All for Joomla All for Webmasters
Pazartesi, 07 Ağustos 2017 20:08

Yargıdan Emsal Karar, Darısı Asb. Hasan Cortan'ın Ailesine

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Hürriyet Gazetesinden Mesut Hasan BENLİ’nin haberine göre Ankara 4. İdare Mahkemesi, askerde hastalanarak hayatını kaybeden erin, görev şehidi sayılıp ailelerine maaş bağlanmasına hükmetti. 

Hürriyet Gazetesinde yayınlanan haber şöyle;

Yargıdan emsal karar: Devlet için öldü

DAVA dosyasına göre, Önder Gözyuman, 2003’te Çorum Jandarma Komando Tabur Komutanlığı emrinde er olarak görev yaparken Çorum Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne götürüldü, müdahalenin ardından birliğine gönderildi. Ertesi sabah kontrole gidildiğinde Gözyuman’ın hayatını kaybettiği belirlendi. 

Askeri Savcılık, soruşturma başlattı. Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı raporda, Gözyuman’ın ölümüne neden olan hastalığın, kesin olarak tespit edilemediği, kendisinde var olan fakat tıbben tespit edilemeyen bir hastalığa bağlı akciğer ve beyin ödeminden kaynaklandığı belirtildi. Gözyuman’ın ailesinin, 2016 yılında çocuklarının vazife malulü sayılarak, kendilerine maaş bağlanması için yaptıkları başvuruyu Sosyal Güvenlik Kurumu reddetti. Bunun üzerine Gözyuman Ailesi avukat İsmail Kılıç aracılığıyla, Ankara 4. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

MAHKEME: DEVLET SORUMLU

Mahkeme, er Gözyuman’ın vazife malulü sayılarak, ailesine maaş bağlanmasına hükmetti. Kararda, “Askeri birimlerin kontrolündeki kışlada meydana gelerek ölümüne sebebiyet veren rahatsızlığının vazifeden kaynaklanmadığını ispat etme yükümlüğünün devlete ait bulunduğu, kaldı ki davacının askerliğe alımında sağlık kontrolünde anılan rahatsızlığa rastlanılmadığı ve devletin, sorumluluğu üstlenmesi gerektiği...” denildi.

‘GÖREV ŞEHİDİ SAYILDI’

AİLENİN avukatı İsmail Kılıç, kararı şöyle yorumladı: “Askerlik sırasında ölen askerlerin vazife malulü sayılması talebiyle açılan davalarda, idare mahkemeleri, ‘görevin sebep ve tesiriyle’ meydana gelip gelmediğine bakıyorlardı. Ancak bu davada, mahkeme artık kendisinden kaynaklı hastalık vs. gibi nedenle de askerin hayatını kaybetmesi halinde, vazife malulü (görev şehidi) sayılmasına karar vermiş durumdadır. Emsal bir karardır.”

Darısı Asb. Hasan Cortan’ın ailesine

Asubay Kıdemli Başçavuş Hasan Cortan, Ege Ordu Komutanlığı denetlemeleri sırasında geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti. Cortan’dan geriye eşi ve iki çocuğu kaldı. Cortan’ın ailesi, kendilerine gerekli yardımlarını yapılması için başvurdukları tüm kurumlardan olumsuz yanıt almıştı. Cortan’ın ölümü ile ilgili Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Ancak, başvurunun üzerinden geçen 1,5 yılda konu açıklığa kavuşmadı.

2016 yılının 15 Mart’ında, Ege Ordu Komutanlığı denetlemeleri yapıldı. Anılan gün Menemen 57’inci Topçu Tugay Komutan Yardımcılığında görev yapan Hasan Cortan’ın bağlı bulunduğu birlik de denetleme kapsamındaydı. Birlikte yer alan askerler saat 09:00’dan sonra spora başladı. Öğlen arasında da birliğin dinlenmesine izin verilmedi. Öğlen arasında pentatlon denetlemesi yapıldı

İLK MÜDAHALEDE GEÇ KALINDI

Soruşturma evraklarına göre, birlikte bulunan askerler aç-susuz saatlerce bekledikten sonra saat 14:30 gibi koşuya başladı. Cortan da koşu sırası yürüdüğü esnada kalp krizi geçirdi.Cortan’a ilk müdahale etkili bir biçimde yapılmadı. Birlik doktoru da koşu da olduğu için bu müdahalede geç kalındı. Olay yerine 112 ambulansı çağrıldı. Cortan hastaneye kaldırıldı. Üç ay tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

VAKIF DA GERİ ÇEVİRDİ

Cortan’dan geriye 2 çocuk ve dul eşi kaldı. Cortan ailesi, Hasan Cortan’ın ölümü sonrası hem Genelkurmay Başkanlığı’na hem SGK’ya hem de TSK Dayanışma Vakfı’na başvurdu. Başvuru gerekçesi, Cortan’ın ölümünün, kamu hizmeti ile doğrudan ilişkili olduğu kaydedildi.

İDARE MAHKEMESİNE BAŞVURULDU

Başvuru evraklarında “Hizmetle zararlı sonuç arasında illiyet bağı var” denildi. SGK’dan gelen olumsuz yanıta ilişkin işlemin iptali için Ankara İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. Cortan’ın ölümü ile ilgili Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na da suç duyurusunda bulunuldu.

'OLAYIN ÜZERİ KAPATILMAK İSTENİYOR'

Cortan ailesinin avukatı Görkem Zaifoğlu " Bu acı olayın yaşanmasında, kusuru ve ihmali olanların tespit edilip haklarında ceza davası açılması için duyurusunda bulunmuştuk. Dört ay geçmesine rağmen sorumlulardan ifade dahi alınmamış ve askeri savcılığa soruşturma emiri verilmemiş. Bu olayın üzerinin kapatılma ihtimali ailede derin üzüntüye neden oluyor. Bunun yanında Hasan Cortan'ın şehit sayılmaması bir yana, TSK Dayanışma Vakfının, üyelik söz konusu olduğu halde ölüm yardımı yapmaması kamuoyunda, hukuka ve kuruma olan güveni zedeliyor” demişti.

GEÇ GELEN ADALET ADALET DEĞİLDİR

Yetkililerden, Vatan görevini ifa ederken hayatını kaybeden rütbeli, rütbesiz kahramanların ailelerinin mahkeme kapılarında hak mücadelesi vermek zorunda kalmasına dur demelerini bekliyoruz.

Er Önder Gözyuman’ın ailesi için 14 yılda tecelli edebilen adaletin Cortan ailesi için en kısa zamanda tecelli etmesini diliyoruz.

EMEKLİ ASUBAYLAR

http://www.hurriyet.com.tr/yargidan-emsal-karar-devlet-icin-oldu-40542229

 http://www.hurriyet.com.tr/astsubay-kalp-krizinde-oldu-sorusturmasi-ortada-kaldi-40249600

 

 Konuyla ilgili daha önce sitemizde yayınlanan haberleri okumak için resimler üzerine tıklayınız.

h cortan

umur talu yazisi

kampanya imza

 

 

Ek Bilgi

  • Facebook Yorum:
    Share on Myspace
Okunma 6637 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 07 Ağustos 2017 21:14

You have no rights to post comments