All for Joomla All for Webmasters
Cuma, 08 Temmuz 2016 15:09

Hükümetin Ekonomik Müjdeleri ve TEMAD'ın İktisadi Vizyonu

Öğeyi Oyla
(3 oy)

04 Temmuz 2016 Günü Başbakan Sn. Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nde Bakanlar Kurulu üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında 'Ekonomik Müjdeler Paketi'ni açıkladı. 

Ekonomik müjdeler adı verilen paketin içinde son günlerde TEMAD’ın İktisadi vizyon çalışmalarının önemli bir ayağını oluşturan “Lisanslı Ürün Depoculuğu” ve buna bağlı olarak dahil olunması hedeflenen “Ürün Borsası” ile ilgili yasal düzenlemelerin yapıldığından söz ediliyor.

Başbakan Yıldırım ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yapılan açıklamalar şöyle;

“Lisanslı depoculukla üreticiler ürünlerini daha yüksek düzeyde değerlendirme imkânını elde edecekler”

Başbakan Yıldırım, sertifikalı ürün borsası konusunda yapılacaklara ilişkin açıklamayı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in yapmasını istedi.

Çelik ise lisanslı depoculukta yasal düzenleme yapıldığını belirterek, "Lisanslı depoculuğa geçilecek ve bu şekilde ürün borsası kurulacak. Neticesinde de üreticilerimiz ürünlerini çok daha yüksek düzeyde değerlendirme imkânını elde etmiş olacaklar" dedi.

Yıldırım, "Demek ki arada aracı, tefeci azalacak. Direkt ürünü satın alacakla satacak bir şekilde buluşacak ve burada hem üretenin malı değer kazanacak hem de alan daha iyi değerlendirecek. İstediği zaman satacak. Yani borsada parasal işlemler gibi ürünler de geleceğe yönelik bir parasal araç gibi kullanılacak." değerlendirmesinde bulundu.

Bilindiği gibi TEMAD geçtiğimiz aylarda BATI-KOOP ile Ege Bölgesinde Lisanslı Zeytin Depoculuğu alanında protokol imzalamış ve buna bağlı olarak kurulan Anadolu Tarım Üretim ve Tüketim Kooperatifi (ANA-TAR) resmen kurularak Ana Sözleşmesi onaylanmıştı. Üye kayıtlarına başlayan kooperatifin ilk toplantısında TEMAD Genel Başkanı Sn. Ahmet Keser 4 yıllığına kooperatif başkanlığına seçilmişti. 

Lisanslı zeytin depoculuğu faaliyetleri kapsamında Manisa Akhisar'da prototip depo inşaatına başlanmış ve Avrupa Birliğinden IPARD Hibe kredisi alınması yönünde önemli bir adım atılmıştı.

Emekli Asubaylar 
Özel Haber

Kaynak : http://www.tarim.gov.tr/Haber/997/Basbakan-Yildirim-Ekonomik-Mujdeler-Paketini-Acikladi

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 9099 defa

You have no rights to post comments