All for Joomla All for Webmasters
Salı, 02 Ocak 2018 12:52

Sınıf Okulu davaları ile ilgili olarak 2018'in ilk güzel haberi

Öğeyi Oyla
(3 oy)
YENİ YILA YENİ VE GÜZEL BİR HABERLE BAŞLAYALIM :
 
Bilindiği gibi astsubay sınıf okulu öğrencilerinin öğrencilik sürelerinin hizmetten sayılması davalarının kazanılmasından sonra, SGK işlemi yapmak ve mahkeme kararlarını uygulamak için bu seferde davacı subay ve astsubay arkadaşlardan 10000,00 TL yi geçen miktarlarda primlerin ödenmesini istemişti.
 
Biz ve birçok arkadaş da haksız bu işlemlerin iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açmıştık. Bu davalar görülürken birçok yerel idare mahkemesinden yürütmenin durdurulması kararları çıkmıştı. Esasen bu konuda temyiz (istinaf) makamı olan (BİM) BÖLGE İDARE MAHKEMELERİ' nin nasıl bir tavır takınacağı merakla bekleniyordu. İşte sizlerle yeni yılın ilk mesai gününde Ankara BİM 11. İdari Dava Dairesinin bir müvekkil için Ankara 10. İdare mahkemesinden almış olduğumuz yürütmeyi durdurma (YD) kararına davalı SGK ca yapılan itirazı RET kararını paylaşıyoruz. Yani bir yerde yerel mahkeme YD kararı bu kararları incelemeye son yetkili merci olan Ankara BİM cede onanmıştır.
 
Bu karar neden önemlidir. Aldığımız haberlere göre bazı yerel mahkemelerden (Diyarbakır İdare vb.) prim davalarında ret kararları çıkmıştır. Yani SGK haklı bulunmuştur. Bu durumda BİM lerin takınacağı tavır ve hukuki görüşü büyük bir önem arz etmekteydi. İşte en yoğun dosyaların gittiği Ankara BİM bu konuda davacıları haklı bulmuş doğru ve yerinde bir kararla itirazı ret etmiştir.
 
Bilen arkadaşlar bilirler İYUK 27. maddesinde YD kararı verilmesi için iki olmazsa olmaz şarttan birisi "İŞLEMİN AÇIKÇA HUKUKA AYKIRI OLMASIDIR." Bu YD itiraz ret kararıyla da Ankara BİM işlemin açıkça hukuka aykırı olduğunu emsal bir şekilde kabul etmiştir. Bu yönüyle bu karar davacı arkadaşımıza ve tüm meslektaşlara hayırlı olsun. Yeni yılda daha güzel, hak ve hukukun yerde kalmadığı bir dünya diliyorum. Hoşçakalın.
 
Haber, Av. M.Ali Arslan'nın hukuk sayfasından alınmıştır.

 

2018 karar2 (2)2018 karar2 (1)

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 4809 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile