All for Joomla All for Webmasters
Çarşamba, 12 Ağustos 2015 21:08

TEMAD Bandırma Şubesi İle Röportaj

Öğeyi Oyla
(4 oy)

Emekli Asubaylar : Sayın Bandırma TEMAD İlçe Başkanımız Ali KANDEMİR... Sevgili Başkanımız, öncelikle kendinizi camiamıza tanıtır mısınız? Mesleğinizi seçmenizdeki etkenler, Asubay Okulu öncesindeki yaşantınız, ailenizle ilgili olarak bizlere, camiamıza neler anlatmak istersiniz??

 • bandirma baskanAli Kandemir : 1958 Akşehir doğumluyum.1976 yılında Akşehir Lisesi'nden mezun oldum. O yıllar anarşi yıllarıydı. Hem Üniversitelerde okumak sıkıntılıydı hem de ekonomik durumumuz pek uygun değildi. Kısa yoldan ekmeğimi kazanmak istedim. Hv. Teknik Okullar K.lığı sınavlarını kazandım ve 1977 yılında Hv. Muhabere Astsubayı (telsiz teknisyeni) olarak mezun oldum. Eskişehir, Merzifon, Bandırma ve Diyarbakır’da görev yaptım. Görevler sırasında mesleki kursların dışında, Lisan Okulunu ve Halkla İlişkiler'i bitirdim. 2001 yılında emekli oldum. Bir oğlum bir kızım var. Oğlum Almanya'da Heidelberg Üniversitesinde Bilgisayar Bilimleri doktoru olarak araştırma görevlisidir. Kızım Bandırma'da muhasebecidir.

  E.A.: Şimdi de Bandırma TEMAD’ın tarihçesini ve bugününü anlatır mısınız??

 • A.K : Bandıma TEMAD, Balıkesir'in ilk ve Türkiye'nin de en eski şubelerindendir.TEMAY geçmişinin dışında TEMAD olarak 1984 yılında Macit CEVİZLİ başkanlığında kurulmuştur. Kurucu Başkanımız hayattadır ve kendisine şükranlarımı sunuyorum. TEMAD şubelerinden de en dinamik olanlarından birisi olduğumuzu düşünüyoruz.

  E.A. : İlçenizde bulunan Emekli Asubayların, TEMAD’a olan ilgileri hangi düzeydedir? Yakın geçmişte bir Seçimli Olağan Üstü Genel Kurul yaşadınız. Bu süreçte dâhil olmak üzere, faaliyetleriniz konusunda neler söyleyebilirsiniz??

 • bandirma 1A.K. : Bildiğiniz gibi Bandırma muvazzaf ve emekli olarak havacıların yoğun olduğu bir şehir. Emekli meslektaş sayımızın 2 binden fazla olduğunu biliyoruz. Buna karşılık üye sayımız olması gerekenin altındadır. 500'e yakın üyemiz mevcuttur. 10 yıl önce 900 üyeye kadar çıkılmış. Fakat 100 üyenin altına düştüğü zamanlar da olmuş. Bunun sebebi, dernek yönetimiyle lokal işletmeciliğinin ayırımını yapamamaktır. Dernek defalarca ekonomik sıkıntıya girmiş, icra takibatları gündeme gelmiş, oradan oraya taşınıp durmuş... Sebep, her defasında da lokal işletmecilik anlayışı olmuştur. İş böyle olunca kopmalar çok olmuş. 2011-2012’li yıllarda tekrar ayağa kaldırılmaya başlanmıştır. Emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Sayın Ahmet KESER'in estirdiği rüzgârın da etkisiyle üye sayısında önemli bir artış olmuştur. Bizler de devraldığımız bayrağı taşımaya devam ediyoruz.

 • Yakın geçmişte Seçimli Olağanüstü Kongre yaşadık. Yani bandirma 4yönetimimizi düşürmek istediler. Neden ve kimler? Yönetime başladığımız gün müstecir marifetiyle lokal işletmeye son verdik ve çaycıyı da çıkarttık. Dışardan hizmet almaya başladık. Yani yakındaki bir çay ocağından servise başlandı. Sonra mülk edinme arayışına giriştik. Bu süreçte bize karşı muhalefet oluşmaya başladı. Biz durmadık bir iş hanından 2 dükkân satın aldık. Lokali de kapattık. ''Dinlenme salonu oluşturacağız biraz zaman verin'' dedik... Defalarca '' Aidatımı lokalde hizmet almak için veriyorum ''diyen bir şahsın imzasıyla bir liste geldi. Böylece seçimli genel kurul yaptık. Ne yazık ki; imza başkasının olsa da bunları organize eden kişi halef selef olduğumuz şahıstı. Sağduyu galip geldi seçimi kazandık. İnşaallah yakın zamanda da bir dinlenme salonu oluşturacağız.

  E.A. : Şube ve Genel Merkez ilişkilerinin düzeyini nasıl buluyorsunuz? Bu konuda farklı önerileriniz var mıdır? Her ilde, her ilçede şube açılması yani şube sayısının çoğalması sizce gerekli midir? Bu konularla ilgili olarak neler söyleyebilirsiniz??

 • bandirma 3A.K.: İç çekişmelerden kurtulmuş, ekonomik yönden sağlam, şubelerden gücünü alan bir Genel Merkezin daha verimli olabileceğini düşünüyorum. Bu sebepten dolayı çok şubenin olması da doğru değil. Bir kaç yakın il ya da ilçede ikamet eden meslektaşlarımız, potansiyeli olan bir yerde şube açmalıdırlar. Küçük şubelerin çok sıkıntıları olduğunu ve ekonomik destek beklentisi içinde olduklarını biliyoruz. Bu beklentilerin karşılık bulabilmesi mümkün müdür bilemiyorum? Genel Merkez ve Şubeler ilişkisi açısından bir başka konu da şudur: Bazı şubeler Genel Merkez'i hegemonyaları altına almak ister gibi bir davranış sergiliyorlar. Bunu yanlış buluyorum. Üyenin beklentisi çok, sabrı az bunu da biliyoruz. Ama kimsenin elinde sihirli bir değnek yok. Mevcut Genel Merkez Yönetimine de zaman tanınmadığını düşünüyorum. Bildiğiniz gibi yönetim seçildikten kısa sayılabilecek süre sonra Olağanüstü bir Kongre yaşadı. Bu süreç yaklaşık 1 yıllık bir enerjinin boşa harcanmasıydı. Daha sonra eylemler yapıldı, arkasından normal kongre ve Ülkemizde oluşan seçimler v.s. Bunlar mücadeleden sonuç almayı geciktiren faktörler.

  bandirma 2E.A. : Bandırma’da ne kadar meslektaşımız ikamet etmektedir? Bunlardan ne kadarı derneğimize üyedir? Bu konuda bir bilgi var mı elinizde??

 • A.K. : Yukarıda da arz etmiştim İkamet eden 2 binin üzerinde olmasına rağmen, maalesef 500 civarında üyemiz mevcut.

  E.A. Başkanım, üye olma potansiyeli olan bir meslektaşımızın şubenize gelip "neden TEMAD’a üye olmalıyım?" Şeklinde bir sorusu ile hiç karşılaştınız mı? Böyle bir soruya nasıl yanıt veriyorsunuz??

 • A.K. : Doğrusunu isterseniz '' neden TEMAD'a üye olmalıyım?'' diyen bir meslektaşımızı potansiyel üye olarak değerlendiremem ve Şubeye böylesi gelmedi fakat bir- iki kişi de olsa '' Üye olursam TEMAD bana ne verecek'' diyenlerle karşılaştım. ''Genel Merkez Maaşa bağlıyacak ''deyip geçiyoruz.

  E.A. : Başkanım, üyelerimiz genellikle üye olma konusunda; “hele TEMAD bazı kazanımlar elde etsin o zaman düşünürüz” diye cevap veriyorlar. TEMAD’ın bir şeyler kazandığını görünce mi üye olunmalı, yoksa üye olunup TEMAD’ın bir şeyler kazanmasına mı çalışılmalı? Bu konu hakkında meslektaşlarımız bilgilendirebilir misiniz??

 • A.K. : Çok yanlış bir düşünce. En çok bu süreçte desteğe ihtiyacımız var. Birileri zahmet çekerken diğerleri dışardan bakıyorsa sonra üye olmuş olmamış hiç bir kıymeti yoktur.

  bandirma kadinlarE.A. Emekli asubayların ve ailelerinin derneğimize ilgisinin arttırabilmesi için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Sonuç alabiliyor musunuz??

 • A.K. : Ben bu konuda hanımların çok etkili olabileceğini düşünüyorum. Biz düzenlediğimiz çaylarda hanımları teşvik etmeye çalıştık ve hatırı sayılır bir üye kaydettik. Hatta yeni üye olan bir kaç meslektaşımız eşinin baskısıyla geldiğini itiraf etmişlerdi.

  E.A. : Gerek devlet kurumları gerekse diğer STK'larla ilişkileriniz nasıldır??

 • A.K. : Açıkçası arzu edilen düzeyde değil. Birkaç STK ile çok iyiyiz. Hatta önemli bir STK'nın başkanlığına şahsımı düşünmüşler, teklif ettiler. Çok mutlu oldum fakat ilgi alanımın dışında olduğu için nazikçe geri çevirdim. Devlet Kurumlarıyla nezaket ziyaretlerinde bulunuyoruz.

  E.A. Sizce asubayların en önemli üç sorunu nedir? Bu sorunların çözümü hususunda izlenen yöntemler hakkında ne söyleyebilirsiniz? ?

 • A.K. Psikolojik, sosyal ve ekonomik. Çok kısa bir ifadeyle muvazzaf arkadaşlarımızda aidiyet duygusunun zayıfladığı kanaatindeyim. Bunu artan intiharlardan da görebiliyoruz. Astsubay Statüsünün belirsizliği, yetkisiz sorumluk, mobing v.s. Ekonomik olarak ise sorumluluğunun karşılığı olacak ücreti almadıklarını düşünüyorum. Hele biz emekliler olarak aylıklarımız çok düşük kaldı. Bir muvazzaf emekliye ayrıldığı zaman maaşı yarıya düşüyor. Eskiden çalışırken aldığımız maaşın %70-75'ini alırdık.

  E. A. : Size göre muvazzaf ve emekli astsubayların sorunlarını çözecek makam ya da makamlar hangileridir??

 • A. K. : İlk ve en önemli makam Genelkurmay Başkanlığıdır. Çünkü dosyayı hazırlayıp Başbakan'a sunacak makam orasıdır. Nedense '' Çalışmalarımız sürüyor'' açıklamalarının dışında somut bir şey yok.

  E.A. : Son olarak TEMAD ve asubay toplumuna yönelik bir mesajınız var mı??

 • A.K. : TEMAD olarak mücadeleye devam etmeliyiz. Muvazzaf ve emekli tüm meslektaşlarımıza saygılarımı sunuyorum. Sizlere de bana bu fırsatı verdiğiniz için şükranlarımı sunuyorum.

  E.A. : Sayın Başkanım, zaman ayırıp sorularımızı cevapladığınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Söyleşi : Tayyar YILDIRIM

Kapak Resmi : Mustafa AYTAR

Ek Bilgi

 • Facebook Yorum:
  Share on Myspace
Okunma 3857 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile