All for Joomla All for Webmasters
Cumartesi, 16 Şubat 2019 20:42

İstifa eden personelin tekrar geri dönüşü

Öğeyi Oyla
(19 oy)
Bugün sizlere bize yoğun bir şekilde soru gelen bir alanla ilgili bilgilendirme yapmak istiyorum. O da; Jandarma Genel Komutanlığı kadrolarında çalışırken kendi isteğiyle istifa edip ordudan ayrılan arkadaşların tekrar jandarma genel Komutanlığı/ Sahil Güvenlik Komutanlığı kadrolarına aynı rütbe ve görevleri ile dönme imkanlarının olup olmadığı hususudur. 

Bu konuyla ilgili bir kardeşimizin talepkâr olması üzerine biz konunun yasal boyutunu inceleyerek mümkün olduğunu görerek, Jandarma Genel Komutanlığı'na dönüş için müracaat ettik. Ancak komutanlık her ne hikmetse 20 Mayıs 2017 tarihinde  "Jandarma Genel Komutanlığı emrinde görevli iken her ne sebeple olursa olsun ayrılan subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşların yargı kararı olmadan muvazzaf ve sözleşmeli olarak tekrar göreve dönmemeleri hususunda içişleri Bakanlığının 20 Mayıs 2017 tarih ve PER : 1950-132 - 73 97-17 / Per. Sayılı içişleri Bakanı onayı alındığını, ve bu nedenlerle talebimizin ret edildiğini tarafımıza bildirmiştir.

Tabii ki bu husus kanunlara uygun değildir. Şöyle ki: 15 Temmuz sürecinden sonra 668 sayılı olağanüstü hal kararnamesi ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı İçişleri Bakanlığına bağlanmış ve bu komutanlıklar nezdindeki personel için 657 sayılı devlet memurları kanunun 36. maddesinde emniyet sınıfından sonra gelmek üzere biri Jandarma Hizmetleri Sınıfı diğeri de Sahil Güvenlik Sınıfı olmak üzere iki hizmet sınıfı daha oluşturulmuş ve bu anılan personel memur statüsüne alınmıştır.

Hal böyle olunca devlet memuru statüsüne alınan jandarma ve sahil güvenlik personelinin tamamı bundan böyle 657 sayılı kanundaki maddelere tabi olmuşlardır. Bu haliyle istifa geri dönüş ve benzeri konularda da bu personel hakkında 657 sayılı devlet memurları kanunundaki hükümler uygulanması gerekir. Bu doğrultuda devlet memurları kanunun 92. ve 94. maddeleri gereği kadro durumu uygun olma koşuluyla kendi isteğiyle usule uygun olarak istifa eden personel 6 aylık sürenin geçmesine müteakip, prosedüre uyumadan yani 10 gün işe gitmemek suretiyle istifa etmiş sayılmak suretiyle ayrılan personel ise 1 yıllık sürenin geçmesini müteakip tekrardan jandarma genel Komutanlığına aynı rütbe ve kadroyla dönme hakkına haizdir.

Ancak kadro durumu müsait değilse bu şartlar altında idarenin talebi ret hakkı mevcuttur. Biz de şunu çok iyi biliyoruz ki özellikle Jandarma Genel Komutanlığında ayrılan rütbeli personelin yerine rütbe kadrosuna uygun olarak doldurmak mümkün değildir. Bu pozisyonda ancak yeni mezunlarla kadro doldurulmaya çalışılır, fakat yeni mezun teğmen ile yarbay kadrosunu dolduramazsınız. Bu yönüyle idarenin; "bakan onayı aldım geri almıyorum" yaklaşımı tamamen hukuksuz olup bu pozisyonda olan arkadaşların bir an önce dönüş için müracaat ederek verilecek ret cevabı üzerine İdare Mahkemesinde dava açarak haklarını aramaları gerekmektedir.

Bu konularda açmış olduğumuz davalara ne yazık ki, jandarma vekilleri, geri alınacak personelin güvenlik soruşturması mesleki ve bedeni yeterlik durumu ve benzeri konularda bir yönetmelik hazırlanmadığını ayrıca bu personelin jandarmaya tekrar geri dönmesinin disiplinsizlik olaylarına sebebiyet vereceğini emir komuta zincirini de bozacağını ve benzeri alışa geldiğimiz tutarsız hukuksuz iddiaları dile getirmektedirler.

Netice itibariyle bu konuda şahsımıza ve büromuzu arayarak dönüşün mümkün olup olmadığını soran meslektaşlarımıza biz şunu salık veririz.

Bir personele tanınan yasal hakları bakan onayı gibi idari tasarruflarla engellemek hukuk devletinde mümkün olmadığı için bu konuda davaları kaybeden Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ergeç bir yasal düzenlemeyle dönüş yolunu kapatacaktır. Hal böyle olunca dönüşte kararlı olan arkadaşların bir an önce müracaat ederek dava sürecini başlatmalarında menfaatleri olacağı kanaati ile tüm takipcilerimize adaletli, hayırlı ve güzel günler diliyorum.

NOT: Biz aynı bu konuya benzer bir konu olan; jandarmada 15 yılını doldurmadan istifa konusunda da mümkün olduğunu soranlara bildirmiştik. Nitekim birçok kişi mecburi hizmete tabi olmadan ayrılınca, şu an itibarıyla yasal düzenlemeyle istifanın önü kapatılmıştır. Bu durumda aynıdır.Nitekim müvekkillerimizden biride 7 yıllık görevi üzerinden istifa eden ancak dönmek isteyen bir arkadaştır.

 

Av. M. Ali Arslan

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 12838 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 16 Şubat 2019 21:52

Yorumlar   

0 #10 Yasemin 06-09-2020 15:27
Merhabalar. Eşim 2017 Haziran ayında kendi isteği ile istifa etti. mecburi hizmet süresini doldurmadan yani 8 yıl 3 ay görev yaptı. Eşimin mesleğine (astsubayliga) geri dönme şansı var mı? Bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim
Alıntı
0 #9 Mehmet emin 01-09-2020 21:35
Merhabalar 2017 de jandarma uzman erbas olarak manisa kirkagacta kurs a basladim kurs bitiminde guvenlik sorusturmam olumsuz geldi daha sonra idari mahkemeye basvurdum ve 2 temmuz 2018 de goreve tekrar basladim ve gereiye donuk hakarimi da aldim lakin genel komutanlik tekrar karra itiraz etti ve psikolojim bozuldu birden bi hirsa kapilip meslege 7 gunfen fazla gelmeyerek meslegi 30 kasim 2018de biraktim sayin abim biz bi cahillik ettik gencligin vermis oldugu hizlilikla bizim meslege geri donme sansimiz varmi bn meslegimi seviyorum mahkeme bizi yordu biraz cevabinizi bekliyorum 05375567376
Alıntı
0 #8 ahmet 21-08-2020 01:22
merhabalar ben gzi coçugu olarak uzman çavuş olarak göreve başladım darbeden 10 gün önce zorla istifa imzalattırıldım ve imza da darbeci subayında imzası var geri dönüş yapabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim
Alıntı
+3 #7 Atilla 10-04-2020 10:59
Alıntılandı Tuğra:
Sn.Avukat bey ben asker esiyim, 2 ay önce antalya manavgat da bir jandarma personeli açtığı dava sonucu görevine başladı. Kendisi goreve başladıktan sonra emsal karar için evrakları verecekti fakat ulaşamıyoruz kendisine , bi bilginiz varmı ne yapmalıyız


Tuğra dönen arkadaşın durumu neydi. Statüsü neydi. Nasıl bir dava açıp, davayı kazandı.
Alıntı
+7 #6 Tuğra 06-04-2020 09:35
Sn.Avukat bey ben asker esiyim, 2 ay önce antalya manavgat da bir jandarma personeli açtığı dava sonucu görevine başladı. Kendisi goreve başladıktan sonra emsal karar için evrakları verecekti fakat ulaşamıyoruz kendisine , bi bilginiz varmı ne yapmalıyız
Alıntı
0 #5 mali arslan 11-03-2020 10:14
0506 682 6730
Alıntı
0 #4 Ertan 04-01-2020 21:35
IRTIBAT NUMARASI NEDİR DANIŞMAK ISTEDIGIM BİR KONU VAR
Alıntı
0 #3 Hasan 03-12-2019 00:12
Arkadaşlar bi watsap grubu oluşturmak gerek 05392575278 bnm buram bu konuda ortak bi noktaya varmamiz için bir olarak hareket etmemiz lazım hep beraber bu yüzden toplanalim. .
Alıntı
+4 #2 Av.Mehmet Ali Arslan 02-12-2019 22:05
Yukarıdaki yorumlara şunu diyebilirim ancak, zaten J. G
Genel K.lığının geri dönüşleri engellemek ana gayesi. Bu yönde bakanı ikna edip olur da almışlar. Şimdi onların dizi aldık demesini beklemek hayalcilik olur. Dava açılmalıdır. Dava ama ilk aşamada kazanılır ama AİHM den tazminata kadar gider. Çünkü dönmek yasal hakkımız.
Alıntı
0 #1 özgür 21-05-2019 14:48
merhaba
varmı geri dönüş konusunda bir gelişme kazanılmış emsal ir dava kararı bekleyen çok kişi var bu sonucu .
teşekkürler
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile