All for Joomla All for Webmasters
Salı, 29 Eylül 2015 21:16

SGK’dan 30 yıl üzerindeki bir emekliye ilk nakit ödeme

Öğeyi Oyla
(4 oy)
47 yıl çalıştıktan sonra emekli olan ve sadece 30 yıl için ikramiye alan bir emekli memur, açtığı dava sonucunda kalan 17 yıl için de ikramiyesini teslim aldı.
 
Anayasa Mahkemesi’nin memur emeklilerine 30 yılın üzerindeki hizmetler için de emekli ikramiyesi ödenmesi yönünde verdiği kararın ardından ilk nakit ödeme gerçekleşti. 30 yılın üzerindeki 17 yıla ikramiye ödemeyen SGK’ya dava açan bir memur emeklisi, mahkeme kararıyla 19 bin 200 lira ilave emekli ikramiyesi almayı başardı. Emekliye ayrıca 900 lira da gecikme faizi ödendi.
 
47 YIL ÇALIŞTI 30 YILI ÖDENDİ
 
Devlet memuru R.Ş, bir kamu kurumunda çalıştığı 47 yılın ardından 2004 yılında emekliye ayrıldı. O dönemki adıyla Emekli Sandığı, yasa gereği R.Ş’ye 47 yıl yerine 30 yıllık hizmet süresinin karşılığı olarak 33 bin 882 lira emekli ikramiyesi ödedi. R.Ş’nin 30 yılın üzerindeki 17 yıllık hizmet süresi ise bütün memur emeklilerinde olduğu gibi “yok” sayıldı. Ancak, Anayasa Mahkemesi 2015’ te aldığı kararla, memur emeklilerine 30 yılın üstündeki çalışmaları için de ikramiye ödenmesi gerektiğini hükme bağladı. Bu kararı gerekçe gösteren R.Ş, geri kalan 17 yıllık çalışma süresi için de emekli ikramiyesi ödenmesi talebiyle SGK’ya başvurdu.
11 YIL SONRA GELEN PARA
 
Ancak SGK, emekli aylığının Anayasa Mahkemesi kararının yürürlüğünden önce bağlandığını, karar geriye yürümeyeceği için 30 yılın üzerine ilave emeklilik ikramiyesi ödeme imkanı bulunmadığı cevabını verdi. R.Ş, bu cevap üzerine, avukatı Sait Elveren aracılığıyla Ankara 12. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. R.Ş’yi talebinde haklı bulan Mahkeme, o tarihteki değerler dikkate alınarak 17 yıllık süre için de ikramiye ödenmesini istedi. Sonuçta SGK, R.Ş’ye 19 bin 200 lira ilave emekli ikramiyesi ve 900 lira da gecikme faizi olmak üzere toplam 20 bin 100 lira para ödedi. İlk kez ilave emekli ikramiyesi ödemek zorunda kalan SGK, kararın iptali için Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu.
 
GERİYE DÖNÜK SORUNU YOK
 
Mahkeme gerekçeli kararında, SGK’nın “kararlar geriye yürümez” itirazında haklı olmadığını belirtirken, şu yorumda bulundu:
 
“Anılan hükmün burada uygulanması mümkün olmamaktadır. Zira, davacı yeni bir hak kazanmamakta, Anayasa Mahkemesi kararı ile yeni bir hak inşa edilmemektedir. Aksine var olan bir hak önceki mevzuat ile elinden alınmış, var olan bu hakka ancak ‘iptal’ kararı ile kavuşmuştur. Bu sebeple davacı, Anayasa Mahkemesi kararıyla geçmişte elde edemediği bu hakkını talep etme olanağı elde etmiştir. Aksi yorum, eşitlik ilkesinin, önceden emekli olanlar ile bu karardan sonra emekli olanlar arasında yeniden ihlal edilmiş olacağı ve bunun da sosyal güvenlik hakkına ve hukuk devleti ilkesine aykırılık oluşturacağı açıktır.”
 
İKRAMİYE DÜŞÜK KALIYOR, ÇÜNKÜ…
 
Mahkeme, ilave ikramiye tutarının, “emekli olunan tarihteki değerler dikkate alınarak hesaplanması” yönünde karar verdi. Bu nedenle emekli R.Ş’nin ikramiyesi 2004 yılı değerleriyle hesaplandı, tutar 19 bin 200 lirada kaldı. Oysa, o tarihte bu parayla örneğin orta sınıf sıfır bir otomobil satın alınabiliyordu. Davayı kazanan Avukat Sait Elveren, ikramiyelerin bugüne güncellenmesi için çeşitli başvurular yapıldığını, ancak, yasal hükmü gerekçe gösteren SGK’nın bu başvuruları geri çevirdiğini söyledi. Elveren, yeni haktan tüm memur emeklileri yararlanmakla birlikte özellikle 2001 sonrasında emekli olanların 10 bin ila 60 bin lira arasında değişen yüksek tutarlarda ikramiye alacağını söyledi.
 
Kaynak : http://www.sozcu.com.tr/2015/ekonomi/emekliye-mujde-2-946198/

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 11593 defa Son Düzenlenme Salı, 29 Eylül 2015 22:07

Yorumlar   

0 #1 Lütfi Karadağ 15-10-2015 21:59
Ben de 35 yı 8 ay çalışıp emekliye ayrılan ve 30 yıl üzerinden ikramiye alan bir Kamu emeklisiyim.5yıl 8 aylık süreye tekabül eden ikramiye farkını almak için sgk'ya başvurdum red cevabı aldım.Dava açabilmem için Av. Sait Elveren'in R.Ş.ile ilgili kazandığı Ankara 12.nci İdare Mahkemesi Kararı ile Davanı Dilekçe örneğini gönderme lütfunda bulunursanız minnettar kalacağım.Not:Bursa'da ikamet ediyorum.
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile