : BİRAZ DA, ŞUBENİZİN SON BİR YILLIK FAALİYETLERİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

 

HZN: Yukarıda da belirttiğim gibi Derneğimizin eski mekanı uygun yerde değildi. 26 Şubat 2015 günü yeni dernek yerimizi Trabzon da bulunan Kara, Deniz ve Jandarma birlikleri K.ları ve çalışan astsubaylar ve emekli arkadaşlarımızın eş ve çocukları ile birlikte açtık. Şu anda çalışan arkadaşlarımızda derneğimize uğramakta ve destek vermektedirler. Derneğimizi açtıktan sonra fahri üyemiz olan diksiyoner Yener GENÇ Beyefendi tarafından üyelerimize diksiyon kursu verilecektir. (www.facebook/diksiyonyener). Kadın Kollarımızdan Reyhan YAVUZ hanımefendi tarafından gitar kursu, Başkanlığını Onursal başkanımız Yunus OFLUOĞLU’nun yaptığı Türk Hava Kurumu personeli tarafından çalışan arkadaşlarımızın çocuklarına ve emeklilerimizin torunlarına maket uçak kursları dernek merkezimizde verilmektedir. Yaptığımız bütün faaliyetler, mesaj ortamında üyelerimize iletilmektedir.  Son 1 yıl içersinde vefat eden üyelerimize askeri törenler düzenlenmiş, şehitlerimizin törenlerine ve diğer resmi törenlere yönetim olarak katılmaktayız. Şu aşamada üye sayımızı arttırmaya çalışmaktayız. Eğer üye sayımız artar ve ekonomik olarak biraz daha rahatlarsak, üyelerimize çeşitli gezi yapma gibi etkinlikleri de planlamayı düşünüyoruz

 

E.A. : SİTEMİZ HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR? ASUBAY TOPLUMUNA DAHA FAYDALI OLABİLMEK ADINA ÖNERİLERİNİZ VAR MI?

 

HZN : Sitemizi devamlı takip ediyorum. Ve faydalı açıklayıcı ve bilgi veren bir site olarak başarılar diliyorum. Sitenizi mesaj çekerek tüm üyelerimize bildirimde bulunacağım.

 

E.A. : TABİ “SİTENİZİ” ŞEKLİNDE TANIMLAMAK YANLIŞ OLUR SAYIN BAŞKANIM. BU SİTE BİZ ASUBAYLARIN SİTESİDİR VE HEPİMİZİNDİR. SON OLARAK TEMAD VE ASUBAY TOPLUMUNA YÖNELİK BİR MESAJINIZ VAR MI?

 

HZN  : Bir emekli astsubay çocuğu ve emekli astsubay olarak, emekli olan arkadaşlara şunu söylemek isterim; Eğitimimiz, bilgimiz ve görgümüz çerçevesinde, toplumdaki yerimizi ve değerimizi bir bütün olarak göstermemiz gerekiyor. Birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız.  Kahve köşelerinden kurtulup çeşitli sosyal faaliyetlerde bulunmalıyız. Örgütlü toplum olmalıyız. Derneğimize sahip çıkmalıyız. Bizler çoğu sivile göre çok daha fazla bilgi birikimine sahibiz. Meslek hayatımız boyunca çoğumuz, yeri geldi valiler, kaymakamlar, bürokratlar, iş adamlarıyla, yeri geldi köy muhtarları, köylü vatandaşlarımızla, yeri geldi toplumdan her meslek kuruluşundan insanlarla karşılaştık, görüşmelerde bulunduk. En basit örnekle; mahiyetimizde, ülkemizin her yerinden gelen tahsilli veya cahil çok askerimiz oldu. Bunlara yeri geldi; analı, babalık, ağabeylik, yeri geldi komutanlık yaptık. Hayata dair çok şey  şeyler öğrettik onlara. Emekli Astsubay Camiası olarak, toplumda kendimizi kabullendirmemiz gerekmektedir. Bunu da birbirimizi sayarak, severek ve saygıyla yapmalıyız. İyi günde kötü günde birbirimize sahip çıkmalıyız.
 
 TEMAD iyi günde de yanınızda kötü günde de yanınızdadır. Bu gün hangi TEMAD Şubesine gitseniz size yardımcı olurlar.
 
TEMAD bizim derneğimiz olmaktan ziyade evimizdir.
 
Bana bu fırsatı verdiğiniz için Trabzon TEMAD Yönetim kurulu ve üyelerimiz adına  teşekkür ederim, yayın hayatınızda başarılar dilerim.

 

E.A. : SAYIN BAŞKANIM SORULARIMIZA VERDİĞİNİZ İÇTEN VE SAMİMİ YANITLARINIZ İÇİN BİZ SİZE TEŞEKKÜR EDERİZ. ÖZELLİKLE SON BÖLÜMDE VERDİĞİNİZ MESAJLAR ÇOK ÖNEMLİYDİ.

MESLEKTAŞLARIMIZIN BU DUYGUSAL ÇAĞRINIZA KULAK VERİP, MUTLAKA GELİP ŞUBELERİMİZE ÜYE OLACAKLARINI DÜŞÜNÜYOR, EMEKLİASUBAYLAR.ORG SİTESİ OLARAK; ŞAHSINIZDA, TRABZON TEMAD AİLESİNE VE YÖNETİM KURULUNUZA, AİLELERİYLE BİRLİKTE, SAĞLIKLI, MUTLU VE BAŞARILI ÖMÜRLER DİYORUZ. SAĞ OLUNUZ, VAR OLUNUZ.

  

Röportajı gerçekleştiren: Tayyar Yıldırım
Kapak Resmi : Mustafa Aytar

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 4717 defa

You have no rights to post comments